Tudósok edzett fából készült, acélkeménységű kést készítettek
Tudósok edzett fából készült, acélkeménységű kést készítettek

Fából már felhőkarcolót is terveztek, de most egy amerikai kutató egy új eljárással fém keménységűvé változtatta az egyszerű fát, amiből aztán kést is „kovácsolt”.

Sokszor beszéltünk már a fáról, és mindig fel kell eleveníteni, hogy mindegy milyen korban, mindegy milyen technológiai közegben élünk a fa univerzális anyag, mely számtalan formában és funkcióban megállja a helyét.

A fának a modern építészetben is helye van. Az csak egy dolog, hogy 12 centiméteres fafal úgy szigetel, mint egy 38 centiméteres téglafal, de statikai szempontból a faszerkezetes épületek felső határát korántsem a családi házak jelentik. Jelen pillanatban a Norvégiában lévő Mjösa torony a legnagyobb faépület 14 emeletével. De Berlinben Kreuzberg negyedébe egy norvég építész tervezett egy 98 méter magas főként fából álló épületet. A Wohnhochaus (WoHo) névre keresztelt épületet 29 emeletesre tervezik, és benne lakások mellett irodák és közösségi terek is helyet kaphatnak majd.

De a legégbetörőbb tervek Londonban vannak, ahova egy 300 méter magas, 80 emeletes valódi felhőkarcolót terveztek, szintén fából.

A faeszközök a baktériumoknak is gátat szabnak

Konyhai felhasználása mondhatni egyidős az emberrel, és ma is sokan választjuk, de van egy tévhit, miszerint a faeszközöket ellepik a baktériumok. Ezzel le kell számolnunk, hiszen összehasonlítva a műanyaggal, kevesebb baktérium található rajta. Ez azért van, mert a fa egy nedvességszívó anyag. Ahogy a felületét nedvesség éri, és ha ugyanebben a pillanatban baktériumok is vannak rajta, a fa rostjain keresztül bejutnak a belsejébe. A folyadék ki már nem jön, ugyanis felszívódik, és így a fában lévő baktériumok bennragadnak és elpusztulnak.

Pengeéles kések fából

A Maryland Egyetem anyagtudósa, Teng Li ígéretes prototípussal állt elő. A Matter tudományos szaklapban publikált tanulmányban a szakemberek rámutattak, hogy a fa rendkívül erős a cellulóznak köszönhetően, amelynek nagyobb a szilárdság, illetve sűrűség aránya, mint a kerámiáké, a legtöbb fémé és polimereké. A hagyományos fának természetesen megvannak a korlátai, és hajlamos az eldeformálódásra, azért mert általános formában csak 50%-át teszi ki a cellulóz, a többit lignin és hemicellulóz alkotja.

A tudósok a fát két lépcsőben formálták, forró vegyi fürdővel eltávolították a lignint, majd az így kapott tiszta cellulóz tartalmú fát préselték és formálták, majd olaj bevonattal látták el. Így már felvette a versenyt az acéllal, ám a rozsda nem jelentett problémát. A normál fánál 23-szor keményebb anyagból szegeket is készítettek, valamit a tesztkéssel könnyedén fel lehetett vágni egy félig átsült steak-et.

A képen látható edzett fakés, olyan keménységű, hogy könnyedén elvágta a félig nyers steak-et.
fotó: zmescience.com

A kutató kiemelte, hogy szórakoztató volt így használni a fát, de akár alternatívája lehet a drága energiaigényű fémnek és a környezetszennyező műanyagnak.

forrás: origo.hu

search icon