Pár év múlva akár fából is készülhetnek az ablaküvegek
Pár év múlva akár fából is készülhetnek az ablaküvegek

A Science Advances szaklapban publikált tanulmány szerint a Univeristy of Maryland kutatói jól haladnak a hosszútávon akár az üveg kiváltására is alkalmas új technológia kifejlesztésével, ami nem más, mint az áttetsző fa.

Az eddigi gyártási folyamatok során a feldolgozás során kinyerték a fa egyik kémiai összetevőjét, a lignint, ami a fa barna színéért felel, ezáltal a hátramaradó  cellulóz szálak áttetszőekké váltak. Ugyanakkor az eljáráshoz sok vegyianyagra van szükség, sőt szennyező hulladék is marad vissza a folyamat végén, amit nehéz újrahasznosítani. 

Ennek orvoslására a már korábban is a témával foglalkozó Liangbing Hu és csapata egy módosított tervvel állt elő, melyben nem vonják ki teljesen a lignint, hanem csak módosítják a szerkezetét. Ez kevesebb vegyi beavatkozással jár, és nem is gyengíti annyira a fa szerkezetét. 

Hu és csoportja felfedezte, hogy a lignint is áttetszővé lehet tenni, csupán azokat a molekulákat kell eltávolítani, melyek a színéért felelnek. A kísérlet során hidrogén-peroxiddal dolgozták meg a fa felületét, majd a napfényt idéző UV-lámpák fényének tették ki a fát. Ezt követően bevonták a fafelületet epoxigyantáva. Így létrejött egy fafelületet, amely a fény 90 százalékát átengedti, de ötvenszer erősebb volt, mint az a fa, amiből teljesen kivonták a lignint. Az új technogia segítségével azt remélik a szakemberek, hogy akár teljesen áttetsző házakat is lehet majd építeni. 

(444)

search icon