Új otthonra leltek a mamutok
Új otthonra leltek a mamutok

Persze nem a 4000 éve kihalt elefántfélék, hanem az akár 90 méteres magasságot is elérő óriás mamutfenyők. Egy friss tanulmány becslései szerint az Egyesült Királyságban a világ legnagyobb fájának már 500 ezer egyede található meg, míg őshonos elterjedési területén, Kaliforniában csupán 80 ezerre tehető a számuk. Az óriásfenyőket először 160 évvel ezelőtt telepítették be az Egyesült Királyságba.

De nem csak a számuk jelentős, hanem a növekedési tempójuk is. Ross Holland, a University College London geográfusa és kollégái ötezer fát vizsgáltak meg lézerszkennerek segítségével, melyekkel a fák magasságát és térfogatát is lehet mérni. Korábban ezekhez az információkhoz ki kellett volna vágni a fákat.

A vizsgálatból kiderült, hogy a mamutfenyők növekedési üteme szinte megegyezik a kaliforniai Sierra Nevada hegységben élő társaikéval. Phil Walker, a tanulmány egyik szerzője szerint ez arra utal, hogy a szigetország éghajlata megfelelő a fák számára.

Kaliforniai élőhelyük hűvösebb és nedvesebb, mint amilyennek általában Kalifornia klímáját képzelnénk. Az éghajlat nálunk ehhez hasonló, nagyon nedves, és a fáknak pedig erre szükségük is van a növekedéshez.

– mondta a szakember

A szakemberek azt is megállapították, hogy a brit óriásfenyők valamivel kevesebb szén-dioxidot raktároznak, mint amerikai társaik. Ezzel együtt ezek a tiszteletet parancsoló növények puszta méretükből adódóan még így is hatalmas mennyiségű szenet képesek magukba zárni.

A 45 méter körüli példányok például 10-15 tonnát raktároznak, de a legnagyobb kaliforniai fában akár 250 tonna szén is lehet. Persze csak idő kérdése a dolog, ahogy írják, néhány száz évet még várni kell arra, hogy a brit fák is akkorára nőjenek mint az amerikaiak. A tanulmány szerzői rámutattak arra is, hogy az óriás mamutfenyőkből álló erdők ültetése nem lenne elég ahhoz, hogy jelentősen csökkentse a légköri szén-dioxid mennyiségét.

Ahogy arról korábban többször is írtunk, a kaliforniai mamutfenyőket az éghajlatváltozás erősen fenyegeti, például egyre gyakoribbak a nagy kiterjedésű erdőtüzek. Az Egyesült Királyságban viszont sokkal kisebb éghajlati nyomásnak vannak kitéve, viszont azt is hozzáteszik, hogy szaporodni sem tudnak, mivel nagyon különleges körülményekre van szükségük a magvetéshez. (BBC News)

Borítókép: canva.com


A Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expóra kilátogató érdeklődők számos olyan kiállítóval találkozhattak, akik mindennapi munkájuk során olyan megoldásokat fejlesztésén dolgoznak, melyek környezetbarát, biztonságos alternatívát kínálnak a korábbi, környezetünkre és akár ránk is potenciálisan veszélyes megoldásokkal szemben. Ilyen például a két magyar fiatal által megálmodott ReSpray, amely a hagyományos dezodorok fenntartható leváltásán dolgozik.

search icon