![Világgazdasági Fórum: Kína a zöldátmenet globális motorja!](https://greendex.hu/wp-content/uploads/2025/01/Kinakicsi.jpg)
A napokban véget érő davosi Világgazdasági Fórum által közzétett friss elemzése alapján Kína továbbra is vezető szerepet tölt be a globális zöldátmenetben. Az ország technológiai innovációkkal, hatalmas beruházásokkal és ambiciózus fenntarthatósági célokkal formálja át a világ energia- és közlekedési szektorát.
Kína célja, hogy 2030-ra elérje a szén-dioxid-kibocsátás csúcsát, amelyet követően csökken az évente a hatalmas ország által kibocsátott üvegházhatású gázok mennyisége. Sőt, 2060-ra már karbonsemlegessé is válna az ázsiai nagyhatalom. Az elmúlt években példátlan ütemben növelte a megújulóenergia-termelését, az akkumulátorgyártását és az elektromosjármű-piacát, miközben globálisan is egyre meghatározóbb szereplővé vált a fenntartható technológiák terén – olvasható a Makronóm elemzésében.
Kína 2023-ban a világ elektromosjármű (EV)-értékesítésének a 60 százalékát adta, ezzel dominálva a fenntartható közlekedési piacot. Az ország a világ legnagyobb akkumulátorgyártója is. Emellett a globális lítiumion-akkumulátorok 60 százaléka Kínából származik. 2023-ban az akkumulátorexport 30 százalékkal emelkedett, és bár a növekedés 2024-ben lassult, a trend folytatódott.
2024-ben a globális lítiumakkumulátor-szállítások az előzetes becslések szerint 29 százalékkal nőttek, elérve az 1,545 GWh-t, amelyből Kína 1,215 GWh-t adott (ez a teljes mennyiség 79 százaléka). Az akkumulátorexport értéke 5–13 százalék közötti bővülést mutat az egyes jelentések szerint.
A hidrogéntechnológia is egyre nagyobb teret nyer Kínában, hiszen ez az ország ad otthont a világ legnagyobb zöldhidrogénprojektjének. Mi több: a hidrogéntöltő állomások 40 százaléka is itt található, elősegítve a hidrogénüzemű járművek terjedését.
A napelem- és szélenergia-fejlesztésekben is élen jár Kína. 2023-ban annyi napelemet telepített, mint amennyit a világ egy évvel korábban összesen. A múlt év első felében 28 százalékkal több napenergia-kapacitást bővített, mint az előző évben, ami szám szerint 1206 gigawatt szél- és napenergia-kapacitást jelent, ezzel hat évvel előbb teljesítette a 2030-ra kitűzött 1200 GW-os célt. Egy másik adat, a Global Energy Monitor elemzése szerint:
Kínában 2023 márciusa és 2024 márciusa között több napelemet telepítettek, mint az előző három évben összesen, és többet, mint a világ többi részén együttvéve 2023-ban.
Az ázsiai ország uralja a teljes napelemellátási lánc 80 százalékát, így a világ legtöbb napelemes rendszere döntően kínai technológián alapul. Ezen kívül 2023-ban az új szélerőművek 75 százalékát Kína telepítette, megerősítve globális vezető szerepét.
A zöldátmenet egyértelmű központjává mára Kína vált, ahol a megújuló energiák fejlesztése és az innovatív fenntartható technológiák tovább gyorsítják a globális energiafordulatot, amelyet ráadásul immár a nukleáris energia térnyerése is támogat.
(Makronóm)
Fotó: Canva