Európa legnagyobb zöldenergia-projektje jöhet létre
Európa legnagyobb zöldenergia-projektje jöhet létre

A kontinens keleti felén létrejövő zöldenergia-projekt lehetővé tenné a térségbeli országok számára az energiabiztonságuk garantálását és a megfizethetőbb árakat.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter arról számolt be az azeri, a bolgár, a georgiai és a román energiaügyi miniszterrel közös sajtótájékoztatóján, hogy egy globális szinten is egyedülálló, óriási energetikai beruházás előkészítésén dolgoznak, ugyanis ez az öt ország arra vállalkozott, hogy nagy mennyiségű zöldenergiát importáljanak a Kaszpi-tenger térségéből Európába.

„Azt tudjuk, hogy a villamos energia iránti kereslet rendkívül gyorsan fog növekedni az elkövetkezendő időszakban. Az évtized végéig nagyjából 50 százalékos keresletnövekedéssel számolunk, és ezt úgy kell kiszolgálnunk, hogy az hatékony, kiszámítható, a környezetet kímélő és olcsó módon történjen meg. Ehhez Magyarországon megfelelő tervekkel rendelkezünk, növeljük a nukleárisenergia és a napenergia-kapacitásokat, ugyanakkor tudjuk azt, hogy szükséges a zöldenergia importja a jövőben is kiszámítható és olcsó módon” – emelte ki Szijjártó Péter.

A miniszter leszögezte, hogy a Zöld Energiafolyosó ezért nemcsak az érintett öt ország, hanem egész Európa érdekeit szolgálja. Rámutatott, hogy a projekt keretében meg kell építeni a világ leghosszabb, mintegy 1100 kilométernyi hosszúságú tenger alatti áramvezetékét, aminek nyomán megindulhat az áramimport, s így jelentősen javulhat Közép-Európa versenyképessége, ugyanis a kontinensen most háromszor-négyszer annyit kell fizetni az energiáért, mint az Egyesült Államokban vagy Kínában.

A külgazdasági és külügyminiszter üdvözölte, hogy Azerbajdzsán, Georgia, Magyarország és Románia létre is hozta már a közös vállalatot a beruházás végrehajtásához, és arról is döntés született, hogy a projekthez Bulgária is záros határidőn belül csatlakozik.

Szijjártó Péter összegzésként elmondta: „Büszkék vagyunk arra, hogy elmondhatjuk, hogy Európa legnagyobb zöldenergia-projektje jön létre a kontinens keleti felén, amely lehetővé teszi az itt lévő államok számára, hogy az energiaellátásuk biztos alapokon álljon a jövőben is, és hogy a kontinensen uralkodó magas energiaárakhoz képest ebben a térségben megfizethetőbb, alacsonyabb energiaárszintek jöjjenek létre”.

(MTI)

Fotó: Canva

search icon