
Sokan nem is gondolnak arra, mennyire fontos a virágföld cseréje a növények alatt, pedig a talaj egy idő után elöregedik és kevesebb tápanyag lesz benne. Ugyanakkor nemcsak természetes okok vezethetnek a cseréhez, könnyen lehet ugyanis, hogy mi követtünk el hibát a növény gondozása során.
Az Agrárszektor összegyűjtött minden hasznos tudnivalót, amit a virágföld cseréjével kapcsolatban tudni érdemes, és cikkükből azt is megtudhatjuk, mikor és hogyan tegyük ezt meg.
Egy idĹ‘ után bizony a termĹ‘föld is megöregszik, Ă©s elveszĂti a tápanyagtartalmát, aminek az lehet az eredmĂ©nye, hogy a növĂ©nyek már nem fogják jĂłl Ă©rezni magukat, Ă©s a növekedĂ©sĂĽk, termĂ©shozásuk is visszaesik majd – Ărja a balconygardenweb.com. Érdemes tehát bizonyos idĹ‘közönkĂ©nt cserĂ©lni, felfrissĂteni a földet a növĂ©nyek alatt, most pedig megmutatjuk azt is, hogy mikor Ă©s hogyan kell ezt megtenned.
Miért kell cserélni a virágföldet?
1. Tápanyag-kimerülés
Mivel a növények folyamatosan veszik fel a tápanyagot a talajból, egy idő után elkezd kimerülni belőle, ez pedig hamar tápanyaghiányhoz vezethet a növényekben. Ezt onnan vehetjük észre, hogy lassul a növekedés, elkezdenek sárgulni a levelek, és akadozik a virág- és terméshozás.
2. Talajdegradáció
Az öntözés, a gyökerek növekedése, és a szerves anyagok lebomlása a talaj szerkezetének változásához vezethet. Ilyenkor elkezd összetömörödni, és már kevésbé lesz képes magában tartani a vizet, ez pedig akadályozhatja a növény növekedését.
3. FenntarthatĂłság Ă©s költsĂ©gmegtakarĂtás
Ha bizonyos idĹ‘közönkĂ©nt cserĂ©ljĂĽk, frissĂtjĂĽk a talajt, azzal költsĂ©get is takarĂthatunk meg. Ráadásul a fenntarthatĂłság szempontjábĂłl is ajánlott odafigyelni rá.
Mikor kell cserélni a földet a növények alatt?
Nagyon sok jel utalhat arra, ha már eljött a termĹ‘föld cserĂ©jĂ©nek, frissĂtĂ©sĂ©nek ideje. Mutatjuk, mikre Ă©rdemes odafigyelni:
- SárgulĂł, gyengĂĽlĹ‘ növĂ©nyek: Ha a növĂ©nyek a tápanyaghiány jeleit mutatják, pĂ©ldául sárgulnak a leveleik, lassul a növekedĂ©sĂĽk, kevesebb virágot Ă©s termĂ©st hoznak, akkor eljött az ideje a talaj frissĂtĂ©sĂ©nek. Ugyanakkor ne feledkezzĂĽnk meg arrĂłl, hogy ezek a tĂĽnetek más problĂ©mákra – kártevĹ‘k, betegsĂ©gek jelenlĂ©te – is utalhatnak, Ăgy elĹ‘ször zárjuk ki ezeket.
- Ă–ntözĂ©si problĂ©mák: Ha azt tapasztaljuk, hogy öntözĂ©s után gyorsan elfolyik a vĂz, Ă©s olyan, mintha nem szĂvĂłdna be a talajba, akkor egyĂ©rtelműen eljött az ideje a talaj cserĂ©jĂ©nek. Ugyanezt jelzi az is, ha a vĂz megmarad a talaj tetejĂ©n, Ă©s nem szĂvĂłdik be, vagy ha pĂ©ldául sokáig vizes marad a föld Ă©s akár az edĂ©ny is.
- A talaj szerkezete Ă©s állapota: Az egĂ©szsĂ©ges talajnak lazának Ă©s morzsalĂ©kosnak kell lennie, nem pedig kemĂ©nynek vagy tömörnek. Ha a földĂĽnk tetejĂ©n kemĂ©ny rĂ©teg kĂ©pzĹ‘dött, Ă©s a szĂne sápadt, fakĂł, nem sötĂ©t, akkor eljött az ideje a cserĂ©nek.
- Az utolsĂł termĹ‘föld-csere ideje: Habár Ăşgy tűnhet, rendben vannak a növĂ©nyek, ha eltelt egy vagy több Ă©v a legutolsĂł talajcsere Ăłta, akkor ideje megismĂ©telni. A legtöbb virágföld ugyanis 6-12 hĂłnapig biztosĂtja a tápanyagokat a növĂ©nyek számára, utána azonban kimerĂĽlnek.
Az is hasznos lehet, ha bizonyos idĹ‘közönkĂ©nt csak felfrissĂtjĂĽk a talajt, vagy annak egy rĂ©szĂ©t, fĹ‘leg akkor, ha összetömörödött. Mindig figyeljĂĽnk arra is, hogy az öntözĂ©st Ă©s a tápanyag-utánpĂłtlást igazĂtsuk az egyes növĂ©nyek igĂ©nyeihez, hiszen ez nagyban befolyásolja a növekedĂ©sĂĽket Ă©s az általános egĂ©szsĂ©gĂĽket.
Hogyan cseréld a virágföldet?
- TávolĂtsd el a rĂ©gi földet: TávolĂtsd el a rĂ©gi földet a cserĂ©pbĹ‘l, Ă©s helyezd egy kĂĽlön edĂ©nybe vagy tartályba. Ha a talaj fertĹ‘zött, beteg, akkor mindenkĂ©pp dobd ki, Ă©s használj teljesen Ăşj földet.
- TisztĂtsd ki a cserepet: Ha eltávolĂtottad a rĂ©gi földet, akkor tisztĂtsd meg az edĂ©nyt, ezzel megelĹ‘zheted az esetlegse betegsĂ©gek vagy kártevĹ‘k terjedĂ©sĂ©t. Mindig alaposan sĂşroljuk át a cserepeket, legyen szĂł akár műanyagrĂłl, akár agyagrĂłl.
- Vizsgáld meg a talajt: Amennyiben nem volt fertĹ‘zött a rĂ©gi talaj, vizsgáljuk meg. Ha tömörödött, akkor adjunk hozzá perlitet, vagy durva homokot, hogy a vĂzelvezetĂ©sĂ©t Ă©s a levegĹ‘zĂ©sĂ©t javĂtsuk. Ha Ăşgy tűnik tĂşl szellĹ‘s, homokos a föld, Ă©s nem tartja magában a vizet, akkor egy kis tĹ‘zegmohát, vagy kĂłkuszrostot keverjĂĽnk hozzá, ezzel javĂtva a vĂzmegtartását.
- Adj komposztot vagy trágyát a földhöz: Adj a talajhoz egy kis komposztot vagy Ă©rett trágyát, Ăgy növelve annak szervesanyag-tartalmát. Törekedj arra, hogy a frissĂteni kĂvánt talaj Ă©s a komposzt vagy trágya aránya 1:1 legyen.
Használj műtrágyát: Keverj a talajhoz lassan felszĂvĂłdĂł szemcsĂ©s műtrágyát, olyat, amelyben megfelelĹ‘ arányban van nitrogĂ©n, foszfor Ă©s kálium. A legfontosabb az, hogy minden esetben, amikor műtrágyát alkalmazol, kövesd a csomagoláson találhatĂł utasĂtásokat az adagolást illetĹ‘en.
- Teszteld a talaj pH-Ă©rtĂ©kĂ©t: Mindig ellenĹ‘rizd a talaj pH-Ă©rtĂ©kĂ©t annak Ă©rdekĂ©ben, hogy megbizonyosodjon arrĂłl, hogy a megfelelĹ‘ tartományban van a termesztendĹ‘ növĂ©nyek számára. A legtöbb növĂ©ny az enyhĂ©n savas vagy a semleges pH-t (6-7) rĂ©szesĂti elĹ‘nyben, de akadnak olyanok is, amelyek mást preferálnak. Ha szĂĽksĂ©ges, mĂ©sz hozzáadásával növelheted a pH-t, kĂ©nnel pedig csökkentheted.
- Ăśltesd át a növĂ©nyeket a friss talajba: Ha nem volt fertĹ‘zött a talajod, Ă©s sikerĂĽlt felfrissĂteni, akkor átĂĽltetheted bele a növĂ©nyeket. Arra mindig figyelj, hogy ĂĽltetĂ©s után, alaposan öntözd meg a földet, Ăgy ugyanis kevesebb az esĂ©lye annak, hogy stressz Ă©ri a növĂ©nyt. Ne feledd, csak abban az esetben Ă©rdemes felfrissĂteni a rĂ©gi földet, Ă©s nem teljesen kicserĂ©lni azt, ha nem volt fertĹ‘zött, Ă©s nem teltek el Ă©vek azĂłta, hogy használod.
Így is felturbózhatod a virágföldet
- A komposzt szerves anyagokban Ă©s tápanyagokban gazdag, Ă©s segĂthet a talaj szerkezetĂ©nek javĂtásában. Adjunk hozzá jĂł adag jĂłl rothadt komposztot a termesztĹ‘közeghez, Ă©s keverjĂĽk el alaposan.
- Az Ă©rett trágya kiválĂł talajjavĂtĂł lehet, felturbĂłzhatjuk vele a vĂztartĂłkĂ©pessĂ©gĂ©t, Ă©s a tápanyagellátását is.
- A zöldtrágya is kiválĂł mĂłdja annak, hogy szerves anyagokat juttassunk a talajba. A hĂĽvelyesek kiválĂł zöldtrágya növĂ©nyek, Ăgy a borsĂł, bab, lĂłhere Ă©s lucerna tökĂ©letesek a talajunk állapotának javĂtására.
- A kávĂ©zaccot soha ne dobjuk ki, keverjĂĽk inkább a talajhoz, hasznos szerves anyagokat adhatunk ugyanis Ăgy a talajhoz, emellett javĂthatjuk a vĂzelvezetĂ©sĂ©t Ă©s a levegĹ‘zĂ©sĂ©t is. FigyeljĂĽnk arra, hogy enyhĂ©n savanyĂthatják a talajt, Ăgy, csak minimális mennyisĂ©get használjunk belĹ‘le.
- Az aprĂłra vágott banánhĂ©j tökĂ©letes a talaj káliumtartalmának növelĂ©sĂ©re, Ăgy nĂ©ha ajánlott egy keveset a földhöz keverni.
- A zĂşzott tojáshĂ©j tökĂ©letes kalciumforrás lehet a növĂ©nyeknek, Ăgy nĂ©ha szĂłrjunk a talajra egy keveset!
Fontos! MielĹ‘tt bármit is csinálsz a földdel, elĹ‘tte mindenkĂ©pp vĂ©gezz talajvizsgálatot, hogy megbizonyosodj arrĂłl, pontosan milyen tápanyagok hiányoznak a talajbĂłl. Figyelj arra, hogy mindig alaposan keverj össze minden kiegĂ©szĂtĹ‘ tápanyagot a talajjal, Ă©s hagyj egy kis idĹ‘t nekik ĂĽltetĂ©s elĹ‘tt stabilizálĂłdni.
(Forrás: agrarszektor.hu)