A nagy tökkalauz – Több mint 100-féle forma és íz közül választhatsz!

A nagy tökkalauz – Több mint 100-féle forma és íz közül választhatsz!
A nagy tökkalauz – Több mint 100-féle forma és íz közül választhatsz!

A pumpkin spice latte-n és a sütőtökkrémlevesen túl is van élet. A tökök sokfélék, ízben és formában is számos különleges fajtából főzhetsz, ráadásul ma már az ősz megtestesítői. Töltve, sütve, savanyítva, lekvárként, pitében vagy akár italként is fogyaszthatod őket. Nézzük a nagy tökkalauzt!

Kezdjük azzal, hogy megkülönböztethetünk téli és nyári tököket! Míg utóbbiak ideje lejárt (ide sorolhatjuk a spárgatököt vagy a cukkinit), előbbiek csak most lépnek színre. Az őszi vagy téli tök héja vastag, benne lédús, vaskos tökhús található, és akkor igazán jó, ha nehéz és robosztus. Rengetegfélét ismerünk: 150 fajta ismert. A tök Közép-Amerikából származik, de a nemesítéseknek köszönhetően újabb és újabb fajták jönnek létre.

A tököknek igen jó a marketingje: sorra nyílnak a tökvásárok, a Halloween pedig adott még egy lökést a tökmániának, hiszen az őszt igazi tökös övezetté varázsolta. Nem lehet ez véletlen, hiszen százféle dísztök és tökös étel várja, hogy dekorelemként vagy a tányéron végezze egy őszrajongó otthonában.

Fontos, hogy a tök kiválasztása nagyban függ attól, mire is akarod használni. Nem mindegy, hogy faragni akarod vagy savanyítani: ennek megfelelően válassz fajtát!

Formák és színek kavalkádja
Kép: canva

Nagydobosi tök

Kezdjük egy igazi magyar tökkel: a nagydobosi ugyanis államilag elismert sütőtökfajtánk, amit itthon is sokan termesztenek. A jó öreg tökmagolaj alapja, amely az Őrség vagy a Muravidék fontos gasztronómiai remeke. Habár maga a tök elsősorban Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében terem, a hidegen sajtolt tökmagolaj mégis egészen máshol vált népszerűvé.

A nagy, bordázott, szürkés tök hatalmasra, akár 10 kilósra is megnőhet. A felvágásához kell erő, hiszen igen vastag a héja, és jót tesz, ha kicsit „megfázik”, ilyenkor ugyanis csak még finomabb lesz.

Húsa narancsszínű és édes. Sütni, főzni, tölteni, levesnek is tökéletes, sőt, süteményekben is jól megállja a helyét. Magas karotin- és szénhidráttartalma van, C-vitamin-tartalom tekintetében a többi tököt le is körözi. Frissen sütve igazi lakoma, a blw-s babák kedvence.

Magyar kincsünk, a nagydobosi
Kép: canva

Hokkaido tök

A kisebb méretű, kerek Hokkaido tök is megér egy próbát, nem véletlenül egyre népszerűbb. Klasszikus sárga alternatívája mellett ma már kék Hokkaidót is vásárolhatsz. Szintén téli tök, mely eredetileg Angliából került Japánba, és vált népszerűvé. Nagyon édes, levesnek, pürének és tölteni is kiváló. Jó tulajdonsága, hogy a héját is bátran megeheted.

Magas karotin- és vitamintartalma miatt kedvező az antioxidáns hatása, ezért roppant egészséges. Húsa élénk narancssárga, lágy, kissé diós ízű, bátran fűszerezhető.

Személyes kedvencem, a Hokkaido
Kép: canva

Turbántök

A turbántök igazán látványos darab: színei a foltos zöldtől, a narancssárgáig, sárgáig terjednek. Közepes vagy nagy méretű téli tök, szabálytalan alakú, kemény, dudoros, sokszínű héjú, édes, diós ízű, és sokféle ételben használható.

Valószínűleg a karibi szigetekről származik, a legkorábbi utalásokat francia szakácskönyvekben találták, ahol nem a legkülönlegesebb ízvilágról számoltak be. A Karib-térségben még mindig népszerű alapanyag.

Külseje miatt sok helyen inkább dekorelemként használják, ám mégis érdemes megkóstolni, mivel édes, diós íze sokaknak ínycsiklandó. Párolni, sütni és pürésíteni is jó, ráadásul a héjából csinos „tál” készülhet, ha levest főzöl belőle.

Sokak szerint mutatós ez a nem hétköznapi tök.
Kép: canva

Sütőtök – Rouge Vif d’Etampes Pumpkin

Rengetegféle sütőtök közül választhatsz, ám szándékosan nem klasszikus darabot mutatok be, hanem a Hamupipőke hintóját is alakító Rouge Vif d’Etampes sütőtököt. A nagy, vöröses narancssárga színű, kerek és zömök tök édes és krémes, emiatt egyre népszerűbb. Belül legalább olyan szép színű, mint kívül: jó sok fűszerrel igazán különleges levesek és köretek készíthetők belőle.

Hamupipőke is ilyenben utazott.
Kép: canva

Sonkatök

A sonkatök szintén egy sütőtökfajta, nevét sonkára emlékeztető alakjáról kapta. A hagyományos sütőtökhöz hasonlóan használhatod a konyhában, akár salátaként is jó választás. Itthon kevésbé népszerű, ám Észak-Amerikában igencsak közkedvelt darab.

Makktök

A tökfélék népszerűségének közelmúltbeli növekedéséig a makktök volt a leggyakrabban kapható az Egyesült Államokban. Szép lassan azonban Európába is átgyűrűzik ez a mánia. A héja többnyire sötétzöld, időnként narancssárga és sárga foltokkal, a húsa pedig enyhén sárgás narancssárga. Közepes méretű tök, hasonlóan a Hokkaidóhoz.

Tökéletes ragukba, sütéshez, pároláshoz, pépesítéshez, ez az ízletes tök nagyon sokoldalú. A kisebbeket egyszerűen félbe lehet vágni, eltávolítani a magokat, és kis vajjal és barna cukorral megpirítani. Édességként a gyerekek is imádni fogják. Tölteni is tökéletes, közkedvelt a vegán konyhákban is.

Próbáld ki, nem fogod megbánni!
Kép: canva

Mogyorótök

A Delicata vagy mogyorótök kicsi, hosszúkás, élénksárga, sötétzöld és narancssárga színű, igazi vidám fickó. A héja rendkívül vékony, és valójában ehető (sokan úgy döntenek, hogy nem bajlódnak vele). A húsa édes, diós és kissé szárazabb, mint a többi töké, mondhatni kukoricaízű. Karikára vágva, vajjal, mézzel és fahéjjal megsütve különösen finom. Ha félbevágjuk, megtölthetjük és kisüthetjük.

Vékony héja miatt nem tárolható olyan sokáig, mint a többi téli tök. Vásárláskor győződj meg róla, hogy nem sérült meg, ugyanis így hamar megromlik.

Érdemes ültetni, kevés helyen szerezhető be.
Kép: canva

Sajttök

A sajttökök kövérkés és varázslatos formája igencsak hasonló a Rouge Vif d’Etampes sütőtökhöz. Ez az egyik legrégebbi tökfajta, amelyet az Egyesült Államokban termesztenek.

A sajttök édes és kemény húsú, kiválóan süthető, párolható, főzhető, grillezhető és még pácolható is. A sajttök legtöbb része ehető, beleértve a héjat és a magokat is.

Tököt a konyhába: ezeket próbáld ki!

Kétségkívül jó választás bevezetni a tököt az étrendedbe. Már csak azért is, mert igen sokoldalúan elkészíthető: leves, előétel, saláta, ragu, főzelék, köret, főétel és édesség is készülhet belőle. Sőt, alkoholos (és nem alkoholos) italok közkedvelt szereplője is!

Nem telhet el tök nélkül az ősz: akár az otthonodat dekorálod, akár az alapanyaglistádat, mindenképp érdemes megismerkedni ezzel a sokféle különleges tökkel, és ültetni, használni őket, amennyit csak lehet.

Sütőtökös gnocci, az ősz sztárja
Kép: canva

A pumpkin spice

Azaz sütőtökös fűszerkeverék, amelyben igazából az a pláne, hogy 5–6 meleg ízű fűszer keveredik a sütőtök édes, karotinos ízével.

A fűszerkeverék az alábbiakból áll:

Ezek elegyéből isteni fűszerkeverék készíthető, amely különlegessé teszi az édességeket és a leveseket egyaránt. (A kávéról és az italokról már nem is beszélve.)

A nagyon trendi pumpkin spice latte fűszerei
Kép: canva

Sütőtöklekvár

Elsődleges szabály, hogy édes tököt válassz! A magasabb víztartalmú tökök nem annyira alkalmasak lekvárnak. A lenti receptet elkészítve két kisebb üveg lekvárt kapsz, hűtőben egy hónapig eláll.

Hozzávalók

  • 900 g sütőtök mag nélkül, nagyobb darabokra vágva,
  • 265 g cukor,
  • 2 ek narancslé,
  • 1 ek citromlé,
  • csipet sót ​
  • 1/2 vaníliarúd hosszában kettévágva.

Így készítsd el!

A sütőtökdarabokat párold meg! Ehhez önts vizet egy edénybe, és párold a sütőtököt, amíg teljesen meg nem fő; ha egy vágókés könnyen átszúrja a húst, akkor jó, ez körülbelül 30 percet jelent. Párolás közben, ha szükséges, önts még vizet az edénybe! Amikor a sütőtök kellően lehűlt az elkészítéshez, kapard le a húsát a héjáról, és pürésítsd egy robotgépben vagy botmixerrel: a megadott mennyiségből kb. fél kiló püré lesz.

Ha valamilyen különlegesebb lekvárra vágysz!
Kép: canva

Tedd a pürét egy nagy lábasba a cukorral, a narancs- és citromlével, valamint a sóval együtt! A vaníliarúdból kis késsel kapard ki a magokat, és a rúddal együtt tedd az edénybe!

Közepes lángon, gyakori kevergetés mellett főzd, amíg a cukor fel nem oldódik! Folyamatos kevergetés mellett főzd tovább a sütőtökös keveréket, nehogy megégjen a püré! Mivel a püré sűrű, hajlamos kifröccsenni. Érdemes lehet sütőkesztyűt viselni keverés közben.

Amikor a lekváros keverék láthatóan besűrűsödik, akkor van kész. Ez nagyjából 10 perc. A keveréket töltsd tiszta üvegbe! A lekvárt legjobb szobahőmérsékleten tálalni, hűtőben legalább egy hónapig eláll.

Sütőtökös kenyér

Aki szereti a banánkenyeret, ezt is fogja. Érdemes édességekben is szorgosan használni a sütőtököt, mert igen különleges ízt ad a süteményeknek.

Hozzávalók

  • 4 tojás,
  • 475 g cukor,
  • 190 g növényi olaj,
  • 450 g sütőtökpüré,
  • 360 g liszt,
  • 1 tk só,
  • 1 3/4 tk szódabikarbóna,
  • 2 3/4 tk fahéj,
  • 3/4 tk szerecsendió,
  • 3/4 tk szegfűszeg,
  • 1/4 tk szegfűbors,
  • 120 g dió (nyersen, apróra vágva és enyhén pirítva),
  • 40 g arany mazsola.
Kiváló uzsi lehet belőle!
Kép: canva

Így készítsd el!

Melegítsd elő a sütőt 190 °C-ra! Kenj ki két tepsit! Egy nagy tálban keverd össze a tojást, a cukrot, az olajat és a sütőtököt, és keverd simára!

Egy másik, közepes tálban habverővel keverd össze a száraz hozzávalókat! Add hozzá a diót és a mazsolát! Mehet hozzá a tojásos keverékhez, majd alaposan keverd össze! Tedd a tésztát a formákba! A feltét hozzávalóit egy kis tálban szintén keverd el! Szórd rá a kenyér tetejére! Süsd a kenyeret 1 óra 10 percig, majd végezz tesztet egy villával: ha már nem ragadós a közepe, kész is vagy!

Sütőtökös pite

Akár sütöd, akár nem, a pite mindig jó ötlet, ha sütőtökről van szó. Ez most egy sütés nélküli változat.

Hozzávalók

  • 240 g lágy krémsajt,
  • 250 g sütőtökpüré,
  • 100 g barna cukor,
  • 1/2 tk tiszta vaníliakivonat,
  • 1/2 tk őrölt fahéj,
  • 1/4 tk őrölt szerecsendió,
  • 1/4 tk őrölt gyömbér,
  • 350 g habtejszín (keményre verve),
  • 250 gramm zabkeksz,
  • díszítésnek fahéjas cukor és felvert habtejszín.
Sütve vagy sütés nélkül is kihagyhatatlan fogás ősszel.
Kép: canva

Így készítsd el!

Gyűjtsd össze a hozzávalókat! Egy keverőtálban egy robotgéppel keverd össze a krémsajtot a sütőtökkel, a barna cukorral, a vaníliakivonattal, a fahéjjal, a szerecsendióval és a gyömbérrel, amíg jó habos nem lesz! A kekszet daráld le! A keveréket oszlasd el a lelapogatott kekszmorzsán, és hűtsd be a pitét 2–3 órára! Felvert habbal tálald, és ízlés szerint szórd meg fahéjas cukorral!

search icon