A Bitcoin több áramot fogyaszt mint Hollandia
A Bitcoin több áramot fogyaszt mint Hollandia

A Cambridge-i Egyetem becslése szerint a kriptovaluta éves villamosenergia-fogyasztása több, mint amennyit például Argentína, az Egyesült Arab Emírségek vagy Hollandia fogyaszt.

Ennek az az oka, hogy a kriptovaluta előállítása, melyet a legtöbben bányászatnak hívnak, egy nagyon energiaigényes folyamat, hiszen nagy teljesítményű számítógépek szükségesek hozzá. Ez a kutatók szerint jelenleg 121,36 terrawattórát (TWh) tesz ki éves szinten.

Sokat mondó adat, hogy hazánk éves összfogyasztása nagyjából 45,4 TWh, melyből a lakossági fogyasztás csupán 11,7 TWh.

A kriptovaluta által felhasznált árammenyiség valószínűsíthetően nem is fog csökkenni a következő időszakban, ha csak a kriptovaluta értéke nem kezd csökkenni, de a közelmúlt változásait figyelembe véve erre jelenleg nem sok esély van. Ráadásul az árfolyam emelkedése egyre több bányászt vesz rá arra, hogy bővítse a gépparkját, így növelje a kibocsátást.

A témához kapcsolódó egyik legfontosabb hír a napokban az volt, hogy az Elon Musk-féle Tesla 1,5 milliárd dollár értékben vásárolt Bitcoint, és azt tervezi, hogy a jövőben elfogadja fizetőeszközként. Ettől persze az árfolyam további emelkedésnek indult. Ez már csak azért is aggályos, mert 2020-ban az amerikai adófizetők pénzéből 1,5 milliárd dollárt kapott a cég környezetvédelmi támogatás címén, most pedig egy főleg szénből származó energiával előállított eszközt vásárolt ugyanilyen értékben.

A BBC podcastjából az is kiderül, hogy a Bitcoin fogyasztásával az Egyesült Királyság összes vízforralója 27 évig üzemelhetne.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(BBC)

search icon