A paradicsom óriási kedvenc: a legtöbb kertben és sok erkélyen találkozhatunk vele. Ez nem véletlen, hiszen sokoldalú, finom és bárhol termeszthető. Azonban a legtöbben a paradicsomszószig vagy a paradicsomléig jutnak, holott rengeteg alternatív felhasználási és tartósítási módja is van ennek a finomságnak: ezekből mutatok néhányat.
Idén csodás paradicsompalántáim voltak: erősek, szépek, nagy reményekkel vágtam bele a szezonba. Aztán a sok gondoskodás eredményességét keresztülhúzták a poloskák és a bagolylepke hernyója. Augusztus végére odáig jutottam, hogy hiába a sok erős tő, a termés katasztrofális. Amit nem a poloskák szívtak szét, azt a hernyók tették tönkre. A vegyszermentes megoldások nem váltak be, permetezni pedig semmiképp nem fogok. Természetesen én magam is több hibát vétettem: túl sűrűn ültettem a palántákat, egy idő után emiatt kezelhetetlenné váltak, és nincs az a kártevő, aki ellen tudott volna állni ennek a kánaánnak. Miért írom le mindezt? Mert látom, hogy sokan hasonló sorsra jutottak, és hátha más is okul a hibáimból, sőt, talán együtt is érez velem.
Mindennek ellenére azért jócskán tudok menteni a termésből, de a nagy termés elmaradt, így teljesen kizárt, hogy paradicsomlevet főzzek be. Más, alternatív megoldásoknak azonban szívesen és gyakran próbálok helyet adni a konyhámban. Az alábbi három kipróbált receptet elsősorban sorstársaimnak ajánlom.
Napon szárított paradicsom
A koktélparadicsomok mennybemenetele: a legjobb, hogy csak só és napfény kell hozzá. A boltban is kapható aszalt paradicsom, ám ha összeadjuk, mennyi energiát igényel a saját paradicsom napon szárítása (semennyit), és mennyibe kerül a bolti verzió, hamar kijön a matek. Érdemes otthon szárítani a kis koktélokat ahelyett, hogy költenénk rá.
Mi kell hozzá?
Egy tepsi, egy sütőpapír és só. A papírra fektesd a félbevágott parikat, magos felükkel felfelé. Ezután sózd meg őket, és tedd ki a napra. Tapasztalataim alapján 3–4 nap alatt csodásan kiszikkadnak, és utána mehetnek az olajba. Éjszakára érdemes bevinni őket, illetve van, aki le is takarja az aszalni valót. A kertünk biodiverzitását tekintve nekem is le kellett volna, de valahogy békén hagyták a rovarok a kis paradicsomokat.
Paradicsomlekvár
A hibás, rágott, csúnyább paradicsomok tökéletesen megfelelnek lekvárnak. Tavaly hatalmas sikert arattam vele, most pedig a következő adag várja, hogy befőzzem. Nagyon finom. Kenyérre kenve, tésztára öntve, levesbe vagy mártásba keverve is kiválóan feldobja az ételt.
Mi kell hozzá?
- 2 kg érett paradicsom,
- 150 g cukor,
- 170 ml citromlé,
- 1 ek reszelt gyömbér,
- 1,5 tk só,
- 0,5 tk kömény,
- 0,5 tk pirospaprika,
- 2 gerezd fokhagyma.
Az első lépés a paradicsomok felaprítása. Ezután a gyömbért kell megtisztítani és lereszelni, majd a nagy lábosban mindent összekeverni. Forrald fel, és 1–1,5 óráig párold rendszeresen kevergetve! A lényeg, hogy fogyjon a nedvesség. Ezután jól fertőtlenített üvegekbe kell tölteni a lekvárt, majd hűtőben 2 hónapig, fagyasztva 6 hónapig tárolhatod.
Fermentált paradicsom
Szintén a koktélok ellen követtem el ezt: rendkívül gyorsan megvan, izgalmas ízű, és sok mindenhez használható. Melegszendvicsre, pizzára, szószként; sokkal különlegesebb ízvilágot képvisel a sima szósznál.
Mi kell hozzá?
Egy jól záródó üvegre mindenképpen szükséged lesz. Emellett jól megtisztított paradicsomokra, sóra, vízre, borsra és bazsalikomra lesz szükség, bár ez utóbbi opcionális.
Az üvegeket alaposan fertőtlenítsd ki! Ezután forrald fel a vizet! Egy literbe 2 kanál só kell, a lényeg, hogy sós legyen az oldat. Ezután a paradicsomokat, a fűszereket tedd az üvegbe, és öntsd nyakon a parikat! Alaposan zárd le az üveget, és várj pár napot: a fermentáció során különleges, savanykás-édes ízű finomsággá válnak paradicsomok.
A paradicsom tehát sokkal több annál, mint amire elsőre gondolnál. Rengeteg finomságot készíthetsz belőle, akkor is, ha olyan silány a termésed, mint az enyém. Az idei év kudarcba fulladt, de ami menthető, abból finom és különleges dolgokat fogok készíteni: ha neked is így sült el a szezonod, ne csüggedj, használd fel, amit lehet!
Kiemelt kép: canva