A szennyezett levegőben nehezebben találnak rá a méhek a virágokra
A szennyezett levegőben nehezebben találnak rá a méhek a virágokra

Egy új kutatás szerint légszennyezés megnehezíti a méhek és más beporzó rovarok számára a virágok illatának követését, ez pedig akár harmadával is csökkentheti a beporzást.

Az Environmental Pollution tudományos folyóiratban megjelent kutatásban azt vizsgálták a brit Readingi Egyetem kutatói, hogy mi történik amikor a rovaroknak a kipufogógázoktól szennyezett levegőben kell a virágokat megtalálniuk.

Egy francia (vagy fekete) mustárral beültetett mezőt ózon és nitrogén-oxidok hatásának tették ki, melyek megegyeznek a dízelmotorok okozta szennyezéssel, közben pedig megfigyelték, hogy ez milyen hatást gyakorol a helyi beporzókra.

A méhek, lepkék és más rovarok 14–31%-kal csökkentették a beporzást.

Korábbi laboratóriumi vizsgálatainkból tudtuk, hogy a dízel kipufogógáz negatív hatással lehet a beporzókra, de a terepen tapasztalt hatások sokkal drámaibbak voltak, mint vártuk.

–mondta Robbie Girling, a Readingi Egyetem agroökológiai professzora, a tanulmány társszerzője.

Az eredmények azt sugallják, hogy a légszennyezés a méhek világszerte megfigyelhető, nagy ütemű eltűnésének egyik tényezője lehet, természetesen olyan további negatív hatásokkal, mint például a mezőgazdasági vegyszerek használata.

Tudjuk, hogy ezek a szennyező anyagok károsak az egészségünkre, a beporzók számának és aktivitásának csökkenése viszont azt mutatja, hogy azokra a természetes ökoszisztémákra nézve is jelentős a hatásuk, melyektől mi magunk is függünk.

–tette hozzá James Ryalls, a Readingi Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője

(enn)

search icon