Az óriáspandáknál is ritkább emlőst találtak Borsodban
Az óriáspandáknál is ritkább emlőst találtak Borsodban

A Bükki Nemzeti Park területén még 2006-ban „fedezték fel újra” a magyar szöcskeegeret, amelyet azóta intenzíven kutatnak megőrzése érdekében.

A magyar szöcskeegér (Sicista trizona) két elkülönülő alfaja mára már csak a Borsodi-Mezőség Tájvédelmi Körzet néhány pontján és a Kolozsvár melletti gyepeken él – írja a Bükki Nemzeti Park (BNPI) honlapja.

Az apró termetű rágcsáló mai tudásunk szerint ritkábbnak tekinthető, mint a mindenki által jól ismert és közkedvelt óriáspanda, ráadásul a világon gyakorlatilag csak hazánkban él néhány száz, jó esetben ezer példánya. Ritkaságát a természetvédelmi értéke is jól mutatja, mely egyedenként 1 millió forintot rúg.

Az állat nyomát kutató idei tavaszi kutatóhét a rossz idő miatt csak nemrég tudott megvalósulni, ennek során viszont nem csak az eddig ismert élőhelyein, hanem egy új területen is találtak szöcskeegereket, rögtön két hímet is. Az élvefogó csapdákban néhány más faj is feltűnt, a BNPI kutatói így jó pár fürge gyíkkal, futrinkával, gyalogcincérrel és cickánnyal is találkoztak.

A magyar szöcskeegeret 2006 előtt 70 évig nem észlelték, míg a Kolozsvár mellett élő alfaj 2010-es megtalálása előtt utoljára 1900 körül került a kutatók látóterébe. Az állat rendkívüli ritkasága miatt a hazai emlősfajok közül elsőként került fel az IUCN Vöröslistájára.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

Borítókép: Cserkész Tamás/BNPI

search icon