
Sokan ki nem állhatják, sokan rajonganak érte. Rendkívül megosztó növény, de kétségkívül egyedülálló. Vannak, akik szerint kártevő, mindent benő és mindent tönkretesz, megfelelően gondozva azonban a borostyán igazi mesebeli hangulatot varázsol a kertbe. Szeresd vagy gyűlöld? Hogyan gondozd? Nézzük meg, miért is ilyen szerteágazóak a vélemények erről az izgalmas futónövényről.
A borostyánt számtalan babona övezi: a falon futva véd a boszorkányoktól és a gonosztól, a házban bent azonban bánatot okozhat, sőt a hajadonok férjtalálási esélyeit is rontja. Ezek a babonák valószínűleg a temetőkben közkedvelten futtatott borostyánok miatt alakulhatott ki, így a növényt sokan a túlvilággal kötik össze. Írországban és Angliában rossz ómenként tartják számon az otthonokban.
Szegény borostyánt sok támadás érte már, de a Hedera helix valójában egy örökzöld cserje, amely szívesen kúszik fel bárhová, ahova szeretnéd (és oda is, ahova annyira nem). De hangulatos megjelenése bármelyik szürke területet feldobja.
A közönséges borostyán (Hedera helix) az ernyősvirágzatúak (Apiales) rendjébe, ezen belül az aráliafélék (Araliaceae) családjába tartozó faj. Európában és Délnyugat-Ázsiában honos, ahol lehetősége van, ott 20-30 méteresre is megnő, de ha nincs opció felfelé kúszni, beteríti a talajt is. Léggyökerekkel kapaszkodik, ezzel házfalakra és fákra is könnyedén felkúszik. Leginkább a félárnyékos közeget kedveli, de a nap sem okoz neki kihívást, ha rendszeresen kap vizet.
Kép: canva
Számos különböző faja létezik, a néhány méteresre nővő erdei borostyán levelei márványozottak, talajtakaróként remekül működik. A fehér-tarka borostyán ezzel szemben erőteljesen növekszik, két típusú levélzete a különlegessége. Alsó levelei nagy méretűek, színük zöld, szegélyük krémfehér. A másik típus kis méretű és karéjozott. Épületek falára is futtatható. A sárga-tarka borostyán levelei kicsik, falra, fatörzsre is futtathatók. Az ír borostyán a legszebb fajta, nyár végén virágzik, ezzel remek méhlegelő válik belőle.
Borostyán szaporítása
A borostyán szaporításához ollóra, vízre, kis cserepekre, földre és az anyanövényre van szükség. Először egy egészséges dugványt kell levágni, ami legalább 15 cm hosszú és az indán minimum négy egészséges levél helyezkedik el. Ezután vízbe kell tenni az ágakat úgy, hogy a levelek felfelé nézzenek. Ne érje őket teljes napfény. Egy hét után érdemes ellenőrizni a gyökércsírák megjelenését. Ha sikerrel jártál, vedd ki a vízből: a gyökér kezdetben kis dudornak néz ki. Újra mehet friss vízbe, két héten belül megjelennek az igazi gyökerek.
Ezután jöhet az ültetés egy laza, tőzeggel és homokkal dúsított komposzt, virágföld keverékbe. Amíg a rendes gyökeredzés megindul, maradjon a cserépben. Új hajtások esetén jöhet a kiültetés, az eredeti talajjal együtt.
Borostyán ültetése és gondozása
A borostyán alapvetően egy strapabíró, gyorsan nővő, örökzöld kúszónövény, amely remekül tűri az árnyékos helyeket is. Remek választás falfelületek befuttatására, talajtakarónak vagy akár szobanövényként is, ehhez azonban érdemes tudni, miképp nő erősre és nagyra.
Kép: canva
Így ültesd a borostyánt
A borostyán kerti talajba, virágföldbe vagy akár hidrokultúrás rendszerbe is ültethető. Jól fejlődik cserépben és szabadföldön is, arra kell odafigyelned, hogy a talaj legyen laza, jó vízáteresztő képességű – a túl tömör talajban gyökérrothadás alakulhat ki. Legjobb ültetési időszak: kora tavasz vagy ősz.
A borostyán fényigénye
Alacsony – közepes fényigényű növény, remekül elvan félárnyékos, árnyékos helyen. Lakásban a kevesebb fénnyel is beéri, de igazán jól világos helyen fejlődik. A tarka levelű változatok több fényt igényelnek, hogy megőrizzék színüket.
A borostyán hőigénye
A nagy melegeket nem bírja, mérsékelt éghajlaton érzi jól magát. Az ideális hőmérséklet 10–22°C közötti, és bár télálló, az extrém hideget nem kedveli.
Kép: canva
A borostyán vízigénye
Alapvetően mérsékelt öntözést igényel, és szárazságtűrő, de a rendszeres öntözést meghálálja. A túlöntözéssel óvatosan, ezért mindig várjuk meg, hogy a talaj felső rétege kissé kiszáradjon az újabb locsolás előtt.
Lakásban tartva a normál szobai páratartalom mellett is szépen fejlődik, de a magasabb páratartalmat szereti. Ha túl száraz a levegő (pl. fűtési szezonban), érdemes permetezni a leveleit.
Milyen betegségektől és kártevőktől kell tartani?
A gombás betegségekre fogékony lehet, ezek az alábbiak:
- Gyökérrothadás – túlöntözés esetén jelentkezhet.
- Levélfoltosodás – nedves környezetben alakulhat ki.
Az alábbi kártevőktől kell óvnod a növényt:
- Pajzstetvek – ragacsos bevonatot hagynak a leveleken.
- Levéltetvek – fiatal hajtásokat támadhatják meg.
- Takácsatkák – főleg száraz levegőjű lakásokban jelenhetnek meg.
A borostyán nem egy különösebben igényes növény, a körülményeket könnyű neki biztosítani, így érdemes belevágni a gondozásába.
Kép: canva
Borostyán metszése
Az általános metszést frissítésre ajánlják, mivel a növény gyorsan helyrejön egy-egy ritkítás után. Ezeket mindig zsenge, erős hajtások követik, azonban ilyen esetben folyamatos, évenkénti metszésre van szükség.
A növekedést serkentő metszést a felfelé törekvés elérésére alkalmazzák. Ilyenkor a cél, hogy magasabbra nőjön a növény. A hajtások csúcsát metszik le, így új hajtások és kapaszkodó gyökerek jönnek. Késő télen vagy kora tavasszal érdemes ezt megtenni, ilyenkor könnyű megtalálni a metszési pontokat.
Amikor nagyra nő a borostyán, akkor szükség lehet visszametszésre. Így lesz erős a növényed: ezt szintén télen és kora ősszel kell megtenni, és az agresszívan nővő hajtásokat lemetszeni.
Kép: canva
Borostyán kerítés és futtatása falra
Sokan csak emiatt választják a borostyánt: a falon különleges látványt nyújt. Ehhez azonban be kell tartani néhány szabályt. Vannak, akik arra a tévhitre alapoznak, hogy nedvesíti a házfalat, de ez nem igaz, sőt, különleges mikroklímát ad a háznak.
Alapszabály, hogy csak jó állapotú falra futtatunk növényt, ez minden futónövény esetében igaz!
Emellett arra is oda kell figyelni, hogy kordában tudod-e tartani a növényt: ezt az első pillanatnál, még telepítés előtt ellenőrizni kell. A madarak és az élőlények kedvelik, de emiatt nem lesz több betolakodó az otthonodban, csak segíted az ökoszisztémát. Kerítésre futtatva gyors takarás érhető el, ráadásul mindez természetes belátásgátlóként funkcionál.
A telepítésnél több növényre is szükség lehet, ilyenkor a tőtávolság 30 cm legyen, így lesz normális a növekedés. Az ültetőgödröket alakítsd ki, komposzttal, trágyával. Az első évben fontos a folyamatos öntözés, ezt követően már stabilak a növények. A telepítést követően fontos a folyamatos metszés és a falak állapotának állandó ellenőrzése. Fejlődése folyamatos, de nagyjából 2 év szükséges ahhoz, hogy valóban komoly növekedésnek induljon.
A borostyántól tehát egyáltalán nem kell tartani: egy remek közeg élőlényeknek, szépen mutat és igazi vidéki, természetközeli hangulatot áraszt. Neveld és gondozd szeretettel!
Kiemelt kép: canva