
Millió érv állhat itt a szobanövények mellett, de tény, hogy az emberek kétféle csoportra oszthatók: akik igazi dzsungelt varázsolnak a lakásukba, és minden centiméteren növényeket nevelnek, és vannak az igazi növénygyilkosok, akiknél semmi sem marad életben. Nem kell az utóbbi táborba tartoznod: válassz az otthonodnak és lehetőségeidnek megfelelő szobanövényt!
A sötét lakás, a gyakori távollét, a túl meleg vagy túl hideg sem lehet akadály, ha növénymániás vagy! Az alábbi viszonyok vetik vissza általában a növénytartási kedvet:
- Kevés természetes fény: a növényeknek érthetően, minél több természetes fényre van szükségük, de azért vannak kivételek!
- Erős, közvetlen napfény: a túl erős fény szintén káros lehet a növények leveleire.
- Meleg, száraz levegő: ebben az esetben érdemes a szárazságtűrő növények felé fordulni.
- Magas páratartalom: az is előfordulhat, hogy túl sok a pára az otthonodban, de vannak növények, amelyek kifejezetten szeretik az ilyen körülményeket.
- Hideg helyiségek: a huzatos helyiségekben sem szeret minden növény, de ide is találhatsz megoldást.
- Kis lakás vagy szűk polcok: vannak növények, amik nagy helyet kívánnak, de természetesen ebben az esetben is van más választási lehetőség.
- Futó vagy nagyobb növények: ha kevés a vízszintes hely, érdemes a futónövények irányába kacsintgatni.
- Gyermekek és háziállatok: egyes növények mérgezőek lehetnek kisgyermekek vagy háziállatok számára, de mindig van természetes megoldás.
- Allergia: egyes növények (pl. fikusz, vitorlavirág) pollenje vagy nedve allergiás reakciókat válthat ki. Ez is lehet egy választási szempont.
- Kevés idő a gondozásra: ha nem tudsz sokat foglalkozni a növényekkel, akkor érdemes strapabíró, igénytelen növényeket választani.
- Nagyobb törődést igénylő növények: ha szeretsz rendszeresen gondoskodni a növényekről, akkor választhatsz igényesebb fajokat.
A legtöbb esetben azonban a szárazságtűrés és a sötétségtűrés a legfontosabb szempontok. Ebben az esetben bőven van választási lehetőséged, nézzük meg, mik ezek!
Szárazságtűrő növények
Ha gyakran kiszáradnak a növényeid, akkor olyan szobanövényeket érdemes választanod, amelyek jól tűrik a szárazságot és kevés gondozást igényelnek. Az is előfordulhat, hogy rajtad kívülálló okok miatt nem öntözöl, például sokat vagy úton, és keveset tartózkodsz a lakásban. Ilyenkor érdemes strapabíróbb növényeket választani, amik bírják a kiképzést.
Anyósnyelv
Az anyósnyelv az egyik legellenállóbb szobanövény, amely minimális gondozással is jól érzi magát. Képes hetekig túlélni víz nélkül, és még a gyengébb fényviszonyokat is jól tűri. Mivel nagyon kevés vízre van szüksége, így télen is elegendő 2-3 hetente öntözni. A túlöntözést kifejezetten rosszul viseli, és a páratartalom esetében sem igényes.
Aloe vera
Az aloe vera nemcsak igénytelen, de gyógyhatású is. A vastag, húsos levelei képesek vizet raktározni, így akár több hétig is elvan öntözés nélkül. Kifejezetten szereti az erős fényt és igényli is. Ritkán kell öntözni, nyáron 2 hetente, de télen elég havonta is. Jól bírja a száraz levegőt is, igazi túlélő.
Kép: canva
Pozsgafa
A pozsgafa (Crassula ovata), más néven majomfa, pénzfa vagy szerencsefa, egy könnyen gondozható, strapabíró szobanövény. Vastag, húsos levelei vizet raktároznak, így jól bírja a szárazságot, és ideális választás azoknak, akik ritkábban locsolnak. A hagyomány szerint szerencsét és jólétet hoz a házba. Szereti a világos helyet, de félárnyékban is elél. Szintén kevés vizet igényel, és a száraz levegőjű lakásban is jól érzi magát.
Kép: canva
Agglegénypálma
Az agglegénypálma (röviden ZZ-pálma) az egyik legtúlélőbb szobanövény, amely minimális gondozással is szépen fejlődik. Ha gyakran elfelejted locsolni a növényeidet, ez a tökéletes választás számodra! Nagyon alkalmazkodó, gyakorlatilag bárhol elél. Nagyon kevés vizet igényel, és a száraz levegőt is jól bírja.
Kép: canva
Sárkányfa
A sárkányfa (Dracaena marginata) egy elegáns, könnyen gondozható szobanövény, amely hosszú, vékony törzsével és dús, kard alakú leveleivel igazi dzsungelhangulatot varázsol a lakásba. Jól tűri a változó körülményeket, és tisztítja a levegőt, ezért remek választás akár az irodádba akár az otthonodba keresel növényt. Mérsékelt vízigényű, a túlöntözést kerüld. A világos vagy félárnyékos hely az igazi számára, de sötétebb helyen is elél.
Kép: canva
Szobai futóka
A szobai futóka (Epipremnum aureum) az egyik legtartósabb és legkönnyebben gondozható szobanövény. Látványos, hosszú indái és szív alakú levelei miatt nagyon népszerű, ráadásul kiválóan tisztítja a levegőt. Jól alkalmazkodik, nem igényel közvetlen napfényt és mérsékelt vízigényű. A hideget azonban nem nagyon élvezi.
Kép: canva
Vitorlavirág
A vitorlavirág (Spathiphyllum) egy gyönyörű, elegáns és könnyen gondozható szobanövény, amely nemcsak dekoratív, hanem az egyik leghatékonyabb légtisztító növény is. Hófehér, vitorlára emlékeztető virágai és dús, zöld lombozata miatt az egyik legnépszerűbb beltéri növény. Emellett az sem elhanyagolható, hogy félárnyékos helyen is elvan, de virágot fényes helyen hoz majd. A pangó vizet nem kedveli és a huzatos helyeket sem.
Kép: canva
Sötétségtűrő növények
Ha a lakásod sötét, és kevés természetes fény jut be, olyan növényt érdemes választanod, amely jól alkalmazkodik az árnyékos környezethez. Nem kell aggódni, hiszen így is akad választási lehetőség, ráadásul egyik szebb, mint a másik!
Borostyán
A borostyán (Hedera helix) a gyenge fényt is jól bírja, és árnyékos helyen is megmarad. Gyorsan nő, így akár felfuttatható is. Tisztítja a levegőt, de nem szereti a száraz levegőt. Mérsékelt öntözést igényel és hidegebb környezetben is jól érzi magát.
Kép: canva
Buzogányvirág
A buzogányvirág (Dieffenbachia) jól alkalmazkodik a félárnyékos, kevés fényű helyekhez is. Látványos és dekoratív, ezért igen sokan kedvelik. Mérsékelt öntözés mellett tökéletes dísze a lakásnak, közepes páratartalom mellett él igazán, de a szárazabb levegőt is elviseli. A huzatos helyeket nem kedveli. Mérgező, így gyerekek és állatok mellett okosan tartsd!
Kép: canva
Páfrány
A páfrány (Nephrolepis exaltata) árnyékos helyen, fény nélkül csodásan érzi magát, akár fürdőszobában is szépen mutat. Dús lombozata kellemes látványt nyújt a lakásban, emellé kiváló levegőtisztító. Magas páratartalom mellett érzi jól magát igazán, nem szereti a meleget, a radiátorok közelségét.
Lehetőség tehát akad bőven, és a szobanövények igazi társak lehetnek egy sötét vagy száraz lakásban is. A levegőtisztítás és a természetes közeg miatt érdemes akkor is belevágni a gondozásukba, ha nem éppen tökéletesek a körülmények.
Kiemelt kép: canva