Dél-Amerika számára az ökoturizmus lehet az egyik kiugrási pont
Dél-Amerika számára az ökoturizmus lehet az egyik kiugrási pont

A földrészt a huszadik század második felében elvesztette természeti kincseinek egy jelentőség részét, ha meghalljuk például Brazília, Argentína vagy Kolumbia nevét, ma már a marhahús és más mezőgazdasági cikkek, vagy épp a kokain jutnak eszünkbe.

Mégis a természeti értékek jelenthetik a kontinens számára a kiugrási lehetőséget az ökoturisztikai iparág fejlesztésével. Örömteli, hogy kontinensszerte egyre több természetvédelmi és ökoturisztikai program indul, melyek jelentős részét a helyi kormányok is támogatják.

Kolumbiában például nemrég széleskörű ökoturizmust célzó javaslatcsomagot fogadtak el. Az ország turisztikai miniszterhelyettese, a korábban Tanzániában túravezetőként dolgozó Julian Guerrero Orozco szerint Kolumbia csak most kezd ráébredni, mekkora lehetőségek rejlenek természeti értékeinek bemutatásában. Az ökoturizmus pedig nem csak a természetvédelem számára nyit majd új lehetőségeket, de az országban évtizedekig zajló kábítószer-háborúk miatt elszegényedő lakossága számára is munkahelyeket teremt majd.

Az afrikai szafarik azért is olyan vonzóak, mert rengeteg emlőst lehet megfigyelni a szavannákon. Dél-Amerikában kisebb a nagytestű emlősfajok száma, viszont a rovarok, növények és madarak tekintetében a földrész páratlan diverzitással rendelkezik, így az élővilágra kíváncsi turisták körében egyenrangú versenytárs lehet Afrikával. Ennek azonban az is a feltétele, hogy ez a sokféleség megőrzésre kerüljön, és ennek nyomán szerencsére egyre több visszatelepítési projekt indul.

Ezeknek a programoknak az egyik képviselője, az argentin Rewilding Argentina Foundation Iberá projektje, melynek keretében az azonos nevű nemzeti park mocsaras-erdős élőhelyeit próbálják rehabilitálni és néhány korábban itt élő állatot visszatelepíteni. Ennek során többek közt a zöldszárnyú arák önfenntartó populációit próbálják létrehozni, ami nem csak a madárfaj számára, hanem például az növényzet számára is fontos, hiszen ezek a madarak a magok terjesztésével elősegítik az erdők terjeszkedését is. Más fajok mellett jövőre már jaguárokat is terveznek itt szabadon engedni.

https://www.youtube.com/watch?v=oGber86lTwI&feature=emb_title

A programok sikeréért többrétű kihívásokkal kell megküzdenie a kontinens országainak. Ilyen például a Galápagos-szigetek közelében nemrég felbukkant kínai halászflotta, vagy az Amazonas-medencében tomboló tűzvészek, de szegénység és a bűnözés is olyan faktorok, melyeken változtatni kell a siker eléréséhez.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(Guardian)

search icon