Késik Paks-II, így több energiahatékonysági fejlesztésre és megújulóra van szükség – olvasható a Green Policy Center legfrissebb tanulmányában.
Reálisan meddig lehet fokozni a jelen évtized megújuló energia célját úgy, hogy közben fennmaradjon az ellátásbiztonság és az áramrendszer egyensúlya? Mekkora lehetőségek rejlenek az energiahatékonyság javításában 2030-ig? Hogyan lehet elérni a 2030-as klíma-ambíciót úgy, hogy a korábbi tervek szerint a feladat elvégzésében oroszlánrészt kapó Paks-II. abban az évben még nem áll rendelkezésre? Milyen válaszokat adjon Magyarország az Európai Bizottság energia-és klímapolitikai ajánlásaira? A Green Policy Center ezen kérdéseknek járt utána.
A Green Policy Center legújabb tanulmánya rámutat, hogy mivel Paks-II. még nem fog áramot termelni 2030-ban, így a kieső karbonmentes áram pótlására, a megújuló energia további erősítése szükséges a kibocsátás-csökkentési cél eléréséhez. Ennek végrehajtásához megvan a potenciál és a piaci szándék, de beruházások, szemléletformálás és szabályozási változások jól átgondolt kombinációjára is szükség van ahhoz, hogy ténylegesen is megvalósuljon.
A tanulmány bemutató rendezvényén egy izgalmas panelbeszélgetésre került sor, amelyben a hazai energetikai szakma nagyjai, a témáért felelős korábbi államtitkárok, helyettes államtitkárok és minisztériumi dolgozók – Prof. Dr. Aszódi Attila, BME Nukleáris Technikai Intézet tanára, Holoda Attila, az Aurora Energy Kft. ügyvezető igazgatója, Dr. Kaderják Péter, a Zéró Karbon Központ vezetője és Koczóh Levente András, a Green Policy Center szenior klímapolitikai szakértője – cseréltek eszmét a hazai energia- és klímapolitika aktuális kérdéseiről.
A tanulmány bemutatójáról és a panelbeszélgetésről készült teljes felvétel, az alábbi videón tekinthető meg:
Az energiahatékonyság fontossága, a Planet Budapest 2023 fenntarthatósági expón is a kiemelt témák közé tartozott. A rendezvényen a hazai energetikai szektor számos neves képviselője vett részt, értékes előadásokat és innovatív megoldásokat prezentálva az érdeklődők számára.
Fotó: Canva