A Murakeresztúr-köré lett az „Év kerékpárútja” cím 2025-ben
A Murakeresztúr-köré lett az „Év kerékpárútja” cím 2025-ben

Az „Év kerékpárútja” cím birtokosáról hatodik éve dönt szavazással a nagyközönség, idén a Murakeresztúr-kör nyerte el a címet 2938 szavazattal.

Az Aktív Magyarországért Felelős Államtitkárság közleménye szerint a Mura és a Dráva ártéri erdői, a különböző korokból itt maradt történelmi emlékek, a helyiek vendégszeretete és nem utolsó sorban kiváló aszfaltút jellemzi a nyertes Murakeresztúr-kört. A cím elnyeréséért fej-fej mellett vívott versenyben végül 2304 szavazattal a Miskolctapolca–Kisgyőr-kerékpárút lett a második. A bronzérem pedig a Vértes gerincét átszelő Csókakör bringás kalandútvonalnak jár, amely 638 szavazatot szerzett a pályázaton.

A Murakeresztúr-kör egy családok számára is ideális 30 kilométeres, minimális szintkülönbséget tartalmazó körtúra a Mura és a Dráva ártéri erdői mentén, Zala és Somogy vármegye határán. Az útvonal vegyesen vezet kerékpárutakon, aszfaltozott gátkoronán és rövidebb szakaszokon alacsony forgalmú utakon.

A túra legszebb része a Murakeresztúr és Őrtilos közötti szakasz, amely tökéletes minőségű kerékpárúton fut a vízparti erdőkön át. Kulturális értékekben is gazdag a kerékpártúra: a Zrínyi-Újvár a költő és hadvezér törökökkel vívott harcait idézi fel, a Fesztung pedig a Jellasics bánt feltartóztató 1848-as honvédeknek állít emléket. Ami a természetet illeti, a Mura és a Dráva egyesülését a Szentmihály-hegyről lehet jól szemügyre venni, illetve a Dráva-ártér-tanösvény mélyebben mutatja be az erdő világát. A túra kiváló útburkolata miatt minden típusú kerékpárral járható.

A körtúra az Európa Amazonasa (Amazon of Europe) útvonal része, amely Ausztriát, Szlovéniát, Horvátországot és Szerbiát is érinti, hogy bemutassa ezt a különleges vízi világot. Így ha valaki nagyobb kalandot keres, mert nem csak a körtúrát járná végig, akkor nyugat felé, Letenye irányába haladhat tovább, míg keletre Őrtilos után Nagyatád felé folytathatja útját.

Az „Év kerékpárútja” kampány a közlekedési kultúra napjához kapcsolódó eseménysorozat része, melynek megalkotója a KTE Közlekedésbiztonsági Tagozata. Velük közösen az Aktív Magyarországért Felelős Államtitkárság, az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ és a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség írta ki az „Év kerékpárútja” pályázatot, hogy közösen felhívják a figyelmet a kerékpáros turizmus adta lehetőségekre, a kerékpáros fejlesztésekre, illetve a biztonságos közlekedés fontosságára.

A közleményben felidézték, hogy az előző öt év nyertesei zömében szintén kevésbé ismert vidékeken kalauzolnak: 2020-ban a Tatabánya–Tata-kerékpárút, 2021-ben a Poroszlót Tiszafüreddel összekötő kerékpáros híd, 2022-ben a Deseda-tó-körtúra, 2023-ban a békési Wenckheim-kerékpárút, tavaly pedig a Beregi-kör nyerte el az „Év kerékpárútja” címet.

(MTI)

Fotó: Canva

search icon