Fagyikisokos – Tudd meg, hogy készül, és ismerd meg a rokonait is!

Fagyikisokos – Tudd meg, hogy készül, és ismerd meg a rokonait is!
Fagyikisokos – Tudd meg, hogy készül, és ismerd meg a rokonait is!

Fagylalt, jégkrém, gelato, parfé, sorbet: bármelyik jólesik a nyári melegben, azonban nem ugyanúgy készülnek. Ha igazi fagyirajongó vagy, ismerd meg közelebbről is kedvencedet, sőt, ahhoz is adunk tippeket, hogyan készíts hűsítő édességet!

Fagyit ma már szinte bárhol kaphatsz, sőt, temérdek fagylaltpor áll rendelkezésedre, de a jégkrém vagy az olasz gelato is népszerű választás. A sorbet és a parfé szintén gyakran készített finomságok. A fent felsorolt desszertek azonban eltérnek egymástól mind készítésükben, mind összetevőikben.

A fagyizás ősidők óta kedvelt tevékenység: egyes források szerint már a perzsák is készítettek hűsítő desszertet, és 5 ezer évvel ezelőtt a kínaiak már masszívan rajongtak a fagyiért, de Nagy Sándor, Hippokratész vagy Nero császár is nagy fagyibolond volt. A fagylalt elterjedését Európa-szerte van, aki a mór kereskedőknek, de gyakrabban Marco Polónak tulajdonítják. Akárhogy is, hálásak lehetünk annak, aki meghonosította és elterjesztette ezt a remek finomságot.

Nem csak Olaszországban nagy a fagyikultúra.
Kép: canva

Fagyi, sorbet, parfé, jégkrém: mi a különbség?

A különbség általában nem olyan jelentős, mégsem említhetjük egy lapon a fenti desszerteket.

Fagyi: fagyasztott desszert, amelyet tejből, tejszínből készítenek cukor vagy édesítőszer hozzáadásával, gyakran gyümölcsöt, más finomságokat is használnak hozzá. Magas (14–15%-os) zsírtartalmú, krémes állagú édesség.

A fagylaltot nagy sebességgel aprítják (fagylaltkészítőben), hogy légbuborékokat adjanak a keverékhez, ami egyedi állagot ad az édességnek. A karamelltől a pisztácián, a citromon vagy a csokin át az eperig, végtelen ízben rendelkezésre áll.

Millió íz, millió szín
Kép: canva

Sorbet: zsírszegény desszert, mivel nem tartalmaz tejszínt, ezért könnyebb, jegesebb állagú a többi fagyasztott desszerthez képest. Általában gyümölcsből készül. A sorbet egyik változata az úgynevezett granita (más néven olasz jég vagy vízjég), ezt a fagyasztás során rendszeresen lekaparják, így a jégkristályok különösen pelyhesek. Elsősorban friss gyümölccsel készítik.

Parfé: Franciaországból származó finomság, amelyhez tejszínt, tojást, cukrot és szirupot forralnak fel, hogy pudingszerű állagot kapjanak, amelyet aztán lefagyasztanak. Az amerikai változat rétegekből áll, amelyek olyan összetevőket tartalmaznak, mint a granola, a dió, a joghurt vagy a likőrök, amelyeket gyümölcsökkel vagy tejszínhabbal tesznek még különlegesebbé.

Jégkrém: általában pálcikás vagy tölcséres verzióban kapható, legalább 10% zsírtartalmú finomság. Különlegessége az előállítás módjában áll, a jégmasszát a homogenizálás és a pasztörizálás után rövid ideig hűtőtartályokban tartják.

A jégkrém is közkedvelt finomság.
Kép: canva

Az olasz gelato

Gondolhatnánk, hogy a fagyi és a gelato egy és ugyanaz, azonban ez tévedés. Közös tulajdonságuk, hogy cukorral, tejjel vagy tejszínnel, illetve e kettő kombinációjával készítik, fagyasztás előtt összekeverik, és levegőt adnak hozzá.

A gelato azonban jóval karakteresebb, és ez a különbség az arányokban keresendő. A fagyiban több a levegő, így könnyebb állagú, a gelato sűrűbb és selymesebb. Emellett a fagyi tejszínből készül, és sokszor tojást is tartalmaz, a gelato elsősorban tejalapú, és nagyon ritkán kerül bele tojás.

Emiatt a klasszikus fagylaltnak vajasabb íze van, ami bevonja a nyelvet, így az ízlelőbimbók nehezebben érzékelik az igazi ízét. A gelato esetében az alacsonyabb zsírtartalom miatt az ízt sokkal erőteljesebbnek érezzük.

Egy pisztáciás gelatónak senki sem tud ellenállni.
Kép: canva

Emellett a tárolásuk is különböző: a fagyi esetében ügyelni kell arra, hogy ne olvadjon, a gelato azonban 6–8 °C-on az igazi, akkor, amikor nem agyfagyasztó hatású. Az ízekben is van különbség: a fagyit bármilyen ízben megkaphatod, míg a klasszikus olasz gelato csoki, vanília, pisztácia, mogyoró, sztracsatella és tiramisu ízben a leggyakoribb.

És hogy viszonyul ezekhez a téli fagyi?

Mindezek fényében felmerülhet a kérdés, hogy hogyan kapcsolódik a szóban forgó változatokhoz a téli fagyi. Ezt ugyanis lehet imádni vagy gyűlölni, de kétségtelen, hogy nem sokban kapcsolódik a nyár nagy kedvencéhez.

Az 1970-es években robbant be Magyarországon a nyári fagylaltok alternatívájaként. Az édességdömping aztán elmosta ezt az akkor kedvelt édességet, de később a retro hullám újra felélesztette.

A tölcsér párizsi krémmel, csoki ganache-sal van töltve, amelyet étcsokoládé fed. A klasszikus édesség hagyományosan kakaós, vaníliás, citromos és kókuszos ízekben volt kapható, és mivel nem kellett hűteni, 2–4 hónapig is ehető maradt.

Ma is kapható téli fagyi, bár jóval jobb minőségben. Ha egy külföldi barátodnak megmutatod, biztosan nem fogja érteni, miért szereted, de mi, magyarok gyermekkori emlékeket idézünk fel minden harapás téli fagyival.

A parfé is finom, bár ritkán esszük.
Kép: canva

Fagyirecept kezdőknek is

Ha megkívántad a fagyit, Te magad is elkészítheted, számos egyszerű házifagyi-recept közül választhatsz. Például egy klasszikus vaníliával nem lőhetsz mellé. Ehhez az alábbiakra lesz szükséged:

Hozzávalók a vaníliafagyihoz:

  • 250 ml teljes tej,
  • 75 gramm kristálycukor,
  • 250 ml tejszín,
  • 2 teáskanál tiszta vaníliakivonat.

Így készítsd el!

A tejet és a cukrot addig keverd, amíg a cukor fel nem oldódik! Óvatosan keverd hozzá a tejszínt és a vaníliát! Forgasd össze és fagyaszd le fedett edényben a kívánt szilárdságúra legalább 2 óráig, de akár egy éjszakán át.

A házi fagyi a kreatív nassolók álma.
Kép: canva

Hozzávalók az egyszerű eperfagyihoz:

  • 480 ml hideg tejszín,
  • 400 g édesített sűrített tej,
  • 340 g eper, frissen vagy fagyasztva,
  • 4–5 apróra vágott eper.

Így készítsd el!

Más gyümölccsel is elkészítheted, a metódus ugyanaz. Az epret tedd turmixgépbe vagy robotgépbe, és turmixold simára! Öntsd a hideg tejszínt egy nagy tálba, verd kemény habbá! Add hozzá az édesített sűrített tejet, az eperpürét, és alacsony sebességgel verd addig, amíg a hozzávalók össze nem keverednek! Apríts fel 4–5 epret, és add a fagyihoz! Tedd edénybe, fagyaszd legalább 6 órán át!

Gyerekkorod talánya: így működik a fagyigép

A fagyigép a mai napig népszerű gépezet. Kis mennyiségű fagyihoz ideális, kézi vagy elektromos változata is ismert. Az így elkészült krémet a gép le is hűti, miközben kavarja és levegőzteti. A cél, hogy a jégkristályok kicsik maradjanak (50 μm-nél kisebbek).

Amikor beindul a gép, a motorja forogni kezd, amely forgatja a kannát vagy a tálat. A tartály belsejébe kerülnek a fagylalt összetevői, a tejszín, a tej, a cukor és az opcionális ízesítés. Ahogy a tartály forog, a keveréket folyamatosan le kell kaparni a tartály oldaláról, hogy ne képződjenek jégkristályok, és krémes és sima textúrát kapjunk.

A fagyigép bárki számára elérhető.
Kép: canva

Ezután a hűtőrendszer működésbe lép, és forgás közben a fagyit is hidegen tartja. A kulcs a folyamatos kavargatás, hiszen ezáltal levegő jut a keverékbe, így a fagylalt könnyű és krémes lesz. A megfelelő hőmérséklet segít abban, hogy a fagyid megfagyjon, és finom desszertté váljon.

A fagyi tehát nem véletlenül örvend töretlen népszerűségnek, azonban ha nem Te magad készíted, érdemes jól megválasztani, hol vennél néhány gombócot, ugyanis sok helyen használnak tartósítószereket, térfogatnövelőket és egyéb hozzáadott anyagokat. Arról nem is beszélve, hogy gyümölcsöt és megfelelő fűszereket sem mindenhol használnak. Akadnak azonban elhivatott, valóban jó minőségű fagylaltot gyártó cukrászdák is. Ha elfogadsz egy tanácsot, kóstold meg az olasz gelatót is!

Kiemelt kép: canva

search icon