Fair trade
Fair trade

A fair trade magyarul ’méltányos vagy becsületes kereskedelem’. A kereskedelem olyan formája, amely a gazdasági és társadalmi igazságosság elvein alapul. A fair trade rendszere a gazdálkodók számára méltányos árat, a munkavállalók számára méltányos fizetést és biztonságos munkakörülményeket jelent. A fogyasztóknak pedig kiváló minőségű, etikusan előállított termékeket biztosít.

A fair trade kereskedelmi rendszer a Fairtrade International (FlO, non-profit szervezet) által tanúsítási rendszerrel ellenőrzött és Fair Trade Certified védjeggyel igazolt kereskedelmi lánc. Az ellenőrzés vizsgálja az ellátási láncot teljes hosszában, a termelőktől a kereskedőkön át a végtermékig.

A mezőgazdaság a világ legnagyobb munkaadója, azonban főként a harmadik világbeli kistermelői gazdaságokban élő és dolgozó emberek milliói nem keresnek annyit, hogy tisztességgel meg tudjanak élni, ellássák családjukat. Gyakran ezeket a közösségeket érinti leginkább az éghajlatváltozás, annak ellenére, hogy kicsit is tehetnek róla. A fair trade ezen próbál változtatni. Célja egyrészt, hogy a fejlődő világ gazdái és munkavállalói számára méltányos árakat, tisztességes munkakörülményeket, helyi fenntarthatóságot és tisztességes kereskedelmi feltételeket biztosítson. A méltányos ár az az ár, amely fedezi a termelés költségeit (anyagi és munkaráfordítás) és az észszerű nyereséget. Ez biztosítja a tisztességes megélhetést, figyelembe véve gazdasági, szociális és ökológiai szempontokat is. A méltányos ár nemcsak a termelők és családjaik megélhetését biztosítja, hanem lehetőséget ad a termesztési folyamatok fejlesztésére és fenntarthatóbbá tételére is. Másrészről a Fairtrade biztosítja a fogyasztókat arról, hogy a Fair Trade Certified címkével ellátott termékek megfelelnek a szigorú társadalmi, környezetvédelmi és gazdasági előírásoknak. Ezekért a termékekért átlagosan 30–50%-kal többet kell fizetni, azonban többnyire jobb minőségűek, és tudhatjuk, hogy az ilyen termékek vásárlásával a fejlődő országok termelőinek segítünk a szegénység és az egyenlőtlenség felszámolásában.


A fair trade főbb jellemzői:

  • A termelők, a munkások és a kézművesek méltányos fizetést kapnak.
  • A munkakörülmények tisztességesek, a munkakörnyezet pedig biztonságos. Az ültetvényeken, gazdaságokban, feldolgozó üzemekben és egyéb létesítményekben alkalmazott munkások foglalkoztatása jogszerű. Az emberek egészséges munkakörülmények között dolgoznak, maximum heti 48 órában. Munkájukért olyan bért kapnak, amely fedezi megélhetésüket. Tilos a diszkrimináció, a kényszerítés és a zaklatás minden formája.
  • ­Nincs gyermekmunka, annak minden formája szigorúan tilos.
  • Szigorú környezetvédelmi és egészségügyi szabályokhoz igazodnak. Tilos a káros vegyszerek használata és a génmódosított növények termesztése. Olyan termelési technológiákat támogat, amelyek megóvják az ökoszisztémát, és védik mind a termelő, mind a fogyasztó egészségét.
  • A helyi közösségek is részesülnek a fair trade előnyeiből, nyereségéből, melyet oktatásra, egészségügyre, infrastruktúra (pl. ivóvíz-ellátás és útépítés) fejlesztésekre és egyéb közösségi kezdeményezésekre fordítanak.

Fair Trade Certified termékek

A Fair Trade Certified védjegyet viselő termékek körébe sorolható a kávé, a tea, a gyógynövények, a kakaó, a friss gyümölcsök (pl. banán), a zöldségek, a cukor, a diófélék, az olajok, a vajak, a babok, a gabonafélék, a borok, a ruházati termékek, a virágok, a méz és a fűszerek, a testápolási termékek és szeszes italok (pl. a bor).

A fair trade jelentősége számokban is kifejezve

A Fairtrade Foundation legutóbbi jelentése szerint 2018-ban 1,71 millió gazdálkodó és alkalmazott dolgozott a fair trade program keretében, aminek már világnapja is van. 2002 óta minden év május havának második szombatja a fair trade világnapja. A fair trade előnyeiből részesülők 50%-a kávétermesztésben, míg 45%-a tea-, kakaó-, cukornád-, gyapot-, illetve banántermesztésben dolgozott. 2018-ban világviszonylatban meghaladta a 9,8 milliárd eurós értéket a Fair Trade Certified termékek kereskedelme, amely közel 10%-os bővülést jelentett az előző évhez képest. Ezzel együtt magasabb összeg, átlagosan 118 millió euró került vissza a termelőkhöz a fair trade prémium program keretében.

További szócikkek
search icon