
Immáron hetedik alkalommal rendezett konferenciát a Magyar Compliance Akadémia (MCA) keretében a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A több mint egy éve zajló eseménysorozat legújabb rendezvényén a zöld megfelelés témaköre került a középpontba. A konferencián Kőrösi Csaba, az ENSZ Közgyűlésének korábbi elnöke, a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója is előadást tartott.
A Gazdasági Versenyhivatal 2024 elején indította útjára a Magyar Compliance Akadémiát (MCA) azzal a céllal, hogy a vállalati megfelelést elősegítve erősítse a piaci versenyt, a versenyképességet és a gazdasági teljesítményt. Az MCA immáron hetedik eseményét 2025. május 27-én rendezte meg a GVH budapesti székházában. Az esemény központi témáját a zöld megfelelés adta, mely évek óta előkelő helyet foglal el a GVH radarján. A konferencián olyan neves szakemberek is előadtak, mint Kőrösi Csaba, az ENSZ Közgyűlésének volt elnöke, a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója, és Keszthelyi Nikoletta az Energiaügyi Minisztérium környezetvédelemért felelős helyettes-államtitkára.
A konferenciát Bak László, a GVH elnökhelyettese nyitotta meg, aki a megfelelés fontosságát hangsúlyozta: „A fenntarthatósági törekvéseket támogató reklámkommunikáció során fontos szerep jut a vállalkozások körültekintő eljárásának. A zöld állításokat megfelelő bizonyítékokkal alá kell tudni támasztani, pontosan és konkrétan kell megjelölni.”
Fotó: GVH
Kőrösi Csaba előadásában a fenntartható fejlődést négy nagy témakörben mutatta be a hallgatóság számára. Elsőként a közgazdaságtan oldaláról közelítette meg a kérdést, a jóllét fogalmát körbejárva. Megemlítette a humán igényeket, a környezeti lábnyom csökkentését és a választási lehetőségeink megtartását. Az értékek egyensúlya kapcsán pedig a humán, a társadalmi, a természeti, az épített és a pénztőke szerepére is kitért. Második témakörként a fenntarthatósági célok, a piaci verseny, a szabályok és a technológia fontosságát emelte ki. A Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója a piaci folyamatok változását, s az ehhez szükséges energetikai technológiák (megújuló energia, szén, gáz) szerepét is bemutatta előadásában.
Fotó: GVH
Az IT-forradalom kapcsán Moore-törvényét emelte ki, mely szerint a technológiai fejlődésben, az integrált áramkörök összetettsége – a legalacsonyabb árú ilyen komponenst figyelembe véve – két évente megduplázódik. Kőrösi Csaba harmadik témaként a buktatók és „billenőpontok” átlépéséről beszélt, példaként hozva a napelemek világszintű gyártási költségeit és előállítási helyszíneit. Zárásként a megoldások is szóba kerültek. A szakember véleménye szerint nemzeti vagyontár kialakítására, a szabályozás fejlesztésére, a fenntartható átalakulás integrált mérésére és saját profilra lenne szükség a jövőben.
Fotó: GVH
A rendezvény keretében a résztvevő szakértők megvitatták a zöld megfelelés legfontosabb vetületeit, a jogkövető zöld állítások kialakításának szempontjait, a leggyakoribb buktatókat, és a témakör versenyjoggal való kapcsolatát is. A Gazdasági Versenyhivatal szakértői bemutatták továbbá a GVH legfrissebb eljárási tapasztalatait is.
Az esemény keretében szervezett panelbeszélgetésben Basa Andrea, a GVH fogyasztóvédelmi irodavezetője, Fazekas Ildikó, az Önszabályozó Reklám Testület igazgatója, Köves Alexandra ökológiai közgazdász és Nagy Andrea Magdolna ügyvéd vettek részt. A szakmai eszmecserét Váczi Nóra a GVH Versenytanácsának tagja moderálta.
Forrás és fotó: Gazdasági Versenyhivatal
Kiemelt fotó: Canva