Folyamatosan kerülnek elő új mélytengeri fajok az Atlanti-óceánon
Folyamatosan kerülnek elő új mélytengeri fajok az Atlanti-óceánon

Az Atlas nevű projektben eddig legkevesebb 12 ismeretlen mélytengeri fajt fedeztek fel a kutatók az elmúlt, csaknem öt évben az Atlanti-óceánban.

A felfedezéseket némileg árnyalja, hogy a szakemberek szerint az újonnan felfedezett állatokra már most veszély jelent az éghajlatváltozás. Ennek hátterében az húzódik meg, hogy a óceánok egyre több szén-dioxidot nyelnek el, mely egyre savasabbá teszi a vizeket. Ez a folyamat egyébként a korallok meszes vázaira is nagy fenyegetést jelent.

A új mélytengeri fajok felfedezése mellett a kutatócsoport körülbelül 35 esetben azonosított már ismert fajokat olyan mélytengeri területeken, ahol korábban nem találkoztak velük.

A BBC-n megjelent cikk beszámol arról is, hogy a kutatók szerint még van remény a különleges tengermélyi fajoknak és természetes élőhelyeiknek a megóvására, noha a misszió fontos megállapításai szerint az óceánvíz melegedése, savasodása és az elérhető élelem csökkenése miatt 2100-ra jelentősen változni és csökkeni fog a mélytengeri fajok számára megfelelő élőhelyek elérhetősége.

A projektben az Atlanti-óceánnal határos 13 országból származó kutatók vettek részt. A szakemberek azt vizsgálták, hogy milyen hatással van az óceáni környezetre a bolygó melegedése és a mélytengeri halászat, valamint bányászat.

(MTI)

search icon