A családalapĂtás kĂ©rdĂ©se már nemcsak társadalmi, kulturális Ă©s önmaguk felĂ© támasztott elvárás lehet, hanem lassan komoly ökodilemma is. Az ezernyi Ă©rv Ă©s ellenĂ©rv mellĂ© – hogy miĂ©rt szeretnĂ©nk vagy miĂ©rt nem szeretnĂ©nk gyereket – bekĂşszik a kĂ©rdĂ©s: lehetĂĽnk-e egyszerre szĂĽlĹ‘k Ă©s elhivatott zöldek is?
Egy fejlĹ‘dĹ‘ országban Ă©lĹ‘ gyermek 0,07–0,1 tonna szĂ©n-dioxid-kibocsátásĂ©rt felel, mĂg egy gazdag országban Ă©lĹ‘ gyermek karbonlábnyoma több mint 16 tonna Ă©vente, hála a nyugati tĂşlfogyasztásnak. Egyre növekszik azon gyermektelen nĹ‘k száma, akik az Ă©ghajlatváltozásra hivatkozva nem vállalnak gyereket. Angliában kĂĽlön mozgalom indult Birth Strike nĂ©ven. A csoport aktivistákbĂłl áll, akik azĂ©rt tagadják meg a gyermeknemzĂ©st, hogy felhĂvják a figyelmet a közelgĹ‘ környezeti válságra. Bár ez a tĂ©ny sokkolĂłan hat, akár Ăşgy is megközelĂthetjĂĽk a kĂ©rdĂ©st, hogy a legkisebb lábak hagyják a legkisebb lábnyomot, ezĂ©rt a szĂĽlĹ‘k tehetnek a legtöbbet.
Olyan felnĹ‘tteket kell nevelni, akik felelĹ‘ssĂ©get vállalnak a termĂ©szetĂ©rt, Ă©s környezettudatos Ă©letformát követnek. A zöld nevelĂ©si mĂłdszerek ráadásul nemcsak az ökoszisztĂ©mára lesznek jĂł hatással, de tudományosan bizonyĂtott, hogy azok a gyerekek, akik a termĂ©szettĹ‘l elzárva, okoseszközök elĹ‘tt Ă©lik a mindennapjaikat, hajlamosabbak a depressziĂłra, gyakoribb náluk a hiperaktivitás, Ă©s boldogtalanabbak is. A gyermeknevelĂ©s minden esetben kihĂvás, de a helyzet mĂ©g nehezebb, ha ezt fenntarthatĂł mĂłdon akarjuk vĂ©gigcsinálni. Nehezebb, de nem lehetetlen! A környezeti empátiára nevelĂ©s azonban csak hiteles pĂ©ldán keresztĂĽl válik sikeressĂ©.
Nem lehet elég korán elkezdeni
A környezetre káros következmĂ©nyeket már a szĂĽlĂ©s pillanatátĂłl csökkenthetjĂĽk. Aki már benne van a családalapĂtásban az pontosan tudja, hogy a gyermeknevelĂ©s Ă©s a felesleges holmik felhalmozĂłdása kĂ©z a kĂ©zben jár. Ha a szĂĽlĹ‘ el is kerĂĽlnĂ© az impulzĂv vásárlást, miután bejelentik a nagy hĂrt, a jĂłakarĂł rokonok Ă©s barátok lelkes ajándĂ©kozásba kezdenek. Nagyszerű, ha a jövevĂ©nyt ilyen támogatĂł közössĂ©g várja, de ha a kicsit zöldebb Ăşton szeretnĂ©nk elindĂtani, hasznos, ha konkrĂ©t listát állĂtunk össze, amelyrĹ‘l az adni vágyĂłk válogathatnak. A szĂĽksĂ©ges holmik ökobarát összeállĂtása az esetleges babakelengye-bulin is hasznos lehet az ismerĹ‘sök számára. Az ĂĽnnepekkel is hasonlĂł a helyzet. Érdemes elĹ‘re megemlĂteni a rokonságnak, hogy a kĂ©zzel kĂ©szĂtett Ă©dessĂ©geket pĂ©ldául szĂvesebben fogadjátok, mint az elĹ‘re csomagolt cukrokat Ă©s csokoládĂ©kat, vagy hogy ajándĂ©k helyett utalják el az amĂşgy is a baba megajándĂ©kozására szánt pĂ©nzösszeget a gyermek nevĂ©re szĂłlĂł bankszámlára, amit a jövĹ‘ben majd saját maga is tud hasznosĂtani.
ĂŤgy is rengeteg holmi fog felhalmozĂłdni, de a „semmi feleslegeset” mentalitás segĂthet. A baráti körön belĂĽl adjuk tovább a ruhákat Ă©s a játĂ©kokat! A darabok, amelyek mĂ©g jĂł állapotban vannak, de már nem kellenek, jĂł helyre találnak a helyi Ăłvodáknál, iskoláknál, vĂ©dĹ‘nĹ‘knĂ©l vagy alapĂtványoknál.
A játĂ©kokra is Ă©rdemes odafigyelni. LehetĹ‘leg ne műanyagbĂłl kĂ©szĂĽljenek! A világ játĂ©kainak 80%-a KĂnában kĂ©szĂĽl. Sem az előállĂtásuk, sem az utaztatásuk nem környezetbarát, arrĂłl nem beszĂ©lve, hogy sokszor veszĂ©lyes műanyagadalĂ©kok mellett nyomokban nehĂ©zfĂ©met is tartalmazhatnak. Legjobb, ha fábĂłl vagy biopamutbĂłl kĂ©szĂĽlnek. Bármilyen eszköz, amelyre a babádnak szĂĽksĂ©ge lehet, már kaphatĂł ĂşjrahasznosĂtott változatban is. A babakocsit is beleĂ©rtve.
A hozzátáplálás során is teljesen Ă©rhetĹ‘, ha a kimerĂĽlt szĂĽlĹ‘ nĂ©ha a polcokhoz nyĂşl, vagy otthon tartalĂ©kol pár ĂĽveggel a kĂ©sz termĂ©kekbĹ‘l. Ez mĂ©g nem baj, a bűntudat Ăşgyis csak energiapazarlás; energiábĂłl pedig egy anyukának rengetegre van szĂĽksĂ©ge- AzĂ©rt nem árt tudni, hogy ezek mindig kevesebb tápanyagot tartalmaznak a házi kĂ©szĂtĂ©sű Ă©telnĂ©l, drágábbak is, sĹ‘t vĂ©geredmĂ©nykĂ©nt a pelenkázást is kellemetlenebbĂ© tehetik… Amennyiben elĹ‘re vásároljuk ezeket, Ă©rdemes organikus termĂ©kekbĹ‘l válogatni, ami ma már nagyon könnyű, hisz Ăłriási a kĂnálat a lĂ©tezĹ‘ összes szupermarketben, sĹ‘t mĂ©g a kisebb boltokban is. A legjobb persze az, ha saját magad kĂ©szĂted a kicsi Ă©teleit. ĂŤgy könnyen kikĂĽszöbölheted a mestersĂ©ges adalĂ©kanyagokat, Ă©s válogathatsz a friss Ă©s szezonális alapanyagokbĂłl is. KĂ©sĹ‘bb be is lehet vonni a kicsiket az Ă©telek elkĂ©szĂtĂ©sĂ©be – nagyszerű, kicsit piszkos mĂłka –, de ezzel csökkented a felhasznált műanyag mennyisĂ©gĂ©t, Ă©s biztosan tudni fogjátok, hogy milyen összetevĹ‘kbĹ‘l áll, amit esztek.
A mi felelősségünk
A gyerekek már pár hĂłnapos koruktĂłl kezdve azt lesik, hogy mit tudnak a szĂĽleiktĹ‘l eltanulni, Ăgy a környezettudatos attitűd kulcsfontosságĂş már az elsĹ‘ pillanatoktĂłl fogva. Nem kell a gyerek figyelmĂ©t mindenáron megragadni, elĂ©g, ha engedjĂĽk, hogy kivegye a rĂ©szĂ©t a rendszeres programokbĂłl, a családi hagyományokbĂłl, amelyeket környezetbarát mĂłdon Ă©pĂtettĂĽnk fel.
Ezek lehetnek mindennapi, aprĂł szokások, mint mondjuk a kertĂ©szkedĂ©s. Nem tud mindenki önfenntartĂł lenni, de minden földterĂĽlet Ă©s minden ember számĂt, akármilyen kicsi is. Rengeteg idĹ‘, pĂ©nz Ă©s persze hely kell ahhoz, hogy saját magunknak állĂtsuk elĹ‘ azokat az Ă©lelmiszereket, amelyeket naponta fogyasztunk. NĂ©ha elĂ©g egy balkonládányi föld a tizedik emeleten egy panellakásban (az eper vagy nĂ©hány fűszer- Ă©s gyĂłgynövĂ©ny mĂ©g a szobában is vĂgan elĂ©l), egy kis odafigyelĂ©s, beszĂ©lgetĂ©s. NĂ©mi befektetett munka után a gyerek is jobban fogja ismerni Ă©s szeretni az általa termesztett gyĂĽmölcsöket Ă©s zöldsĂ©geket, Ă©s biztos, hogy kevesebb landol a szemĂ©tben. SzĂvesebben jár majd a helyi piacra Ă©s a termelĹ‘khöz, mint a szupermarketekbe.
Nem muszáj egzotikus helyekre utazni minden Ă©vben. A nyaralást, utazást lehet arra használni, hogy egyszerűen minĂ©l több idĹ‘t töltsĂĽk a termĂ©szetben, hazai pályán elkerĂĽlve Ăgy a repĂĽlĂ©st, ami az ĂĽvegházhatásĂş gázok 2%-áért felelĹ‘s, vagy a tĂşlturizmust, ami levegĹ‘szennyezĂ©st Ă©s szemetelĂ©st okoz. A gyerekek számára a legfontosabb a minĹ‘sĂ©gi idĹ‘, bárhol is vannak. MinĂ©l több idĹ‘t töltenek a termĂ©szetben, annál inkább megtanulják Ă©rtĂ©kelni. Ennek pedig az lesz az eredmĂ©nye, hogy amikor felnĹ‘nek, törekedni fognak arra, hogy meg is vĂ©djĂ©k. Van egy mondás: „A motiváciĂł elindĂt. A megszokás mozgásban tart.” A motiváciĂłt mi adjuk, ha pedig sikeresen indĂtjuk el a gyermekeket az Ăşton, olyan generáciĂłt nevelĂĽnk, amelynek mindennapi Ă©letĂ©ben termĂ©szetes a környezetvĂ©delem. Csak Ăgy lehetsĂ©ges, hogy a mi gyerekeink is bűntudat nĂ©lkĂĽl dönthessenek majd a gyermekvállalás mellett.