Halászati tilalom a Jangce folyón
Halászati tilalom a Jangce folyón

Az új év a vizek védelmével indult Kínában: egy évtizedes halászati tilalom lépett életbe az Ázsia leghosszabb folyójának számító Jangce főbb vizein, 2021. január 1-én.

A Kína középső területeinek vizeit összegyűjtő Jangce Tibetből ered és Sanghajnál torkollik a Kelet-kínai-tengerbe. A folyó mentén fekvő területek védelmére kiemelt figyelmet fordítottak, melyeknek meg is lett az erdménye, a folyó szinte újjászületett:

  • A kelet-kínai Csianghszi tartomány egyik kutatóintézetének beszámolója szerint a folyóban 2020-ra megsokszorozódott a szardellafélék családjába tartozó Coilia nasus halfaj az előző évhez képest.
  • Hszinhua kínai állami hírügynökség közleménye szerint Hunan tartományban 39 illegális kikötőhelyet számoltak fel az ökológiai környezet helyreállítása érdekében.
  • Hunan tartományban 1300 hektárnyi területen végeztek erdősítést a Jangce partjainál.
  • A Hunan északkeleti részén található Tungting-tó környékén a folyóvíz foszfortartalma 41 százalékkal csökkent 2019 és 2015 között.
  • A Jangce vízgyűjtőjén, mely Kína legnagyobb édesvízi tava javult a vízminőség, ennek köszönhetően 2019-ben több mint 246 ezer telelő vízimadarat figyeltek meg, ami az elmúlt tíz év rekordja.

Az eredmények fenntartása és a vízkészletmegóvás érdekében bevezetett halászati tilalom elindítása mellett a folyó menti régiók több intézkedéssel igyekeznek gondoskodni a halászok megélhetéséről.

(MTI)

search icon