Magyarország a klímaváltozás szempontjából a kontinens egyik legsérülékenyebb országa
Magyarország a klímaváltozás szempontjából a kontinens egyik legsérülékenyebb országa

A következő 10-15 évben meg kell küzdenünk az ökológiai- és a klímaválsággal, hogy meg tudjuk menteni a Föld megszokott rendszereit és az ezen alapuló civilizációnkat, ehhez pedig nemzetközi összefogás szükséges.

A Greenpeace Magyarország cikke hívja fel a figyelmet annak fontosságára, hogy az Európai Unió közös klímacéljai megvalósuljanak.

Magyarországon ha lehet még fontosabb a határozott fellépés, hiszen hazánk Európa egyik legsérülékenyebb térségében van, melyet leginkább a felmelegedés hatásai sújtanak.

Ezt támasztja alá az is, hogy a 2050-re jósolt 1,4-1,9 fokos középhőmérséklet emelkedést már 2010-re elértük. Az aszály, ahogy idén tavasszal is láthattuk, egyre pusztítóbb és egyre tovább tart.

2050-re az ország területének kétharmada változhat olyan sztyeppévé, amilyenek például Törökország száraz területei, de közben a megmaradó erdeink faállománya is teljesen átalakul. Ennek elkerülésére gyors és hatékony változtatásra van szükség a hazai víz-, mező- és erdőgazdálkodásban.

Ha nem változtatunk, hazánk ma ismert színes élővilága lényegében eltűnik, vagy eldugott foltokban marad csak fenn, mutatóban. Ezzel párhuzamosan a változó körülményekhez jól alkalmazkodó invazív fajok előretörnek.

A változtatás elkerülhetetlen, ha szeretnénk megőrizni azt a világot, amelyet jelenleg ismerünk. Az Európai Tanács december 10-11-i ülésén állapodhatnak meg az uniós vezetők a közösség 2030-ig elérendő új kibocsátáscsökkentési célkitűzéseiről, és mindannyiunk számára elem fontosságú, hogy a célok minél ambiciózusak legyenek.

search icon