A pitypang nemcsak szép, de hasznos is!

A pitypang nemcsak szép, de hasznos is!
A pitypang nemcsak szép, de hasznos is!

Bevallom, sosem értettem azokat, akik tűzzel-vassal irtják a pitypangot a kertjükben. Ugyanis hiába minden trükk, a pitypang bizony utat tör magának. Ezért a legjobb, amit tehetsz, hogy megismered, megszereted, mert már látod, milyen sok hasznos tulajdonsága van a gyermekláncfűnek.

Gyermekláncfű vagy pitypang? A gyermekláncfű vagy pongyola pitypang, népies nevén cserbóka, csorbóka, tejesgaz, kákics (Taraxacum officinale) az őszirózsafélék családjába és a pitypangok nemzetségébe tartozik. Legegyszerűbb elnevezése maga a pitypang, amely a francia dent da lion szóból ered. Habár a nemzetség könnyen beazonosítható, mindez legalább 250 fajt jelent, és némelyek között olyan apró eltérések vannak, hogy ember legyen a talpán, aki meg tudja őket különböztetni egymástól.

Az óriási család 9 csoportra osztható, ezekbe beletartoznak a különleges példányok, mint a veszélyeztetett Bertha pitypangja vagy a foltos levelű pitypang, amely csak északon nő. Legtöbbjük azonban bárhol otthon érzi magát, de abszolút kedvenc helyük egy forgalmas út szegélye. Ez legalább 30 fajra igaz.

Ráadásul a pitypang nem mai darab: már 30 millió éve itt él. Úgy gondolják, hogy a jelenlegi populáció egy apomiktikus pollenhordozó (tehát magot létrehozó) és egy ivaros ős hibridizációjának az eredménye.

Különlegesebb, mint hinnéd

A többi Asteraceae növényhez hasonlóan minden virágfej egyedi virágokból áll, és mindegyiknek saját virágpora és nektárja van. Külön érdekesség, hogy a pitypangkedvelő méhek ragyogó kanárisárga méhsejtet termelnek.

A kutyatej nem kispályás: minden növény akár 20 000 magot is termelhet, amelyek ugyanabban az évben virágoznak, és szórják el magvaikat. A napraforgóhoz hasonlóan a pitypang követi a napot, egy órával napkelte után nyílik, és alkonyatkor becsukódik. Zavartalan körülmények között a pitypangnövények 10–13 évig is élhetnek.

Mindenki ismeri, és mindenki utálja?
Kép: canva

Habár sokan látnák a kertjükön kívül, hosszúra nyúló karógyökerei miatt igen nehéz megszabadulni tőle. Ellenben ha talajlazítóként fogjuk fel, és elfogadjuk, hogy ez a sárga virág a kertünk lakója, profitálhatunk is belőle. A népi hiedelemben például igen előkelő helyet foglal el. Több száz színes elnevezése van, ezek többnyire órákhoz, a tejnedvéhez és levelei vizelethajtó hatásához köthető. 

Tudtad, hogy a pitypang ehető? Ráadásul egészséges!

Évszázadok óta használják gyógynövényként, hiszen minden része ehető, és tele van tápanyagokkal, vitaminokkal. A pitypang zöldje magas A-, C-, E- és K-vitamin-tartalmú, és kalcium, kálium, vas, folsav és magnézium is van benne. Emellett kivételes a benne lévő K-vitamin mennyisége miatt is. Egy csésze a napi ajánlott mennyiség többszörösét, 357%-át tartalmazza. Azt is fontos kiemelni, hogy a zöldségfélék közül a pitypang levele az egyik leggazdagabb β-karotin-forrás, ami erős antioxidáns. Az antioxidánsok pedig kiemelt jelentőségűek, ha az egészségről és a szabad gyökök elleni védekezésről van szó.

A Taraxacum a görög taraxos (rendellenesség) és az akos (gyógyszer) szóból ered, ezért logikus, hogy a pitypangot valaha gyógyászati szempontból nagy becsben tartották: a máj, az epehólyag és a lép elzáródásainak kezelésére használták. A tejszerű nedvet a szemölcsök kezelésére is alkalmazták, a pitypang leveléből pedig teát főztek.

A pitypang gyökerében és leveleiben található antioxidánsok a következőkben is segíthetnek:

  • Gyulladás: a pitypangban lévő néhány erős antioxidáns segíthet csökkenteni a gyulladást, így mérsékli a fájdalmat és a duzzanatot.
  • Bőrkárosodás: a pitypang virágai és levelei megvédhetik a bőrsejteket a napfény UVB-sugárzása okozta károsodástól és az öregedéstől.
  • Rák: egyes antioxidánsok segíthetnek a rák megelőzésében; a laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy a pitypangkivonat káros mellékhatások nélkül elpusztítja a rákos sejteket.
Minden része ehető
Kép: canva

Meglepően magas vitamin- és ásványianyag-tartalom

Azt azért le kell szögezni, hogy mindezen hatások kutatása még folyamatban van, igazoló erejű eredményekre van szükség. Ásványianyag- és vitamintartalma azonban vitathatatlan. 100 grammra vetítve:

  • A benne lévő A-vitamin (a napi érték 56%-a) támogatja a látást, és segít megőrizni a reproduktív egészséget.
  • A benne lévő C-vitamin (a napi érték 39%-a) erős antioxidáns a testszövetek növekedéséhez és helyreállításához.
  • A K-vitamin (a napi érték 649%-a) nélkülözhetetlen a véralvadáshoz, a sebek gyógyulásához és az izmok növekedéséhez.
  • Vastartalma (a napi érték 17%-a) létfontosságú az egészséges vérsejtek számára, és segíthet a vérszegénység vagy a vörösvértestek hiányának kezelésében.
  • A kalcium (a napi érték 14%-a) szükséges az erős csontokhoz, izmokhoz és fogakhoz.
  • A magnézium (a napi érték 9%-a) támogatja az idegrendszert, és segít a vérnyomás szabályozásában.
  • A kálium (a napi érték 8%-a) segít a folyadék- és véráramlás szabályozásában. Támogatja az ideg-, izom- és veseműködést is.

Mindezeken kívül segít a máj működésének erősítésében azáltal, hogy segíti az epeáramlást, és a méreganyagokat, salakanyagokat is kipucolja a szervezetből. Az emésztésre is pozitívan hat: étvágytalanság kezelésére, bélgyulladásra is kiváló orvosság. Emellett a pitypanggyökérben sok az inulin nevű oldható rost, amely segíthet a székrekedés enyhítésében. Az inulin támogathatja a jótékony bélbaktériumokat, ami fontos a bélrendszer egészségéhez.

A pitypang tápanyagtartalma

Másik fontos tulajdonsága, hogy jó hatással van a vérnyomásra. A hagyományos gyógyászatban a pitypanglevélről úgy tartják, hogy segít csökkenteni a vérnyomást azáltal, hogy a testet megszabadítja a felesleges testnedvektől. A tudomány azt is kimutatta, hogy a káliumban gazdag levelek csökkentik az érfalak feszültségét, és segítik a folyadékok ürülését.

Kétségtelen, hogy amire gyomként tekintünk, valójában orvosság. A kérdés, miként használhatjuk fel?

Mire használható fel?

Levelét, virágát és gyökerét is felhasználhatod a konyhában. Készülhet belőle saláta, főzelék, teheted levesbe, eheted és ihatod nyersen, de csinálhatsz belőle teát, szörpöt, szirupot vagy mézet is. Érdemes kísérletezni és nyersen megkóstolni a növényt. Így ugyanis sokkal könnyebben behatárolható az ízvilága, ami enyhén citrusos, kesernyés. A zsengébb levelek enyhébb ízűek.

Méregtelenítésre és a vese működésének felturbózására is jó a teája.
Kép: canva

Gyermekláncfűtea

Amennyiben a pitypangtea mellett döntesz, fogyaszd kúraszerűen, néhány hétig napi maximum 8 gramm mennyiségben.

Ehhez 3 dl vízzel forrázz le 2 teáskanálnyi gyermekláncfüvet (levelet), és 1 percen át főzd, majd 15 perc elteltével szűrd le! 6 héten át napi 2 csészével igyál belőle!

Kávé pitypangból?

Szintén népszerű volt régen a pitypanggyökérből készített kávé. Ehhez a gyökereket helyezd egy tepsin a sütőbe, és 50 fokon körülbelül egy óra alatt szárítsd ki! Az így összeesett gyökereket alapanyagként használd fel! A durvára darált pitypangőrleményből „kávét” főzhetsz.

Gyökeréből kávépótlót készíthetnek.
Kép: canva

Ételekben is remekül teljesít

Ha inkább nem variálnál, érdemes nyersen, salátaként fogyasztani. Ebben az esetben nemcsak a levelek, hanem a virágok is jól beleillenek a friss kompozícióba.

Főzelékként vagy levesbe keverve szintén működik: próbáld ki tejszínnel, fokhagymával és hagymával, spenóttal vagy spenót helyett! Jól működik, ha a húsleveshez és a bableveshez kevered. De ha szereted a rukkolapesztót, ezt is bártan használhatod tökmaggal, olajjal, parmezánnal. Az azonban fontos, hogy a virágzás előtt álló növény fiatal leveleit fogyaszd, mert később rémesen keserűvé válnak.

Pitypangméz

Habár nem nevezhetjük klasszikus értelemben méznek, hiszen nem méhek készítik, a végeredmény állagát tekintve kísértetiesen hasonlít a mézhez, ízében és felhasználásában is. Ehhez kell egy nagy tál pitypang. Pucold meg, terítsd ki őket, hátha vannak bennük rovarok, amelyek így távozhatnak belőlük.

Tedd egy lábosba az összes növényt, önts rá 1 liter vizet, tegyél hozzá 1 citromot felkarikázva, és főzd lassan egy órán át! Ha letelt az idő, szűrd le, nyomkodd ki a virágot, és újra kezdd el főzni! Adj hozzá 1 kg cukrot és egy késhegynyi citromsavat! Főzd még egy óráig, hogy sűrű állagú legyen! Töltsd üvegekbe, és tedd száraz dunsztba!

A belőle készült méz finom és aromás.
Kép: canva

Pitypangszörp

Nincs is jobb, mint a kert adta finomságokból szörpöt készíteni. A klasszikus bodza és akácvirág mellett jó alternatíva a pitypang is.

Hozzávalók

  • 1 nagyobb tál pitypang
  • 1 kg cukor
  • 2 db citrom
  • 1,5 liter víz

Elkészítése

A virágokat szedd le a szárról, és tedd őket egy tálba, majd önts rájuk annyi vizet, hogy jól ellepje őket! Fedd le a tálat, és pihentesd egy éjszakán keresztül! Másnap szűrd le, és óvatosan nyomkodd ki a virágokat, majd tedd egy fazékba, és öntsd fel 1 liter vízzel! Kezdd el melegíteni, facsard hozzá a két citrom levét! Legjobb, ha a citrom bio, mivel felkarikázva a héjával együtt belekerülhet a szörpbe. Alacsony hőfokon főzd egy órán keresztül, majd szűrd le, töltsd sterilizált üvegekbe, és hideg dunsztban hagyd kihűlni!

Gumipitypang – Tényleg létezik?

A pitypang remek példa arra, hogy egy egyszerű növény milyen sokféleképp felhasználható. De hogyan juthatunk el a pitypangtól a gumigyártásig?

A világ természetes gumijának nagy része a Hevea brasiliensis trópusi gumifa ültetvényeiről származik, ennek több mint 90%-át Délkelet-Ázsiában termesztik. A természetes gumi gyártása során azonban hatalmas erdőterületeket irtanak ki. Rendkívül fenntarthatatlan az ágazat, még ha hatalmas igény is van rá.

Emellett a gumi előállítása kockázatos is: a természetes gumi hozama csökken, mivel a fa számos betegségre és az éghajlatváltozásra is érzékeny, ezért a gazdálkodók jövedelmezőbb termelésre álltak át, például a pálmaolaj előállítására. Ez bizonytalanná teszi a természetes gumi gyártásának a jövőjét. A gumi szintetikus előállítása segíthet ugyan, de ehhez kőolaj szükséges, amiről pedig már tudjuk, hogy minden, csak nem környezetbarát.

Ezen a ponton jön képbe az orosz pitypang, amely 1931 óta borzolja a kedélyeket. A Kelet-Kazahsztánban őshonos pitypangfaj hasonlít a pongyola pitypanghoz, ám gyökere nagyobb százalékban tartalmaz gumit, mint az Európában ismert pitypangfajé. Nem sokkal ennek felfedezése után a Szovjetunió megkezdte a növény nagyüzemi termesztését, hogy gumit nyerhessenek ki belőle.

A második világháború idején, amikor a gumifa nem volt elérhető, más országok is kivetették hálójukat az orosz pitypangra, köztük az USA és Németország elkezdte termeszteni a pitypangot természetes alternatívaként. Amikor a háború véget ért, az orosz pitypanggal kapcsolatos kutatások – egészen a közelmúltig – abbamaradtak.

Pitypangból gumi? Lehetséges!
Kép: canva

Zöldalternatíva lehet?

Mostanában azonban a természetes gumi iránti kereslet és érdeklődés újra fellángolt, főként azért, mert a fából nyert gumihoz képest az orosz pitypangból származó rendkívül ellenálló, és a növény mérsékelt éghajlaton, rossz talajon is termeszthető. Mivel bárhol megterem, ezzel csökkenthető az importfüggőség és a karbonlábnyom is.

Arról nem is beszélve, hogy gyorsabban termesztik, mint a fát. Az orosz pitypangot évente kétszer lehet betakarítani, míg a természetes kaucsukfának ehhez 7–10 évre van szüksége. Ráadásul az orosz pitypangból melléktermékként inulint (cukorhelyettesítőt és potenciális bioüzemanyagot) is kinyerhetnek.

A pitypang tehát nemcsak egészséges és sokoldalúan használható, hanem egy bizonyos faja még egy erősen környezetkárosító iparágnak is segíthet „zöldebbé” válni. Érdemes tehát más szemmel nézni, amikor kipillantasz a kertedben lengedező vagy az út mentén „ernyősöket” eregető pitypangra, hiszen előnyei vitathatatlanok, most már csak meg kell barátkoznod vele.

Kiemelt kép: canva

A természet adta élelmiszereket a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón is bemutatták, és számos alternatívát ismertettek az egészségesebb ételek elkészítéséhez és fogyasztásához.

search icon