Egy átlagos ruha előállításához 20 ezer liter víz felhasználására, de egy kiló marhahúséhoz is több mint 15 ezer liter vízre van szükség. A legértékesebb természeti kincsünket napjainkban úgy pazaroljuk, mintha korlátlan mennyiségben állna rendelkezésre, holott a globális édesvízkészleteink rohamosan csökkennek. Ideje tehát odafigyelnünk a vízfelhasználásunkra, ezt pedig a jövőben könnyebben megtehetjük, ha vízlábnyom-kalkulátort alkalmazunk.

Egy négyfős család ma Magyarországon naponta akár 500-800 liter vizet is elfolyat a szokásos tevékenységeivel. A jó hír az, hogy a rutinok megváltoztatásával ezt lehet csökkenteni. Egy teli kád 120 liter vizet igényel, míg ha a zuhanyzó alá állunk, akkor 40 liter is elég a tisztálkodáshoz. Ha folyó vízzel mosogatjuk el edényeinket, sokkal több vizet pazarlunk el, mint ha mosogatógéppel végeznénk ugyanezt – emeli ki Dr. Galambos Ildikó, a Pannon Egyetem Nagykanizsa Körforgásos Gazdaság Egyetemi Központ vezetője a Finish sajtóközleményében.

Ezek az adatok is rávilágítanak arra, hogy az életmódunk és a szokásaink nagyban befolyásolják a vízfelhasználásunkat. Ezen azonban a Finish közleménye szerint mindannyian könnyen javíthatunk, ha tudatosabb fogyasztókká válunk, akik a valós szükségleteik alapján szerzik be a termékeket és odafigyelnek a háztartásukra. Ezért született meg a Finish Vízlábnyom-kalkulátor, amelyet bárki ingyenesen használhat, és amellyel azt ellenőrizhetjük, hogy egy nap alatt átlagosan hány liter valós és virtuális vizet használunk el, hogy aztán törekedni tudjunk a mértéktartóbb fogyasztásra.

A kalkulátor kérdéssorát a fejlesztők a teljességre törekedve állították össze, így az a hétköznapi tevékenységek szinte minden szegmensét lefedi a háztartási munkáktól kezdve a fürdőszoba használaton át a kertápolási feladatokig. Továbbá számba lettek véve azok a virtuális vízhasználati tényezők is, amelyekre az embereknek csak közvetetten van ráhatásuk. Ide tartozik például minden olyan vízigény, ami a szolgáltatásokhoz, valamint a termékek előállításához, szállításához kell.

Pár példa a virtuális vízfogyasztásra, mely befolyásolja a vízlábnyomunkat:

TERMÉKVízlábnyom-érték (liter)
1 db autó gyártása52 000 – 83 000
1 db okostelefon elkészítése12 760
1 kg marhahús előállítása15 414
4 szelet kenyér előállítása120
1 liter palackozott víz előállítása3

A vállalat sajtóközleménye szerint 2024-től érdemes fenntarthatóbban, víztakarékosabban élni, például kevesebb ruhát vásárolni, húsmentes napokat tartani, és a nemzetközi szállítók helyett a helyi termelőktől beszerezni az élelmiszert. Ezekkel az önszabályozó gesztusokkal ugyanis elejét vehetjük az édesvizek drasztikus apadásának.

A mértéktartás jó irány egy fenntarthatóbb élet felé. A fenntarthatósággal és azzal, hogy mi mit tehetünk bolygónk védelméért kiemelten foglalkozott a nemrég véget ért Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expó is.

Forrás: Finish
Kiemelt kép: Canva

hirdetés
Exit mobile version