Szegedi találmánnyal védenék az afrikai elefántokat

Szegedi találmánnyal védenék az afrikai elefántokat
Szegedi találmánnyal védenék az afrikai elefántokat

Az orvvadászok tevékenysége ellen kifejlesztett szerkezet működési alapelve egyszerű: az afrikai elefántok nyakába akasztott eszköz akkor riaszt, ha valaki lövést ad le ezekre a nagytestű állatokra, és ekkor műholdas kommunikáción keresztül riasztja a parkőrt, így elijesztve az orvvadászokat.

Ahhoz, hogy a lövésdetektor használható legyen valódi elefántokon, valódi körülmények közt, természetesen rengeteg technikai akadályt kellett az útból elgördíteni: először is az eszköznek rendkívül könnyűnek kell tennie, aminek a 2 kg-os doboz (egy elefánt szempontjából legalábbis) eleget tesz.

A másik probléma, hogy a detektornak éveken át kellene működnie – ami eddig a hasonló eszközöknek igen nagy hátránya volt, ezek ugyanis mindössze pár hónapig bírták. A hazai fejlesztés azonban 2 évig is működőképes maradhat. Végül pedig a trópusi időjárás viszontagságaitól a továbbfejlesztett burkolat védi a technológiát, miközben ráadásul a minőségi hangrögzítést is lehetővé teszi.

A lövésdetektor fejlesztése az amerikai Vanderbilt Egyetemen indult, és több szegedi tudós segített tökéletesíteni az eszközt.

Ilyen lövésdetektorokat egyébként már régóta használnak a bűncselekmények megelőzése érdekében, az újdonság, hogy ezt az eszközt a hazai kutatók alkalmassá tették a vadonban történő használatra, kezdetben az elefántokon, később viszont akár egyéb védett fajokon is. A májusban kezdődő éles kísérlet részeként két kenyai elefántot védhet első körben ez a találmány.

(Forrás: raketa.hu Kép: pexels.com)

search icon