Ez a szobanövény megvéd minket az egészségre káros anyagoktól
Ez a szobanövény megvéd minket az egészségre káros anyagoktól

Ez a jellegzetes, hazánkban igen népszerű szobanövény az anyósnyelv, ami a NASA kutatásai szerint kiszűri a levegőből az olyan egészségre káros anyagokat, mint a formaldehid, a benzol és a triklór-etilén, amelyekről nem is gondolnánk, milyen mennyiségben vannak körülöttünk.

A megdöbbentő eredmények a NASA a „NASA Clean Air Study” elnevezésű tanulmányából származnak, amelyekből megtudhatjuk, hogy a fent felsorolt káros anyagok bizony a mindennapjainkban úgy vesznek minket körül, hogy a legtöbbjükről nem is tudunk.

Ugyanis ki olvassa el, mit tartalmaz a papírszalvéta, vagy milyen anyagok vannak a bútorunkat összefogó ragasztóban? Miért kellene arra gondolnunk, hogy esetleg káros egy tisztítószer, vagy épp a parkettalakk, amin nap mint nap járunk? Miben van benzol? És mi tartalmaz formaldehidet vagy triklór-etilént? Hogy kerülünk ezekkel kapcsolatba? Nos, akkor lássunk tisztán!

  • Formaldehid: JellemzĹ‘en a farostlemezek, rĂ©tegelt lemezek Ă©s más, hasonlĂł anyagok, pĂ©ldául bĂştorok ragasztĂłiban használnak formaldehidet, de elĹ‘fordulhat a tisztĂ­tĂłszerekben, sĹ‘t, a műanyag bevonatĂş vagy ĂşjrahasznosĂ­tott papĂ­rárukban (szalvĂ©ta, konyhai törlĹ‘kendĹ‘k) is. A dohányfĂĽstben is megtalálhatĂł, sĹ‘t, a szĹ‘nyegekben, parkettalakkban, mĂ©g a tapĂ©tákban is.
  • Benzol: Benzolt használnak a műanyagbĂłl kĂ©szĂĽlt tárgyak gyártásához, a gyanták előállĂ­tásához, az Ă©pĂ­tkezĂ©sek során felhasznált festĂ©kekhez, lakkokhoz, az oldĂłszerekhez Ă©s a ragasztĂłkhoz, de megtalálhatĂł a benzinben (Ă­gy a kipufogĂłgázban is – gondoljunk csak a belvárosi levegĹ‘re), aztán a dohányfĂĽstben Ă©s a legtöbb szintetikus szál előállĂ­tásához is szĂĽksĂ©ges.
  • TriklĂłr-etilĂ©n: TisztĂ­tĂłszerekben, Ă­gy pĂ©ldául zsĂ­roldĂłkban Ă©s lakk/festĂ©koldĂłkban találhatĂł meg, illetve nyomdaipari termĂ©kekben, ragasztĂłkban, száraz tisztĂ­tĂłkban (amit pl. ruhatisztĂ­tĂłkban használnak).

Noha azt mondják, az élelmiszerekben lévő adalékoktól leszünk betegek, a valóságban a fenti anyagok „párolgása” is rendkívül egészségkárosító. Csak ezekről nem tudunk, nincs annyira a szemünk előtt, mint az ételeken felsorolt E-betűs anyagok, ennélfogva kevésbé tudunk védekezni ellenük.

Nos, az anyĂłsnyelv kiszűri a levegĹ‘bĹ‘l mindezeket, ráadásul egy nagyon látványos, kevĂ©s gondozást igĂ©nylĹ‘, dekoratĂ­v szobanövĂ©ny, amit minden kertĂ©szeti áruházban egĂ©sz Ă©vben meg lehet vásárolni.

Mire van szüksége az anyósnyelvnek?

Tegyük olyan helyre, ahol mindössze napi 2-6 órán át napfényben lehet, és ügyeljünk rá, hogy soha ne legyen túlöntözve! Legyen jó vízáteresztő képességű a talaj. Tavasszal, valamint ősszel hagyjuk egy kicsit szárazabban a talaját.

Hajlamos a gyökérrothadásra, ezért nagyon kell figyelni arra, hogy mindig csak annyi vizet kapjon, amennyire valóban szüksége van. Télen elég 1-2 havonta öntözni. Az alacsony páratartalmat és a hűvös helyeket kedveli. Nagyon szívós, hálás szobanövény, amit nehéz „gondatlansággal” megölni.

(forrás: agroforum.hu)
Kiemelt kép: Canva