A szürkevíz igazi kincs lehet: de hogyan használd?

A szürkevíz igazi kincs lehet: de hogyan használd?
A szürkevíz igazi kincs lehet: de hogyan használd?

Nehéz elképzelni, hogy a tusolóvizet a kertben is használhatod? Pedig a szürkevíz remekül újrahasznosítható, segít mérsékelni a vízpazarlást, az aszályos időszakokban pedig kifejezetten áldásos, ha van mihez nyúlni. De hogyan használhatod újra a „felesleges” vizet? Nézzük, mi is az a szürkevíz!

Azért persze a szürkevíz hasznosítása nem azt jelenti, hogy mindenféle felhasznált vizet ész nélkül a kertbe engedhetünk. A szürkevíz (greywater) háztartási szennyvíz, amely nem a vécéből származik, tehát nem szennyezett ürülékkel (utóbbit feketevíznek hívjuk). Ilyen víz lehet a mosdóból, a zuhanyzóból, a kádból, a mosógépből vagy a mosogatógépből érkező víz. Nem mindegy azonban, hogy mivel mosol, mivel mosogatsz, és mit használsz fürdéshez. Ugyanis az erősen vegyszeres víz nem kifejezetten jó szürkevíz, ilyennel nem érdemes öntözni sem.

A szürkevíz a víz minőségét jelöli, meginni és főzni vele nem lehet, de nem számít szennyvíznek (az ugyanis a fent említett feketevíz). Ezt a használt vizet sokféleképpen felhasználhatod, aminek számos előnye van!

Kézmosás után is szürkevíz keletkezik.
Kép: canva

Miért jó, ha szürkevizet használsz?

Ha abból indulunk ki, hogy a Föld vízkészletének mindössze 3%-a áll rendelkezésünkre, ám ennek a 3%-nak mindössze 1%-át használja az ember, már következtethetünk arra, miért fontos újrahasznosítani a szürkevizet. Az említett mennyiség nagyon egyenlőtlenül oszlik el, és a túlélésünk erősen függ a vízkészleteinktől. Számos területen vízhiány van, és sok helyen igen jelentős mértékű a vízszennyezés. 2025-ben várhatóan 3 milliárd embert érinthet a vízhiány problémája, amit az urbanizáció és az iparosodás miatt is növekvő vízigény tovább fokoz. A fenntarthatóság érdekében ezért minden csepp vizet meg (kellene) fognunk, így a szürkevíz sem mehet veszendőbe. A szürkevíz minősége és összetétele nagyban függ az adott háztartásban élők életmódjától, a használt anyagoktól és eszközöktől, valamint az éghajlati viszonyoktól is. Újrahasznosítása révén mérsékelhető az édesvízkészletekre való támaszkodás, és csökkenthető a kezeletlen szürkevíz által okozott szennyezés mértéke is.

Emellett remekül kiegészíthetjük használatával a meglévő vízforrásokat, különösen az aszályos időszakokban vagy a szárazabb régiókban. Hiszen fürdeni, zuhanyozni mindennap szoktunk, ahogyan mosogatni, mosni is. Azon túl tehát, hogy a vízhiány elleni küzdelemben is hasznos, a szürkevíz óriási segítség a kertészkedésben. Gondoljunk csak az olyan aszályos időszakokra, amikor még a kutak is kiszáradnak. Emellett, mivel újrahasználod, ezt a vizet már nem kell kifizetned, tehát nemcsak környezetbarát, de még gazdaságos is.

Locsolásra kiválóan alkalmas.
Kép: canva

Hogyan használhatod újra a vizet?

A szakemberek szerint a szürkevizet csak fertőtlenítés és szűrés után lehet felhasználni. Aki tehát igazán elszánt, és szeretné alkalmazni a szürkevizet (ami a jövő vízhiányának záloga), annak gondoskodnia kell a tisztításáról és a tárolásáról is. Mosószert tartalmazó szürkevízzel például nem locsolhatsz élelmiszernövényt, más kérdés, ha természetes mosószert használsz. A szürkevíz elsősorban dísznövények öntözésére alkalmas.

A szürkevíz a minősége alapján lehet sötétszürke és világosszürke. Előbbi a mosó- és a mosdóvíz, utóbbin pedig az esővizet értjük. Az is fontos, hogy a felhasznált víz foszfáttartalma ne legyen magas, és erős vegyszerek se szennyezzék a vizet. Ezek után kérdés, hogy vajon miképpen használható a kertben.

Kár lenne kiönteni, de ha mégis, inkább kerüljön a növényekre!
Kép: canva

Mosógépek, készüljetek!

A mosógépek általában a legkönnyebben kiaknázható szürkevízforrások, mivel a szürkevíz elvezethető anélkül, hogy bele kellene vezetni a vízvezetékbe. Mindegyik gépnek van egy belső szivattyúja, amely automatikusan kiszivattyúzza a vizet, ezt kihasználva közvetlenül egy hordóba vagy esővízgyűjtőbe vezetheted a vizet. A hordót összekötheted egy tömlővel, amely a kertbe vezet, így olcsón és könnyen telepítheted ezt a rendszert. De ki kell emelni, hogy az a legjobb, ha természetes mosószerrel mosol, és nem használsz öblítőt sem.

A zuhanyzóból a kertbe

A zuhanyzó és a kád szintén nagyszerű szürkevízforrások, általában sok, viszonylag tiszta vizet termelnek. Egy egyszerű, hatékony zuhanyrendszerhez érdemes hozzákötni egy gravitációs alapú rendszert (szivattyú nélkül). Ha az udvar a háztól felfelé található, akkor viszont szivattyús rendszerre lesz szükség.

Ehhez elágazó lefolyórendszert alkalmaznak, melynek telepítése időigényes, de ha egyszer elkészül, hosszú távon is jól működik, és kevés karbantartást igényel. Új otthonok építésekor érdemes megfontolni ezt a megoldást.

A fürdővizet is újrahasznosíthatod.
Kép: canva

A mosogatógép vize már megfontolandó

Mivel a mosogató és a mosogatógép vize étel- és zsírszennyeződésekkel lehet tele, sok hozzáértő nem javasolja az ilyen szürkevíz újrahasznosítását, mert sokféle rendszert eltömíthet. A szakértők szerint elágazó lefolyórendszerrel célszerű próbálkozni.

Összességében a legegyszerűbb és leggazdaságosabb, ha kint hasznosítod a szürkevizet, aminek vannak egyszerű megoldásai is. Felfoghatod a vizet vödrökkel, hordókkal, amelyekből aztán öntözhetsz is. Ha azonban egy teljes szűrőrendszerre tartasz igényt, ez biztonságosabb és időtállóbb megoldás, de a kialakítása jóval költségesebb.

A mosogatóvízzel csak óvatosan!
Kép: canva

Mire figyelj a szürkevíz használatakor?

A háztartási szürkevíz tartalmazhat vegyszereket, szappanmaradékot, de ezek többsége a talajba kerülve hamar kiszűrődik, maradékuk pedig gyenge műtrágyaként is működhet, ha nem használsz túl durva szereket. Fehérítőt, erős hatású zsírtalanítószereket ne használj abban az esetben, ha szürkevízként hasznosítanád újra a mosogató- vagy mosóvizet. Amennyiben biológiai úton lebomló háztartási mosó-, tisztító- és kozmetikai szereket használsz, akkor teljesen kockázatmentessé tehető a szürkevíz felhasználása a növénytermesztésben is.

Komoly szűrőberendezések is léteznek.
Kép: canva

Amire mindenképp figyelj:

  • Ne használj veszélyes anyagokat, ha szürkevizet szeretnél használni!
  • Kerüld a klórtartalmú és agresszív vegyszereket!
  • Válassz biológiailag lebomló, környezetbarát tisztítószereket, így a víz nem lesz káros a növényekre.
  • Ne kerüljön bele zsír, olaj, ételmaradék és haj: ezeket egy egyszerű szűrő is felfoghatja.
  • Használd fel frissen, mert gyorsan bomlásnak indulhat!
  • Nem minden növényen használható, zöldségekre például nem érdemes alkalmazni.
  • Csak megfelelő forrásból származó szürkevizet használj: feketevíz soha ne kerüljön bele, a mosipelusok mosásakor használt víz is feketének számít!
  • Ne a levelekre, hanem közvetlenül a talajra locsold a szürkevizet!

A szürkevíz tehát jó alternatíva lehet, főleg akkor, ha szűrőberendezést is alkalmazol. A vízválság már a nyakunkon van, ezért érdemes minden megoldást átgondolni, a szürkevíz használata pedig több mint jó gondolat.

Kiemelt kép: canva

    search icon