Új-Zéland 2023-tól betiltja az élő állatok kivitelét
Új-Zéland 2023-tól betiltja az élő állatok kivitelét

Állatjóléti törvényt fogadtak el két évvel azután, hogy a Gulf Livestock 1 tájfunban elsüllyedt hajó legénysége és 6000 szarvasmarha vesztette életét. Az állatjóléti törvénymódosítási törvényt csütörtökön írták alá, és a kormány szerint ez megvédi Új-Zéland hírnevét, mivel a fogyasztók etikai szempontból egyre tudatosabbá válnak. Nemcsak a mostani, hanem a jövőbeli gazdák hírnevét is védi – mondta Damien O’Connor mezőgazdasági miniszter.

Az élőállat-export régóta vitatott Ausztráliában és Új-Zélandon, és az állatvédő csoportok hosszú távú kampányainak tárgya. Ha rosszul sülnek el, gyakran állatok ezrei fulladnak meg. Az év elején is több mint 15 000 birka fulladt meg, miután egy élőállat-exportáló hajó elsüllyedt Szudánban, 2020-ban pedig 14 000 birka vesztette életét egy borulás következtében. 2021-ben 3000 szarvasmarha három hónapig a tengeren rekedt, sokan elpusztultak, haldokoltak, éheztek vagy rendkívül kiszáradtak. Mivel Új-Zéland annyira távoli, még a legjobb esetben is gyakran nehézkes az állatok számára az utazás.

Új-Zéland távoli fekvése azt jelenti, hogy az állatok hosszabb ideig vannak a tengeren, ami növeli a hőstresszre és más, a jóléthez kapcsolódó kockázatokra való fogékonyságukat

 – mondta O’Connor. Bármilyen szabályozási intézkedést is hoznánk, az utazási idők és a trópusokon keresztül az északi félteke piacaira vezető út mindig kihívást jelent.

Az ország teljes élőállat-kivitele 2023. április 30-án szűnik meg. Új-Zéland tavaly 134 722 szarvasmarhát exportált, és az élőállat-kivitel az elsődleges ágazat exportjának csupán 0,6%-át tette ki. Új-Zéland csak tenyésztésre exportál állatokat, vágásra nem.

A lépést a Zöld Párt és az állatvédők üdvözölték. Az ellenzéki Nemzeti Párt ellenezte a törvényjavaslatot, mondván, hogy az aránytalan és ideológiai válasz „a Gulf Livestock 1 nevű állatszállító hajó tragikus elsüllyedésére. Érvelésük szerint az élőállat-export megszüntetése akár 472 millió dollárral is csökkentheti a bruttó hazai terméket.

Nagy-Britannia 2020-ban jelentette be, hogy be kívánja tiltani az élő állatok vágásra és hízlalásra történő kivitelét Angliából és Walesből, de ez a terv még nem lépett hatályba. Ausztráliában Anthony Albanese miniszterelnök a közelmúltban megerősítette kormánya elkötelezettségét az élőállat-kivitel megszüntetése mellett, de azt mondta, 2025 előtt nem kerül erre sor.

(forrás: The Guardian)

search icon