Mire helyezi a hangsúlyt az USA mesterségesintelligencia-stratégiája?
Mire helyezi a hangsúlyt az USA mesterségesintelligencia-stratégiája?

A Google egykori vezetője, Erich Schmidt az Amerikai Egyesült Államok Képviselőházának Energetikai és Kereskedelemi Szakbizottsága előtt beszélt a mesterséges intelligencia várható fejlődéséről, energiafelhasználásáról, illetve az Egyesült Államok és Kína között kiéleződő fejlesztési versenyről. Az alábbiakban az Energiastratégia Intézet publikációját olvashatják.

Eric Schmidt 2011 és 2015 között volt a Google vezérigazgatója, 2015 és 2017 között pedig a cég anyavállalatának, az Alphabetnek a vezetője, emellett bekerült Barack Obama elnök Tudományos Tanácsadó Testületébe is. Az Alphabettől való távozását követően a Védelmi Minisztérium Innovációs Tanácsadó Testületét, illetve a Kongresszusnak a mesterséges intelligencia (MI) nemzetbiztonsági vetületeit vizsgáló bizottságát vezette.

A Special Competitive Studies Project (SCSP) elnevezésű think tanket 2021-ben alapította meg. A szervezet elsősorban az MI-nek és más új technológiáknak a nemzetbiztonságra gyakorolt hatásával foglalkozik. Igazgatótanácsában Schmidt mellett a demokrata Michèle Flournoy, a Védelmi Minisztérium szakpolitikákért felelős államtitkára, a republikánus Nadia Schadlow helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó, Robert Work védelmi miniszterhelyettes, illetve a republikánus William Thornberry volt kongresszusi képviselő, a fegyveres erők bizottságának korábbi elnöke is helyet foglal.

Meghallgatásán Schmidt az MI-forradalom elképesztő gyorsaságát érzékeltetve kiemelte, hogy a ChatGPT mindössze öt nap alatt szerzett egymillió felhasználót, míg ennek a számnak az elérése annak idején a Google Gmail nevű levelezőszolgáltatásának öt évébe került. Idén márciusban pedig, amikor az OpenAI élesítette a ChatGPT egyik új funkcióját, a szolgáltatás felhasználóinak száma már az elindítását követő órában átlépte az egymilliós határt.

Schmidt hangsúlyozta, hogy az MI-t jelenleg számos szakpolitikai területen – például az egészségügyben, a hadügyben és a hírszerzésben – felhasználják, az Egyesült Államok vezető szerepének, illetve megújulási képességének megőrzése pedig igen nagymértékben függ attól, hogy mennyire tudja hasznosítani az új technológia adta lehetőségeket. Kitért arra is, hogy a globális MI-versenyt az amerikai kormány nem nyerheti meg a gazdasági és a tudományos élet szereplőinek bevonása nélkül.

A publikáció tovább olvasható az Energiastratégia Intézet weboldalán.

(Energiastratégia Intézet)

Fotó: Canva

search icon