A jegesmedvék túlélése a tengeri jég hiánya ellenére reményt ad a faj számára

A jegesmedvék túlélése a tengeri jég hiánya ellenére reményt ad a faj számára
A jegesmedvék túlélése a tengeri jég hiánya ellenére reményt ad a faj számára

A jegesmedvék váltak az éghajlati válság szőrös arcává, hisz a szakértők szerint az állatok évtizedeken belül szinte teljesen kipusztulhatnak, mivel az Északi-sarkvidék tengeri jege, amelyen vadásznak, elolvad. Most azonban kutatók azt állítják, hogy Grönland délkeleti részén találtak egy csoportot, amely annak ellenére is életben maradt, hogy az év nagy részében nincs tengeri jég.

A kutatócsoport szerint a jegesmedvék – amelyek a jelek szerint több száz éve elszigetelődtek a többi csoporttól – a tengerbe ömlő gleccserekből származó édesvízi jégnek köszönhetően maradtak életben. Hozzáteszik, hogy a jegesmedvék számának nagymértékű csökkenésére vonatkozó várakozások ellenére a felfedezés reményt ad, nem utolsósorban azért, mert a mai délkelet-grönlandi körülmények hasonlóak a magas sarkvidéken az évszázad vége felé várható körülményekhez.

A Science című folyóiratban Laidre és munkatársai arról számolnak be, hogy a jegesmedvék egy alpopulációjának mozgását, genetikáját és demográfiai jellemzőit vizsgáló tanulmányaik során Grönland partvidékén két különböző csoport jelenlétét tárták fel.

Első pillantásra a délkelet-grönlandi viszonyok valószínűtlennek tűnhetnek a jegesmedvék számára, mivel a tengeri jég az év kevesebb mint egyharmadában van jelen. Ám ahogy a fjordok gleccserei az óceán felé mozognak, a leszakadó jég nemcsak jéghegyeket hozhat létre, hanem a gleccser előtt összegyűlhet, ami a Laidre által „lebegő tájnak” nevezett területet biztosít, ahonnan egész évben vadászhatnak.

Andrew Derocher professzor, az Albertai Egyetem jegesmedve-szakértője elmondta, hogy a kutatás azt mutatja, hogy a délkelet-grönlandi jegesmedvék egy elkülönült genetikai csoportot alkotnak, amely elszigetelt – bár szerinte a rögzített meghatározás hiánya miatt nehéz megmondani, hogy ez egy új alpopuláció-e.

Gyanítom, hogy ahogy az éghajlat tovább melegszik az Északi-sarkvidéken, a tanulmány által mutatott mintázat sokkal gyakrabban fog megjelenni: a csökkenő állomány és az alacsony bevándorlás együttesen a jegesmedvék genetikailag elkülönülő csoportjait fogja eredményezni, amelyek szétszóródnak az Északi-sarkvidéken, és a folyamatos felmelegedés mellett idővel kihalnak„.

Forrás (theguardian)

search icon