Adománygyűjtés az erdélyi árvízkárosultak megsegítésére
Adománygyűjtés az erdélyi árvízkárosultak megsegítésére

Azonnali segélyprogramot és adománygyűjtést hirdet valamennyi humanitárius segélyszervezet, köztük a Katolikus Karitász is az erdélyi árvízi veszélyhelyzetre való tekintettel.

Kovászna megyében számos települést elöntött a víz, több száz embert kellett kitelepíteni, és jelentős anyagi károk is keletkeztek. A Tatrang, a Kovászna-patak és a Feketeügy vízszintje több helyen kritikus szintre emelkedett. Egyes gátak meggyengültek, a víztározók telítődtek, helyenként pedig átszakadtak a védőgátak. Számos helységben kitelepítésekre volt szükség, több száz ember kényszerült elhagyni otthonát, őket sportcsarnokokban és ideiglenes szállásokon helyezték el.

A Feketeügy folyó által elárasztott terület a Kovászna megyei Bita határában
Fotó: Kátai Edit / MTI

A Karitász azt kéri, hogy aki teheti, csatlakozzon az általa biztosított 2 millió forint értékű gyorssegélyezéshez. A szervezet legfőbb célja, hogy a gyorssegély mellett hosszabb távú támogatást is biztosítsanak a lakosságot érintő helyreállítási munkák során.

A beérkező adományokkal a Katolikus Karitász – Caritas Hungarica az Erdélyben működő Gyulafehérvári Karitásszal együttműködve segíti a helyreállítási munkálatokat, valamint a károsult családokat és közösségeket. A helyzet fokozódására tekintettel katasztrófavédelmi csapattal, falszárító gépekkel, fertőtlenítőszerekkel és élelmiszer-adománnyal is készülnek, továbbá olyan eszközökkel, amelyekkel az ideiglenes lakhatást megkönnyíthetik az érintettek számára.

A következő néhány nap különösen kritikus a vízhozam további várható emelkedése miatt.

A károsultakon a 1356-os adományvonalon lehet segíteni, minden hívás 500 forint támogatást jelent. Ezenkívül a Katolikus Karitász weboldalán a „Vészhelyzeti segítségnyújtás” megjelöléssel is lehet anyagi támogatást küldeni.

Kovászna megye, Nagyborosnyó
Fotó: Kátai Edit / MTI

A román állami Országos Sóipari Társaság (Salrom) által működtetett parajdi sóbányába múlt héten tört be a felette folyó Korond-patak vize, miután a heves esőzések nyomán lezúdult áradattal érkező hordalék elszakította a patak medrét védő geofóliát. A másodpercenként 50 köbméteres áradat három nap alatt teljesen elöntötte a több mint 100 méter mély bánya valamennyi részlegét, a légúti betegségek kezelésére és a látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is, ahol 1991-ben kezdődött meg a sókitermelés.

(MTI)

Fotó: Canva

search icon