Az emelkedő sarkvidéki hőmérséklet miatt a vándorló állatoknak már nem éri meg elindulni
Az emelkedő sarkvidéki hőmérséklet miatt a vándorló állatoknak már nem éri meg elindulni

Az északi régiókban élő állatok egy része nyaranta még északabbra vándorol, hogy ezzel elkerülje a ragadozókat vagy épp a melegebb hónapokban megjelenő betegségeket. Az éghajlatváltozás következtében azonban már a hidegebb vidékek sem annyira fagyosak, ettől pedig csökken az vándorok számára rendelkezésre álló élelem, és megjelennek új paraziták és kórokozók.

Egy új kutatás 25 tanulmány áttekintésével jutott arra a megállapításra, hogy a vándorló fajoknak egyre kevésbé éri meg elindulni a útjukra. Számos faj esetében figyelték meg a szaporodás visszaesését, illetve az átlagosnál magasabb elhullási arányt.

Vojtěch Kubelka, a csehországi Global Change Research Institute biológusa és a tanulmány vezető szerzője egy egyszerű példával szemléltette a problémát. Mint mondta, egykor a lemmingek és a pockok voltak a ragadozók, például a rókák fő táplálékforrása az Északi-sarkvidéken, azonban a mind enyhébb teleken gyakran fordul elő, hogy a hótakaróra eső hullik, ami visszafagy, így pedig az rágcsálók nem képesek eljutni a hóréteg alatti élelemhez. Így aztán a rókák is kevesebb lemminget és pockot tudnak elfogyasztani, minek következtében elkezdtek rákapni a vándormadarak tojásaira és fiókáira.

Az éves vándorlás egyébként rengeteg, több száz fajt érint, melyek több mint 1000 kilométert tesznek meg, hogy elérjék északi táborhelyüket. Sok faj számára az északi területek jelentik a szaporodóhelyet is. Míg a vándorlás korábban az élelmiszertöbblet és a biztonság miatt kifizetődő volt, addig ez mára jelentősen megváltozott.

Riasztóak ezek a felfedezések. Korábban úgy gondoltuk, hogy az északi költőhelyek biztonságos kikötőt jelentenek a vándorló állatok számára. Ehhez képest mára számos sarkvidéki terület ökológiai csapdát jelenthet számos vándorló állat, köztük parti madarak, karibuk vagy épp lepkék számára.

–teszi hozzá Kubelka

(e360.yale)

search icon