Az olajkorszak nem tűnik el nyomtalanul

Az olajkorszak nem tűnik el nyomtalanul
Az olajkorszak nem tűnik el nyomtalanul

Egy amerikai geológus szerint az elhagyott olajkutak iszonyúan szennyezik a környezetet, a megújuló energiaforrások előretörésével pedig ezek száma gyorsan nőhet.

Amy Townsend-Small, a Cincinnati Egyetem geológusa és csapata 37 elhagyott texasi kút vizsgálata során azt állapította meg, hogy egyes nem megfelelően lezárt kutak akár óránként 132 gramm metánt is juttathatnak a légkörbe.

Ezen felül a vizsgált kutak közül öt esetben figyelték meg, hogy a kutak környezetében szennyezett víz tört a felszínre, néhol olyan nagy mennyiségben, hogy tavakat is képzett. A kén-hidrogénnel szennyezett víz nem csak környezeti, de egészségügyi kockázatot is jelent.

A probléma nem egyedül Texast érinti, korábbi becslések szerint csak az Egyesült Államokban 3,1 millió elhagyott olajkút található, melyek 6,4%-nál figyelhető meg jelentősebb metánkibocsátás.

Az eddigi vizsgálatok alapján csak Texasban évi 5,5 millió kilogramm metán jut a légkörbe az elhagyott kutakból, a probléma megoldását pedig nehezíti, hogy az sokszor átláthatatlan tulajdoni viszonyok miatt nehezen megtalálhatók a felelősök.

Ezzel együtt Joe Biden nemrég bejelentett nagyszabású környezetvédelmi csomagja az bezárt kutak rendbehozatalára is tartalmaz forrásokat.

A tanulmány nem foglalkozott azzal, hogy a világ más részein mekkora problémát jelenthet a nem megfelelően lezárt kutak helyzete, de nem nehéz elképzelni, hogy milyen lehet a helyzet az Egyesült Államoknál jóval szegényebb, vagy a környezetvédelmet kevésbé komolyan kezelő országokban.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(qubit)

search icon