Egy női vállalkozó a szemétből kincset alkot az indiai Asszamban
Egy női vállalkozó a szemétből kincset alkot az indiai Asszamban

Egy olyan időszakban, amikor a világ a műanyaghulladék elképesztő mennyiségével és annak környezeti következményeivel küzd, egy nő India északkeleti részén, Assam államban újszerű ötletet talált ki a probléma kezelésére, miközben a szegény nőknek is segít megélhetést biztosítani.

A 47 éves Rupjyoti Saikia Gogoi a Kaziranga Nemzeti Park közelében él, amely Assam egyik fő turisztikai látványossága, és amely több ezer elefánt, tigris, párduc, medve és egzotikus madárfaj mellett a világ legnagyobb egyszarvú orrszarvú populációjának ad otthont. Gogoi és a Village Weaves nevű kollektívájához tartozó nők összegyűjtik a turisták által hátrahagyott hulladékot – műanyag palackokat, chips-csomagokat és vizes palackokat, kézzel kimossák és megszárítják, majd kézi szövésű termékeket készítenek belőle.

A 2004-ben indult vállalkozás eddig 35 asszami faluban több mint 2300 nőnek segített a társadalmi szerepvállalásban, miközben a nemzeti park körüli műanyagszennyezést is csökkentette. Ma már több száz nő készít műanyaghulladékból kézitáskákat, lábtörlőket, asztali szőnyegeket, falvédőket, alátéteket, asztalterítőket, teafülkéket, futókat és egyéb tárgyakat. Termékeiket a Kaziranga Haat ajándékboltban értékesítik, amelyet Gogoi 2012-ben indított a falujában. A turisztikai főszezonban az asszonyok havonta 150-200 dollárt keresnek azzal, hogy termékeiket az üzleten keresztül értékesítik.

A modell olyannyira sikeres, hogy Gogoit állami kormányok és magánszervezetek hívják meg, hogy workshopokat tartson szerte Indiában, hogy megtanítsa a vidéki nőknek, hogyan lehet a szemetet profitábilis kincsekké változtatni.

(Aljazeera)

(fotó: Village Weaves Facebook)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon