Energia esőcseppekből
Energia esőcseppekből

A triboelektromos nanogenerátorok új lehetőségeket nyitnak a fenntartható energiatermelésben, mivel akár a lehulló esőcseppek mozgási energiáját is elektromos árammá tudják alakítani.

Az Energiastratégia Intézet elemzése rámutat arra, hogy a fejlesztés különösen városi körülmények között lehet hasznos, mivel nem igényel kiterjedt infrastruktúrát. Célja, hogy tovább erősítse a decentralizált energiaellátást, valamint környezetbarát alternatív lehetőséget kínáljon az épületekbe, a közlekedési eszközökbe, illetve az egyéb eszközökbe szerelt energiatermelési megoldások terén.

A triboelektromosság (vagy más néven dörzselektromosság) akkor észlelhető, amikor két különböző anyag érintkezik egymással, és a köztük jelentkező dörzsölő hatás következtében töltésátvitelre kerül sor. A Szingapúri Nemzeti Egyetem és más nemzetközi kutatóintézetek a triboelektromos nanogenerátorok (TENG) technológiájának alkalmazásával ezt a jelenséget igyekeznek kihasználni, hogy egy új típusú energiatermelési módszert kifejlesztve az esőcseppek mechanikai, azaz mozgási energiáját elektromos árammá alakítsák.

A megoldás lényege az, hogy a politetrafluoretilén (vagy közkeletű nevén teflon) felülettel érintkező vízcseppek elektromos töltést indukálnak, a felhalmozódó töltés által létrehozott potenciálkülönbséget pedig egy elektródarendszer révén áramként lehet hasznosítani. A vízcsepp a két (például alumíniumból és indium-ón-oxidból készült) elektróda közé kerülve zárja az áramkört. A mikroszkopikus kontaktus rövid idő alatt jelentős feszültséget tud generálni.

Az elmúlt évek fejlesztései nyomán a technológia gyakorlati alkalmazhatósága és teljesítménye jelentős mértékben megnőtt. A jelenlegi megoldással egy körülbelül 15 centiméter magasból lehulló 100 mikroliteres esőcsepp akár 140 volt feszültséget is képes generálni, több mikroamperes áramerősséggel. Ez az impulzus elegendő ahhoz, hogy egy pillanatra akár 100 kis LED izzót is működésbe tudjon hozni.

Az elemzés tovább olvasható az Energiastratégia Intézet publikációjában.

(Energiastratégia Intézet)

Fotó: Canva

search icon