Faék egyszerűségű űrtechnológia az iskolaépítés szolgálatában
Faék egyszerűségű űrtechnológia az iskolaépítés szolgálatában

Rendkívül kreatív és fenntartható módon építenek iskolákat Szenegálban. A módszert eredetileg arra találták ki, hogy a Holdon gyorsan és helyi alapanyagból építhessenek menedéket.

Tivaouane Peulh falu az afrikai ország nyugati sarkában fekszik, nem messze a fővárostól, Dakartól. Itt kezdték el Leila Meroue libanoni építész tervei alapján a „holdtéglákkal” való építkezést.

A módszer lényege, ahogy a lenti videón is látható, hogy nagyrészt helyi alapanyagok felhasználásával készített építőanyagot használnak. Esetükben ez zsákokba töltött homok volt, melyhez agyagot és 11% cementet kevertek; ezzel el is készültek a téglák.

A holdtéglákból épített iskolában a technológiának köszönhetően jóval kellemesebb a hőmérséklet, mint kint, így a tanulók is jobban tudnak fókuszálni.

Az országban nagyon fontos az iskolák építése, hiszen a lakosság 43%-a 15 év alatti, és a felnőtt lakosságnak csak körülbelül a fele tud írni-olvasni.

A programot a let’s build my school nevű brit segélyszervezet működteti. Két iskolát már sikerrel felépítettek, és továbbiak is tervben vannak.

Forrás: BBC, Fotó: letsbuildmyschool.org

search icon