Négylábú barátaink egyre inkább családtagnak számítanak, így rengeteg gazdi számára magától értetődő, hogy karácsonykor a kutyájának is kedveskedik valamilyen aprósággal.
Egy egész üzletág épült arra, hogy kis kedvenceink igényeit minél jobban kielégíthessük. Tápok, felszerelések, játékok, jutalomfalatok és divatos kiegészítők garmadával találkozhatunk az erre szakosodott üzletekben. Ezek a termékek viszont egyfelől igen drágák, másfelől sok esetben nem éppen fenntarthatók; gondoljunk csak a műanyag zacskókba porciózott jutalomfalatokra vagy a műanyagból készült játékokra.
Azonban nem muszáj súlyos ezreket költenünk ahhoz, hogy szeretett ebünk számára is kerüljön valami meglepetés a fa alá. Olcsóbb, fenntarthatóbb és egészségesebb is, ha mi magunk készítjük el az ajándékot. A cikk írása közben én magam is kedvet kaptam az alkotáshoz, egyúttal le is teszteltem a saját kutyáimon a kész produktumokat.
Zero-waste kutyajátékok
Fonott játszókötél régi ruhákból
Nincs is másra szükségünk, csak egy vagy több régi, elnyűtt ruhára (például pólókra). Készíthetjük egy ruhadarabból is, de ha többféle anyagból dolgozunk, akkor színesebb lesz a játék. Először is a ruhákból körülbelül 55–60 centiméter hosszú, 3–4 centiméter széles csíkokat vágunk. Ha vastagabb játékot szeretnénk, akkor érdemes minél több csíkkal számolni, a lényeg, hogy annyival legyen osztható, ahány szálból álló fonatot szeretnénk használni. Tehát ha hármas fonattal készítjük, akkor hárommal legyen osztható, ha négyes fonattal, akkor néggyel.
A kivágott csíkokat fogjuk össze, és kössünk egy csomót a végére! Ezután fonjuk össze a kívánt fonással (én a hármast választottam), majd a fonat másik végére is tegyünk egy csomót! Nekem már erre nem telt az anyagból, így egy vékony csíkkal csomóztam meg, és kész is lett a játék.
Zoknis labda
Ehhez a játékhoz csupán egy rossz zoknira és egy régi teniszlabdára lesz szükség. Tegyük a labdát a zokniba, majd kössünk felette egy csomót, és már kész is van a játék. Ha hosszú zokniból csináljuk, több labdát is beletehetünk úgy, hogy minden labda után csomót kötünk, majd a legvégén is. Én a csomó után 6 csíkra vágtam a zokni szárát, és két fonatba összefontam.
PET-palack zokniban vagy pólóban
Egy kiürült félliteres PET-palackra és egy régi zoknira vagy pólóra lesz szükségünk hozzá. A palackról vegyük le a kupakot és a karikát (amit természetesen átvágunk kidobás előtt), majd nyomjuk ki a palackból a levegőt, bújtassuk be a zokniba, és kössünk egy csomót ott, ahol a palack vége van! Ha pólót használunk, vágjunk belőle akkora csíkot, hogy a palack hosszára alul és felül is 10 centimétert ráhagyunk, majd tekerjük bele a palackot az anyagba, és csomózzuk meg a két végén!
Házilag készített kutyakeksz
Jutalomfalatkát nem csupán a kedvezőbb ár és a csomagolásmentesség miatt érdemes otthon sütnünk. Ha ugyanis magunk készítjük el, akkor biztosan tudjuk, hogy pontosan mi kerül bele, kiválaszthatjuk a megfelelő összetevőket, érzékeny vagy allergiás kutyák esetén elkerülhetjük az allergéneket, megválaszthatjuk a kalóriatartalmát, valamint kedvencünk mérete, fajtája és szája íze szerint készíthetjük el a számára legmegfelelőbb finomságot.
Szerencsére az interneten rengeteg jobbnál jobb receptet lehet találni. Én most „abból főzök, ami van” alapon egy sütőtökös, zabpelyhes kekszet készítettem el.
Hozzávalók:
- 2 bögre zabliszt,
- ½ bögre zabpehely (a recept daráltat ír, én simán apró szeműt használtam),
- 1 tojás,
- ½ bögre sütőtökpüré (én sült tököt használtam, de főtt vagy párolt tök is megfelelő),
- kb. ¼ bögre víz vagy húslevesalaplé.
Elkészítés:
- Melegítsük elő a sütőt, egy tepsit pedig béleljünk ki sütőpapírral!
- Keverjük össze egy nagyobb tálban a zablisztet és a zabpelyhet!
- Adjuk hozzá a tojást és a sütőtökpürét!
- Adjunk hozzá annyi vizet, hogy jól gyúrható, ne ragacsos tésztát kapjunk!
- Nyújtsuk ki a tésztát egy zablisztes deszkán kb. 3–5 mm vastagra!
- Szaggassunk belőle tetszőleges formákat!
A sütőtököt bátran lehet helyettesíteni vagy vegyíteni almával, répával is. Nekem ebből a mennyiségből 70 db keksz lett, ami elég sok, főleg annak, akinek csak egy kutyája van. A benne lévő sütőtök (vagy más zöldség, gyümölcs) miatt érdemes inkább a hűtőben tárolni, hiszen valószínűleg lassan fogy majd el.
A teszt
Mivel nekem agaraim vannak, akiket a játékok kevésbé, ám az élő-mozgó dolgok annál inkább érdekelnek, a játékok kapcsán eleve nem számítottam kirobbanó sikerre. Mégis meglepő módon az idősebbek elég határozottan rájuk vetették magukat, úgy három percig. Ez az ő esetükben már sikernek számít, így bátran kijelenthetem, hogy mindhárom tárgy átment a teszten. A tartósságukról sajnos nem tudok nyilatkozni, mert mostantól a sarokban fognak heverni.
A jutalomfalat viszont természetesen osztatlan sikert aratott. Hozzáteszem, egyikük sem válogatós, így tudtam, hogy nem lesz nehéz örömet okozni nekik. Bevallom, ez volt az első alkalom, hogy kekszet sütöttem nekik, de amilyen egyszerű az elkészítése, valószínűleg máskor is nekilátok majd.
A régió legnagyobb fenntarthatósági rendezvénye, a Planet Budapest expo és élményprogram immáron második alkalommal került megrendezésre. Az esemény idén az élelmiszer, az élelmiszer-biztonság és a hulladékgazdálkodás témái köré épült, mely kérdéskörrel látványos kiállítások, izgalmas előadások és beszélgetések, valamint a területen tevékenykedő cégek által ismerkedhettek meg a látogatók.