A gombák világa különleges, szövevényes és cseppet sem hétköznapi. Ráadásul az ősz dúskál az erdei gombákban, aki szívesen járja az erdőt, lépten nyomon összefuthat velük. De mi van az otthon termeszthető gombákkal? A jó hír az, hogy ehhez sokszor nem kell se kert, se pince: akár a nappalidban is termeszthetsz finom és tápanyagdús gombát. Hogy hogyan? Erről H. Jancsó Katát, a Kalapka Kézműves Gombafarm tulajdonosát kérdeztem.
Ha azt mondom, gombatermesztés, először valószínűleg egy árnyas, nedves kert vagy egy hűs pince jut az eszedbe. Nem állítom (ahogyan interjúalanyom sem), hogy sok esetben ne ez lenne az ideális környezet a gombáknak, de ma már ennél jóval elérhetőbb megoldások is léteznek. Olyannyira, hogy a Kalapka Kézműves Gombafarm a 0. perctől fogja az egyszeri gombarajongó kezét, és segíti ezen az izgalmas és különleges úton. Ráadásul A-tól Z-ig felhasználják a gomba melléktermékeit (és meg is tanítják ennek fortélyait), valamint különböző lehetőségeket nyújtanak azoknak, akik gombatermesztésre adnák a fejüket.
Miért éppen gombatermesztés?
Katáék esetében hamar látszik, hogy a lelkesedés és a valódi elhivatottság aranyat ér. Kata marketingszakmából érkezik, a párja, Laca (aki szintén „kalapkás”) szintén multis közegben tevékenykedett. Mint az ilyen területeken oly sokszor, Katáékat is hívta a változás szele, így elvégezték a gombatermesztői tanfolyamot. Rengeteg kutatás, tapasztalat és előzetes tudásmegosztás vezetett a Kalapka létrejöttéhez, amely ma már a gyakorlatban is egyre inkább helytáll.
Azonban egyértelmű, hogy egy fenntartható és szívből jövő vállalkozást nem szeretnének a végtelenségig növelni, ezért limitálják egyelőre a lehetőségeiket, és az oktatás, valamint a vállalkozás tökéletesítése felé fordulnak.
Megélhetés vagy hobbitermesztés?
Kérdésemre, miszerint mekkora érdeklődés övezi ezt a területet, Kata érdekes választ ad. A koronavírus idején nagy izgalom övezte az önellátást: gondoljunk csak a kovászos kenyerekre, savanyúságokra és akár a gombákra is. Akkor nagy érdeklődés vette körül a gombatermesztést is, de ahogy a járvány elcsitult, az emberek érdeklődése is lankadt.
Azonban azokat, akik nyitottak a természetes megoldásokra, vagy gazdasági szempontból közelítenek a gombatermesztéshez, egyre inkább behúzza ez a világ.
A Kalapka esetében több lehetőség is van, hiszen Katáék azokra is gondolnak, akik a kertjükben vágnának bele, és azokra is, akik a pincében vagy akár a lakásban. Előbbi esetében jó megoldás a tiplis gombatermesztés. Ebben az esetben farönkbe olthatók be a kiválasztott gombák a tiplik segítségével. De a termőblokkok is könnyen és gyorsan adnak ehető gombákat: akár a pincében is nekiállhatsz a termesztésnek. Végül pedig a vödrös kiszerelések akár a lakásban is megállják a helyüket. Mindez pedig a jéghegy csúcsa.
Hogyan lehet fenntartható a gombatermesztés?
Mint sok esetben, itt is kell számolni elhasználódott termőblokkokkal, gombakomposzttal stb. Aki régi motoros, az tudja, hogy a gombakomposzt a legjobb, ami a talajjal történhet. A Kalapka odafigyel a minimális hulladéktermelésre is: a vödörben termesztett laskák vödrei újra és újra felhasználhatók, a csírákat üvegben vagy papíron tartják és szaporítják. Voltaképp hulladék alig keletkezik, hiszen a gombák nem termelnek szemetet.
Minden újrahasznosítható, vagy kitelepíthető a természetbe, ráadásul a gombakomposzt alig 3–6 hónap alatt válik érett komposzttá, amely csodálatos tápanyaggal látja majd el a növényeidet.
A Kalapka workshopjain ezt a szemléletet is magadba szívhatod, mivel Katáéknak valóban fontos, hogy fenntarthatóan, kevés hulladékkal működhessenek.
A gomba nem igényel nagy tudást vagy komoly berendezést: a szalmát, a mezőgazdasági hulladékot is fel lehet használni gombatermesztésre. A termőblokkokról leesőket pedig oda lehet adni a baromfinak, így plusz tápanyaghoz juttathatod a kétlábúakat is. A gombatermesztés könnyen beépíthető a tanyasi életbe és a kiskerti gazdálkodásba egyaránt. Kis befektetéssel termelhetsz friss élelmiszert úgy, hogy azokban a hónapokban is „rájárhatsz” a gombákra, amikor a kertben alig terem valami.
Hogyan vágj bele?
A gombák termesztése nem igényel különleges tudást, megfelelő körülményeket azonban igen. Minden gomba más hőmérsékleten, páratartalomban és eltérő fényviszonyok között érzi jól magát.
Alapvetően ott, ahol van üvegház vagy fóliasátor, adott a lehetőség, ugyanis a legtöbb feltétel aránylag kis befektetéssel biztosítható. Elég lehet a mindennapos vízpermet, egy kis párásítás, és a megfelelő szén-dioxidszint tartásával már indulhat is a termesztés.
A termőblokkos gombatermesztés kicsivel még könnyebb út: a leírásnak megfelelően egy pincében vagy akár a lakás egyik félreeső helyiségében is remekül termeszthetsz gombát. Ha kerted van, szintén indulhat a történet a tiplis farönkoltással.
Fontos azonban, hogy a termesztést könnyű elrontani, hiszen rengeteg téves információt találhatsz az interneten. A fals infókkal könnyen félremehet a folyamat, és a várt gombák helyett maximum a penész nő majd a termesztőközegben.
A gombák a számukra biztosított tápközeget fajtájuktól függően különböző gyorsasággal szövik át micéliummal. Épp ezért például a laskagomba könnyen termeszthető, mivel micéliuma gyorsan sző. Vannak azonban olyan gombák is, amelyek lassabban terjeszkednek, ezért sterilebb közegre van szükségük. A penész minden esetben problémát okozhat, ezért is kell a körültekintően összeállított közeg és a megfelelő információ, hogy könnyebben működjön a termesztés.
Mit termessz?
A fentiek értelmében nem mindegy, melyikkel kezded el az utazást. Az előkészített termőblokkokkal (amit a Kalapkánál is megtalálsz) könnyű a menet, hiszen a megfelelő fényviszonyok és páratartalom segíti, hogy a termőblokk végezhesse a dolgát. Ezeket maximum úgy lehet elrontani, ha nagy fénysugárzásnak vagy szélnek teszed ki a blokkokat.
A tuskó oltása hasonló elven zajlik, de ott már kell egy kis odafigyelés. Összességében Kata a laskagombát javasolja kezdésnek, hiszen ez az a gombaféle, amelynek a termesztése a legkisebb odafigyelést és a legkevesebb befektetést igényli.
Gyógyhatású gombák egyenesen az otthonodba
Katáék több gyógyhatású gombát is termesztenek, ezeknek vannak tudományosan kimutatott hatásaik. Például a pecsétviaszgomba a kínai orvoslás fontos eleme, belső szervi energetizáló hatása van.
Ez annyit jelent, hogy a belső folyamatokat állítja egyensúlyba, úgy, mint a vércukorszintet, a vérnyomást, a szervek oxigénellátását. Emellett alapvetően májvédő hatása van, egy kicsit véralvadásgátló, és még sorolhatnánk: a kínai gyógyászok szerint helyreállítja és kiegyensúlyozza az „éltető qi” áramlását a szervezetben.
De számos más gyógyhatású gomba is megtalálható a repertoárban, ám ezek használatát érdemes szakemberrel is megbeszélni.
Izgalmas, hogy akár Te is termeszthetsz gyógyhatású gombát az otthonodban: Kata elmondja, hogy a pecsétviaszgomba három-négy termőblokkja terem annyit a nyár folyamán, hogy egész télre elláthasd magad a belőle készített szárított teával.
A gombák mindenkit meggyőznek
Kata szerint az, aki egyszer belevág, nem tudja abbahagyni. A gombák elképesztő világát testközelből is megismerheted, ha termeszteni kezded őket, és ez adja a legnagyobb erejüket. Különlegesek, és ezer arcukat mutatják: Kata még azt is kipróbálta, hogy mi történik, ha zenét hallgattat velük. Meglepetés, de valóban másképp nőnek.
Ha azonban egyszer „virágzásba” kezdenek (termőtesteket növesztenek), annyi szín, forma és szépség vár a gombatermesztőre, amit soha nem gondolt volna.
Persze rengeteg kihívást is jelenthet a gombatermesztés: minden gomba másra vágyik, vannak kifejezetten igényes típusok. Vannak, akik csak egy adott időpontban, a „megfelelő holdállás” hatására nőnek, egyszóval „szeszélyesek”. De épp ez adja a legnagyobb erejüket is. Aki egyszer belevág, azt elvarázsolja ez a mindig változó, izgalmas világ.
Kiemelt kép: Kalapka Kézműves Gombafarm