OktĂłber derekán elkezdĹ‘dött a szabad gyökerű gyĂĽmölcsfák Ă©rtĂ©kesĂtĂ©se a kertĂ©szetekben. MielĹ‘tt azonban ĂşjdonsĂĽlt csemetĂ©inkkel hazatĂ©rnĂ©nk, Ă©rdemes alaposabban szemĂĽgyre venni a hagymás, illetve egyĂ©b Ă©velĹ‘ virágok, nitrogĂ©nmegkötĹ‘ növĂ©nyek, valamint a tavasszal vethetĹ‘ fűszerek magjainak kĂnálatát is. Válogassunk közĂĽlĂĽk támogatĂł társakat gyĂĽmölcsfáink körĂ©!
A füves terület a gyümölcsfa ellensége
Ahogy nagyobb gazdaságokban, úgy háztáji kertjeinkben is megszokott a látvány, hogy gyümölcsfáinkat füves terület veszi körül. Mi sem egyszerűbb, mint ásni egy mély gödröt telkünk kijelölt pontján, és ebbe elültetni az újonnan vásárolt facsemetét. Így hát könnyen beleeshetünk abba a hibába, hogy egy füvek által uralt, baktériumdomináns talajban, számára közel sem ideális környezetben hagyjuk magára kertünk újdonsült lakóját. Ennél némileg alaposabb tervezéssel azonban sokat tehetünk a fa megfelelő táplálása, ellenálló képességének növelése és egészséges fejlődése érdekében.
Egy gyĂĽmölcsfa ideális talaja gombadomináns, ezĂ©rt már a fa telepĂtĂ©sekor törekednĂĽnk kell arra, hogy ezt biztosĂtsuk számára. A törzse körĂ© ĂĽltetett tavaszi hagymás virágokkal könnyen elĂ©rhetjĂĽk ezt a cĂ©lt, sĹ‘t, kĂ©t legyet is ĂĽthetĂĽnk egy csapásra: a fĂĽveket is kiszorĂthatjuk a fa közvetlen környezetĂ©bĹ‘l. A krĂłkusz, a nárcisz, a jácint, a fĂĽrtös gyöngyike vagy a tulipán egyaránt alkalmas lehet erre a feladatra, ĂzlĂ©sĂĽnkön mĂşlik csupán, hogy milyen fajtákkal Ă©s szĂnekkel keltjĂĽk Ă©letre a talajt. Az emlĂtett kora tavasszal virágzĂł növĂ©nyek a mĂ©hek korai nektárforrásai, vonzzák Ă©s táplálják tehát a beporzĂłkat, mĂ©gsem versengenek a hetekkel kĂ©sĹ‘bb virágzĂł gyĂĽmölcsfákkal.
Nem gaz, maradhat!
A harmonikus egyĂĽttĂ©lĂ©s fontos szempont egy gyĂĽmölcsfaközpontĂş társĂtás kialakĂtásakor. MinĂ©l változatosabb gyökĂ©rzetű növĂ©nyeket telepĂtĂĽnk a fák körĂ©, annál kevĂ©sbĂ© kĂ©nyszerĂtjĂĽk Ĺ‘ket arra, hogy egymással versenyezzenek a tápanyagokĂ©rt. Minden növĂ©ny más-más tápanyagot gyűjthet, Ă©s hozhat a talajfelszĂnre.
A pitypang vagy gyermekláncfű dinamikus tápanyag-felhalmozĂł: foszfort, káliumot, kalciumot, magnĂ©ziumot, vasat Ă©s rezet gyűjt mĂ©lyrehatĂł karĂłgyökerĂ©vel, a tápanyagot dĂşs leveleiben tárolja. Gyökere lazĂtja a talajt, Ă©s javĂtja a vĂzelvezetĹ‘ kĂ©pessĂ©gĂ©t, elĹ‘segĂti a földigiliszták megtelepedĂ©sĂ©t.
A cickafark igazi ásványi akkumulátor: nitrogĂ©nt, foszfort, káliumot Ă©s rezet halmoz fel a talaj mĂ©lyĂ©rĹ‘l. A fekete nadálytĹ‘ is számos tekintetben hasznos lehet egy társĂtásban. Nagy, zöld leveleit – amelyek káliumban, kalciumban Ă©s foszforban gazdagok – Ă©vente akár háromszor is levághatjuk tápanyagdĂşs mulcs gyanánt.
A talajtakarĂłkĂ©nt is funkcionálĂł fehĂ©r Ă©s vörös here megköti a levegĹ‘ nitrogĂ©njĂ©t, majd ezt a gyökerek közti gĂĽmĹ‘kben tárolja, fontos tápanyaggal gazdagĂtva ezáltal a talajt Ă©s a környezĹ‘ növĂ©nyeket.
A nagy rovarkérdés
Akadnak rovarok, amelyeket inkább távol tartanánk gyĂĽmölcsfáinktĂłl, a beporzĂłknak Ă©s nĂ©mely ragadozĂłknak viszont örĂĽlĂĽnk. Az egyensĂşly megtalálásában ismĂ©t a társnövĂ©nyek lehetnek segĂtsĂ©gĂĽnkre.
Az ernyős virágzatúak – például a kapor – vonzzák a beporzókat és az olyan – a kertünk számára hasznos – ragadozó rovarokat, mint a levéltetvekkel táplálkozó katicabogár, a zengőlégy, illetve ezek lárvái. Miért ne szüretelhetnénk a kaprot a veteményes helyett inkább a gyümölcsöskertből?
A hangyák Ă©s a levĂ©ltetvek szimbiĂłzisát citromfű Ă©s menta telepĂtĂ©sĂ©vel tarthatjuk kordában gyĂĽmölcsfáink körĂĽl, de utĂłbbiakat elriaszthatjuk körömvirággal, vagy elcsalogathatjuk sarkantyĂşkával is a fárĂłl. A levĂ©ltetvek ellen tehát számos növĂ©nyt Ă©s mĂłdszert bevethetĂĽnk, pusztán jĂłl megválasztott társnövĂ©nyek telepĂtĂ©sĂ©vel.
Változatos virágokat a fű helyett!
A sarkantyĂşka Ă©s a körömvirág mellett elfĂ©rnek mĂ©g olyan virágok is, amelyek nemcsak szĂ©pek, hanem további támogatĂł funkciĂłjuk is van a gyĂĽmölcsfa körĂĽl. A vágott virágkĂ©nt is szemet gyönyörködtetĹ‘ szagos bĂĽkköny Ă©s a csillagfĂĽrt nitrogĂ©nnel táplálják a talajt. HasonlĂłkĂ©ppen használhatĂł a lila virágĂş indigĂłcserje Ă©s a sárga virágĂş borsĂłcserje is. Válassz olyan mĂ©hcsalogatĂł Ă©velĹ‘ket is, amelyek virágzása nem esik egybe a gyĂĽmölcsfáéval, pĂ©ldául kasvirágot, Ĺ‘szirĂłzsát, mĂ©hbalzsamot! A bĂĽdöske vagy más nĂ©ven bársonyvirág talajfertĹ‘tlenĂtĹ‘kĂ©nt lehet segĂtsĂ©gĂĽnkre.
Tápláld a gyümölcsfát, és egyben magadat is!
Ăśltethetsz babot, borsĂłt, fokhagymát, metĂ©lĹ‘hagymát vagy akár medvehagymát is gyĂĽmölcsfád körĂ©, mert ezek nemcsak a fát, hanem a kertĂ©szt is Ă©rtĂ©kes táplálĂ©kkal látják el. A hĂĽvelyesek nitrogĂ©nnel táplálják a talajt, a hagymafĂ©lĂ©k pedig – ahogy ezt korábban a tavaszi hagymás virágok kapcsán emlĂtettem – kiszorĂtják a fĂĽveket, Ă©s gombadomináns talajt kĂ©peznek.
VĂ©gĂĽl, de nem utolsĂłsorban, ha jĂł munkát vĂ©geztĂĽnk a tervezĂ©ssel Ă©s a társĂtásokkal, kis szerencsĂ©vel gyĂĽmölcsfánk is bĹ‘sĂ©ges, egĂ©szsĂ©ges termĂ©ssel ajándĂ©koz meg bennĂĽnket.
Felhasznált irodalom:
Bill Mollison: Permaculture. A Designer’s Manual. Tyalgum: Tagari Publications, 1992.
Toby Hemenway: Gaia kertje. Útmutató a házi permakultúrához. Aromakeverékek Bt., 2019.
Kiemelt kép: canva