Használt ceruzaelemből készít műtrágyát egy ausztrál vállalkozás
Használt ceruzaelemből készít műtrágyát egy ausztrál vállalkozás

Ausztráliában az alkáli elemek csupán 3%-át hasznosítják újra, többségüket pedig még csak nem is gyűjtik külön. Utóbbiak zöme a hulladéklerakókban vagy a hulladékégetőkben végzi, potenciálisan komoly szennyezést okozva. Szerencsére ahogy korábbi cikkünkben írtuk is, Európában illetve hazánkban ennél valamivel jobb a helyzet, de az tagadhatatlan, hogy nekünk is lenne még hova fejlődni.

Az Envirostream nevű ausztrál cég megelégelte a helyzetet és úgy döntött, hogy maga veszi kezébe a probléma megoldását. A cég az elemek és akkumulátorok legtöbbjét képes újrahasznosítani, egyedi technológiájuk pedig lehetővé teszi, hogy ezek egyes összetevőiből olyan anyagot hozzanak létre, mely alkalmas a növények táplálására is.

Bár az elemekben található egyes vegyi anyagok mérgezőek, számos olyan mikrotápanyag is található bennük, melyeket a növények is tudnak hasznosítani. Ezek alakítja át a cég olyan módon, hogy azt a növények fel tudják venni, és hasznosítani tudják. Ilyen például a cink, amely sok lúgos elemben jelen van. Ha tápanyagként van jelen, akkor segítségével a növények képesek a klorofil előállítására, mely elengedhetetlen fontosságú a fotoszintézis megvalósulásához.

A folyamat során az elemeket először összezúzzák, majd különféle tisztítási és szűrési eljárásokkal eltávolítják a masszából a mérgező összetevőket, mint amilyen például a higany vagy a nikkel. Ezek természetesen semmilyen szín alatt nem kerülhetnek a végtermékbe, főleg akkor ha a műtrágyát élelmezési célú növények esetében is használják. Épp ezért a folyamat végén a végtermék szigorú ellenőrzésen esik át.

A különleges műtrágyát eddig paradicsom, gyapot és avokádó esetében használták, méghozzá a vállalat szerint jó eredményekkel. (Euronews)

search icon