Ismét konferenciát rendeztek a vadmacskákért
Ismét konferenciát rendeztek a vadmacskákért

December 8-án sikeresen lezajlott a Budakeszi Vadaspark szervezésében A lopakodás nagymestere végveszélyben III. című szakmai konferencia. A rendezvény a Pilis-Budai hegység vadmacskái (Felis silvestris) köré szerveződött, hogy elősegítse a faj megőrzését a térségben és az országban. A fajmegőrző szakmai összefogás legfontosabb partnerei a Pilisi Parkerdő Zrt. és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság.

A konferencián a Budakeszi Vadaspark bemutatta a Vadmacska Fajmegőrzési Programot, amely a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Pilisi Parkerdő Zrt. együttműködésével 2021 óta valósul meg. A program célja a térség vadmacskáinak megóvása, a genetikailag tisztavérű egyedek és hibridek arányának megismerése, valamint élőhelyük és viselkedésük pontos feltérképezése – áll a vadaspark által kiadott sajtóközleményben.

Az őshonos fajok megőrzése mindannyiunk érdeke

Dr. Csépányi Péter, a Pilisi Parkerdő erdőgazdálkodási és természetvédelmi vezérigazgató-helyettese az évente megrendezésre kerülő konferencia köszöntőbeszédében összefoglalta a Pilisi Parkerdő Zrt. részvételének hátterét, és elmondta, hogy az őshonos fajok megőrzése, az erdőben való jelenlétük a felelős és fenntartható erdőgazdálkodás érdeke. Az erdők minél több élőhelyet tudnak nyújtani a fajok számára, ökológiai értékük, természetességi állapotuk annál magasabb, ezért vesznek részt teljes támogatással a Budakeszi Vadaspark fajmegőrzési programjaiban.

Szabó Péter, a Budakeszi Vadaspark igazgatója ezután felhívta a figyelmet arra, hogy a vadaspark eredeti küldetése a hazánkban őshonos állatfajok, az erdő komplexitásának és sokszínűségének bemutatása. Azért nincs a vadasparkban tigris vagy oroszlán, mert a szakmai küldetésükkel nem egyezne a Vadasparkban való jelenlétük. Azzal, hogy az őshonos állatfajokat nemcsak bemutatják, hanem szakmai partnerségek kialakításával, a tudományos háttér és a természetes élőhelyek biztosításával aktívan részt vesznek a fajmegőrzésben, a Budakeszi Vadaspark tevékenysége és küldetése jóval szélesebb és mélyebb értelemben hasznosul.

A vadmacskák mellett más fajok védelméről is szó esett a konferencián

A konferencia résztvevői hat előadást hallgathattak meg, melyek során kiemelt szerepet kapott a természetvédelem és a vadon élő állatok kutatása. Szó volt a ragadozó madarak GPS jeladózásáról, az európai vidra neveléséről és repatriációjáról, a keresőkutyák segítségéről a természetvédelemben, valamint az elárvult vadmacskák rehabilitációjáról, a vadmacska GSM alapú egyedi jelölésének tapasztalatairól és a Börzsönyben élő vadmacskák helyzetéről is.

Az együttműködésben résztvevők az elmúlt években számos szakmai rendezvényen, futónapon és tematikus eseményen hívták fel a figyelmet a vadmacska védelmére. A kutatási tevékenységek is jelentős eredményeket hoztak, a Pilis és Visegrád térségben telepített vadkamerák legalább húszezer állatfotót készítettek, amelyek között több mint húsz vadmacskaképet sikerült rögzíteni.

A program során nagy hangsúlyt kap az edukáció. Interaktív módon oktatják a felelős házi macska tartásának kultúráját és azt, hogy hogyan ismerhetjük fel, és védhetjük meg a vadmacskákat, mindezt különböző szinteken, óvodásoknak, általános és középiskolásoknak, de egyetemistáknak is. A Vadasparkban és külső helyszíneken, valamint online és offline platformokon keresztül élményalapú módszerekkel hívják fel a figyelmet a faj megóvásának fontosságára. Pontosan úgy, ahogyan a Planet Budapest 2023 Your Planet elnevezésű kiállításán is tették a szervezők, hogy a gyermekek számára is érthető és átérezhető módon közvetítsék, milyen lépésekre lenne szükség bolygónk sokszínű élővilágának megóvásához.

Forrás: Budakeszi Vadaspark
Kiemelt kép: Dr. Takács András Attila, Budakeszi Vadaspark

search icon