A tavasz nemcsak a virágzó, rügyező fák ideje, hanem az állatoké is. Fás, bokros területeken a harsogó madáréneknél nem igazán van szívmelengetőbb. Az odúköltő madarak pedig szívesen fészkelnek akár a te kertedben is, főleg, hogy egyre kevesebb lehetőségük van természetes odút találni. Ha végignéznéd a felcseperedő fiókák gyermekkorát, telepíts madárodút! Mutatjuk, hogyan!
Az erdők közelsége, a falusi kertek fás, bokros részei miatt rengeteg énekesmadár költ az otthonunk közelében. Idén végre sikerült kihelyezni két madárodút a kertben. Már nagyon szerettem volna néhánynak én is otthont adni, megfigyelni őket, segíteni a fészekrakásukat.
Habár én ebből a szempontból szerencsés környezetben élek, hiszen akad fészkelőhely a madarak számára, a városokban, ahol nincs odvas, költésre alkalmas öreg fa, a madaraknak jóval nehezebb dolguk van.
A települések környezetében lévő idősebb erdőfoltok ma már annyira felaprózódtak és elszigetelődtek, hogy az odúkészítő harkályfajok mellett a leggyakoribb odúköltők (verebek, cinegék, seregélyek stb.) is egyre kevésbé költenek a falvakban, városokban.
Ha ellensúlyozni szeretnéd ezt a problémát, telepíts odút az otthonod mellett vagy a közelében: a madarak fajának, méretének megfelelően válogathatsz a különböző típusok közül, sőt, azt is megtudhatod, mire figyelj a telepítésnél.
Madárodútípusok: A, B, C és D
Amikor eldöntöttük, milyen típusú odúkat telepítenénk, két szempontot vettünk figyelembe: legyen egy általánosabb, elsősorban cinegék számára készített odú; valamint legyen egy odú annak a kedves rozsdafarkúpárnak is, amely 2 éve ostromolja a teraszunkat fészekrakás reményében, eddig nem találva alkalmas helyet a családalapításhoz. A madaraknak ugyanis különféle igényeik vannak életmódjukból, méretükből és költési szokásaikból adódóan.
A különböző odútípusok röpnyílásukban és elhelyezésükben is eltérnek egymástól. Az A, B és D típus kerek nyílással, míg a C típus szögletes röpnyílással rendelkezik. Nézzük meg, mit jelent ez, és milyen madarakat láthatsz vendégül a különböző típusokban!
A típus: a cinegék otthona
A kerek röpnyílású és kisebb belső mélységű odúk adnak otthont a cinegéknek. Ezeket fákon érdemes elhelyezni, lehetőleg magasabban, jól elrejtve.
Ki költhet benne: barátcinege vagy kék cinege.
Mekkora a belső mélysége: 20–22 cm.
Mekkora a röpnyílása: 2,8–3 cm.
B típus: a verebeké
A leggyakrabban használt típus, ebben költenek a legrugalmasabb madarak, akik jól alkalmazkodnak a városi körülményekhez is. Kedvelik az alacsonyabban elhelyezkedő odúkat is: nincs szükségük több méter magasan lévő odúra ahhoz, hogy költeni kezdjenek.
Ki költhet benne: házi és mezei verebek, széncinege, csuszka.
Mekkora a belső mélysége: 20–25 cm.
Mekkora a röpnyílása: 3,5 cm.
C típus: a védelemre vágyóknak
A négyzetes röpnyílású odú a sziklák hasadékaiban vagy a partfalak mélyedéseiben költő madarakat szolgálják. Ők elsősorban a fedett, egyik oldalon alátámasztott költőhelyet keresik, tehát félig nyitott odúkról van szó. Ezeket bátran felerősítheted az épület falára is, így hatékonyan segíti a sziklarepedésekben költő madarak életét.
Ki költhet benne: rozsdafarkú, barázdabillegető, vörösbegy, ökörszem.
Mekkora a belső mélysége: 18 cm.
Mekkora a röpnyílása: 6–11cm.
D típus: a nagyobb odúköltők otthona
A nagyobb madarak megtelepítésére a D odú a legalkalmasabb: az ilyen odúban gyakori vendég a seregély, elegendő egy méteres magasságban kihelyezni az odút.
Ki költhet benne: seregély, búbosbanka, szalakóta.
Mekkora a belső mélysége: 30–45 cm.
Mekkora a röpnyílása: 6 cm.
Milyen a jó minőségű odú?
Akár vásárolod, akár magad készíted, az odúnak is meg kell felelnie néhány kritériumnak. Fontos szempont, hogy az odú ellenálljon az időjárásnak: vastagabb tölgy-, bükk- vagy vízálló rétegelt lemezt használj, ugyanis a farostlemez például könnyebben szétázhat.
A deszka, amelyből az odú készül, legyen legalább 2–2,5 cm vastag, időtálló! Az egyik legfontosabb szempont, hogy akár évtizedekig is kibírja a kihelyezett költőhely, ezért a megfelelő anyag megválasztása nagyon lényeges. Az sem árt, ha nyitható tetejű odút veszel vagy készítesz, így a későbbiekben ki is lehet takarítani.
Igyekezz egyszerűbb, fából készített odúra voksolni: a színes-szagos kisházikók nem feltétlenül felelnek meg. Az énekesmadarak nem lakberendezni, hanem családot alapítani költöznek be az odúba. A felületkezelés is fontos lépés: a lenolajos kezelés és az időtálló festés jóval tartósabbá teheti az odúkat.
Mire figyelj az odú elkészítésekor?
Ha belevágsz, és magad készítenéd az odút (kicsit gyakorlottabbaknak ez nagyjából 1–2 órát vesz igénybe), a jó minőségű deszkalap kiválasztása legyen az első!
Ehhez – a kiválasztott típusú odú függvényében – hátsó falra, 2 db oldalfalra, egy tetőre és egy röpnyílással ellátott elülső oldalra lesz szükséged. Ezenkívül az odúnak lesz egy alapja, és szükséged lesz még csavarokra, szögekre és alkalmasint faragasztóra is.
A röpnyílást fúróhoz kapható lyukvágóval is kialakíthatod, a lap felső harmadán helyezd el a bejáratot! A nyitható tető szintén lényeges: ezt egy zsanérral rögzítheted az odú hátlapjához. Ahhoz, hogy az odút ne áztassa el nagyon az eső, érdemes 2–3 centivel szélesebb tetőt készíteni, így minden oldalról védve lesz a madárlak.
Vannak olyan ragadozók, amelyek előszeretettel nyitják fel az odút, ezért érdemes dróttal is lezárni. Az odú kihelyezésekor vedd figyelembe, hogy az odút erősen rögzíteni kell a fához, oszlophoz, amelyre elhelyezed.
Növelheted a lak élettartamát, ha a tetőt befeded valamivel: ezt kátránypapírral, bádoggal vagy egy darab PVC-padlóval is megoldhatod. Szintén ne felejtsd el a felületkezelést, használj lenolajat!
Hova telepítsd?
A fentieken túl az sem mindegy, hol helyezed el az odút. Érdemes macska- és ragadozóbiztos helyre telepíteni a leendő otthont, lehetőleg 2–2,5 méter magasságba, a típustól függően. Ne szögekkel, hanem dróttal rögzítsd az odú alját, ha pedig élő fára helyezed ki, akkor gondoskodj a drót bevonásáról is!
A bejárati nyílás mindig legyen szabadon, és semmiképp se béleld ki a fészket, a madarak ezt ugyanis maguk szeretik megoldani. Minél többféle odút teszel ki, annál színesebb madárcsapat költözhet a kertedbe. Minél többféle élőlény lakja a kerted, annál csábítóbb lesz a madarak számára is. Ha a kihelyezés évében nem is, hamarosan biztosan lesznek lakók. Különösen akkor, ha télen madáretetővel, nyáron pedig itatóval és fürdetővel várod őket.
A fenti madarak is jól mutatják a biodiverzitás fontosságát, melynek védelme a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón is a kiemelt témák közé tartozott, amit a Your Planet kiállítás mutatott be. A 18 szigetből álló tárlat több mint 6500 négyzetméteren kapott helyet, és különleges vizuális megoldásokkal tette kézzelfoghatóvá a fenntarthatósági és környezetvédelmi kihívásokat, melyekkel az élővilággal együtt szembe kell néznünk.
Kiemelt kép: canva