Már északon, többek között Lappföldön is rekordokat dönt a nyári meleg
Már északon, többek között Lappföldön is rekordokat dönt a nyári meleg

Az északi országok rekordközeli hőmérsékleteket regisztráltak a hétvégén, egyes helyeken 34 Celsius-fokos csúcsokat is. A legfrissebb adatok azt követően érkeztek, hogy Finnország nemzeti meteorológiai intézete a feljegyzések 1844-es kezdete óta a legmelegebb júniusi hőmérsékletet regisztrálta. A lappföldi Kevóban vasárnap 33,6C-os hőséget mértek, ami a legmelegebb nap 1914 óta, amikor a hatóságok 34,7C-ot regisztráltak, emellett Svédország több része is rekordhőmérsékletet jelentett júniusban. Országos szinten 2021 júniusa volt a harmadik legmelegebb, amit Svédországban valaha is feljegyeztek. A Norvég Meteorológiai Intézet pedig 34 Celsius-fokot mért a sarkkörhöz közeli Saltdal megyében. Ez a legmagasabb hőmérséklet, amelyet idén az országban mértek, és csak 1,6 Celsius-fokkal marad el a norvégiai rekordtól.

Az intenzív hőhullám kiterjed az Egyesült Államok északnyugati és Kanada délnyugati részére is, ahol több százan haltak meg a hőség miatt. Szakértők és tisztviselők attól tartanak, hogy a katasztrofális körülmények, amelyeket az éghajlati válság táplál, a következő hónapokban csak súlyosbodni fognak.

Michael Reeder, az ausztráliai Monash Egyetem Föld, légkör és környezetvédelem tanszékének meteorológus professzora szerint az európai és az észak-amerikai kontinensen történt események összefüggnek egymással. Reeder írt azokról a meteorológiai körülményekről, amelyek lehetővé tették az észak-amerikai hőhullám kialakulását. Elmondta, hogy a Csendes-óceán nyugati részén, Japán közelében egy trópusi mélypont megzavarta a légkört, ami úgynevezett Rossby-hullámként hullámokat keltett a féltekén. Ez a hullám Kanadától nyugatra tört meg, és ez váltotta ki a hőhullám kialakulásának feltételeit.

Olyan, mintha egy gitárhúrt pengetnénk. A zavar a sugár mentén terjedt, eljutott Észak-Amerikába, (felerősödött) és egy nagy magasnyomású rendszert hozott létre a légkör középső részén.

– magyarázta Reeder.

Ez a magas nyomás aztán egy másik hullámot indított el az Atlanti-óceán északi része felett, amely megtörte és létrehozta a magas hőmérséklet feltételeit az északi régiókban, tehát ebből a szempontból a Skandinávia feletti magas hőmérséklet közvetlenül kapcsolódik ahhoz, ami Észak-Amerikában történt.

(Guardian)

(fotó: pexels – stein egil liland)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon