Mikroreaktorok segítenék a megújuló energiaforrások használatát
Mikroreaktorok segítenék a megújuló energiaforrások használatát

Hogyan lehet szénmentes, megbízható villamos energiát biztosítani a távoli katonai létesítmények számára? Mi a legjobb módja a hatalmas teherhajók energiaellátásának? Egy fejlődő országban, ahol az elektromos hálózat megbízhatatlan, hogyan juthatnak a szükséges állandó és megbízható energiához? Az Idaho Nemzeti Laboratórium kutatóinak új jelentése szerint egy feltörekvő atomreaktor típus segíthet megválaszolni ezeket a kérdéseket.

A mikroreaktorokat, azaz a legfeljebb 20 megawatt villamos energiát vagy ezzel egyenértékű hőmennyiséget termelő kis atomreaktorokat eredetileg a központosított elektromos hálózattól távol eső közösségekhez és katonai bázisokhoz tervezték. Ezek az úgynevezett „nukleáris akkumulátorok” kevesebb, mint egy hektáron helyezkednek el, és nagyon kevés infrastrukturális fejlesztéssel csatlakozhatnak az elektromos hálózathoz. Ott évtizedekig biztosíthatnak áramot minimális üzemeltetési és karbantartási költséggel.

A jövőben a fejlett nukleáris technológiák, például a mikroreaktorok a szénerőművek kiváltásával alapot biztosíthatnak a megújuló energiaforrások elterjedéséhez. Mivel sok mikroreaktor olyan fejlett konstrukciókra támaszkodna, amelyek magasabb hőmérsékleten működnek, a reaktorok a villamos energia mellett a központi távfűtési rendszerek, valamint kereskedelmi és ipari alkalmazások számára is biztosíthatnának hőt.

A mikroreaktorok másik potenciális piaca a katasztrófaelhárítás energiaellátása. Mondjuk egy hurrikán vagy földrengés után az áramkimaradások hónapokig is eltarthatnak. Egy jól szállítható mikroreaktor a dízelgenerátorok helyett áramot vagy hőt biztosíthatna az olyan alapvető szolgáltatások számára, mint a kórházak és víztisztító létesítmények.

A mikroreaktorok elősegíthetik a megújuló energiaforrások elterjedését azáltal, hogy a változó forrásokkal való működés rugalmasságát biztosítják, így jó lehetőséget adnak  a szél- és napenergia kiegyensúlyozására.

Forrás (technology.org)

search icon