Okosotthon
Okosotthon

Az okosotthon olyan lakhelytípus, amely fel van szerelve olyan eszközökkel, amelyek wifin, bluetooth-on vagy egyéb módon az internethez csatlakoznak (lásd: Internet of Things). Ezek az eszközök az otthon különböző funkcióit vezérlik, automatizálják vagy optimalizálják: például a hőmérsékletet, a világítást, a biztonsági rendszert vagy éppen a szórakoztató elektronikát. Ezenkívül biztosítják ezek telefonos, tabletes vagy számítógépes távirányítását egy központi egységen keresztül. Egy okosotthon fő célja a fokozott biztonság, a kényelem és a költségmegtakarítás biztosítása.

Az okosotthon központi egysége egyrészt információkat gyűjt minden egyes okoseszközről, készülékéről, berendezésről, másrészt lehetővé teszi az összes eszköz egy helyről való vezérlését. A központi egység jellemzően egy falra szerelt kijelzővel ellátott eszköz. A készülékek és az eszközök szinte bárhonnan – akár távolról is – vezérelhetők, internetkapcsolattal mobil vagy más hálózati eszköz segítségével.

Az okosotthonok nemcsak olyan IoT-eszközökkel vannak felszerelve, mint például az okoshűtő, hanem olyan szenzorokkal, érzékelőkkel is, amelyek folyamatosan figyelik a felhasználó, az otthon és a külvilág állapotát. A szenzorok érzékelik az egyes helyiségek hőmérsékletét, a fényviszonyokat vagy éppen az időjárást. Az adatokat továbbítják a központi egységnek. A központi egység az aktuális beállítások alapján eldönti, hogy mi a teendő. Például be- vagy kikapcsolja a fűtést annak érdekében, hogy kellemes legyen a hőmérséklet a lakásban vagy a házban. Bekapcsolja a világítást, ha lemegy a nap. Vihar közeledtével pedig leengedi a redőnyöket.

Egy okosotthon rendkívül energiatakarékos, ami fenntarthatósági szempontból óriási előny. Az okosotthonok feltérképezik azokat a területeket, ahol a kelleténél több energiát használunk fel. Ennek folytán nincs szükség egész napos klímázásra vagy fűtésre, nincs égve felejtett villany vagy nyitva hagyott ablak. Csökkenthetjük az energiapazarlást!

További szócikkek
search icon