Sikersztori: a neandervölgyi emberek óta köztünk élő szajgák megmenekültek a kihalástól
Sikersztori: a neandervölgyi emberek óta köztünk élő szajgák megmenekültek a kihalástól

Egy ritka főképpen Kazahsztánban, de Dél-Oroszországban és Üzbegisztánban is megtalálható, antilopfajta, a szajga populációja 2019 óta több mint kétszeresére 334 ezerről 842 ezerre nőtt, ami figyelemre méltó fordulatot jelent. Különösen azután, hogy félő volt, hogy az állat a kihalás szélére került a 2015-ös tömeges kipusztulást követően, melyért a szajgában korábban jelen lévő baktériumot okoltak, amely a sztyeppéken a túlzott páratartalom és az átlagosnál magasabb napi hőmérséklet miatt vált halálos gyilkossá. Akkoriban a sztyeppéken szétszórt tetemekről készült lesújtó képek a világsajtó címlapjaira kerültek.

Egy sor természetvédelmi intézkedést követően, beleértve az orvvadászat elleni kormányzati fellépést, valamint a helyi és nemzetközi természetvédelmi munkát, a számok kezdtek helyreállni.

Ez, valamint a faj természetes ellenálló képessége reményt ad a jövőjükre nézve. Minden évben ikreket hoznak világra, ami nagy esélyt ad a faj gyors felépülésére. A szajga sorsa drámai fordulatot vett. De még a jelenlegi fellendülés ellenére sem fog soha visszatérni a szovjet időkben becsült milliós létszám a fenyegető veszélyek miatt, beleértve az állami infrastrukturális projektek, valamint az olaj- és gázkitermelés hatásait

mondta Albert Szalemgarejev, a Kazahsztáni Biológiai Sokféleség Megőrzéséért Egyesület (ACBK) munkatársa.

A legutóbbi, áprilisban végzett felmérés nemcsak az összlétszám nagymértékű növekedését mutatja, hanem azt is, hogy az ország déli részén fekvő Usztyurtban fellelhető populáció száma drámai fellendülést ért el. A 2015-ös évben alig több mint 1000 állat maradt a területen, az idei összeírás során azonban nagymértékű növekedés történt, 12 000-re.

A brit székhelyű Fauna & Flora International nonprofit szervezet is részt vesz az Ustyurt populáció védelmére tett erőfeszítésekben, egy új orvvadászatellenes vadőrcsapat létrehozásával és a szajga mozgásának műholdas nyakörvvel történő nyomon követésével. David Gill, az FFI közép-ázsiai programvezetője szerint az új összeírás az eddigi legjobb bizonyíték arra, hogy a szajga védelmére tett több évtizedes erőfeszítések meghozták gyümölcsüket. Ugyanakkor mivel a szajga hatalmas területeken vándorol, így a jövőbeni fejlesztési és infrastrukturális projektek, amelyek feldarabolhatják az élőhelyét, továbbra is aggodalomra adnak okot.

Az új adatok okot adnak az ünneplésre. Kevés olyan hatalmas vadon maradt a Földön, mint a közép-ázsiai sztyeppék. A tudat, hogy a szajgacsordák még mindig ezrével járják be ezeket, ahogyan azt az őskor óta teszik, bátorító gondolat azok számára, akik azt szeretnék, hogy ezek a vadonok megmaradjanak.

hangsúlyozta David Gill.

A Nemzetközi Természetvédelmi Unió a szajgát az öt súlyosan veszélyeztetett antilopfaj közé sorolja. A Saiga tatarica tudományos nevet viselő faj egyedszáma a 20. század végén több mint 90 százalékkal csökkent, és többször közel került a kihaláshoz. Kazahsztán függetlenségét követő évtizedben az állatot a kínai gyógyászatban nagyra becsült szarvai miatt folytatott orvvadászat a végsőkig sodorta. Az elmúlt években a kazah kormány intézkedéseket hozott a szajgaállomány védelmére, többek között az orvvadászat visszaszorítását, amelyért akár 12 évig terjedő börtönbüntetést is kiszabhatnak, valamint természetvédelmi területek létrehozását.

Stephanie Ward, a Frankfurti Állattani Társaság Altyn Dala természetvédelmi kezdeményezésének nemzetközi koordinátora szerint az antilop azon kevés élőlények közé tartozik, amelyek szabadon futkározhattak a neandervölgyi emberek és a 21. század emberei között.

(BBC)

(fotó: Wikimedia)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon