
Az ökolĂłgiai rendszerek vĂ©delme egyre fontosabbá válik, viszont hasonlĂłan fontos ezek visszaállĂtása is. UtĂłbbit nevezzĂĽk visszavadĂtásnak. Ennek köszönhetĹ‘en csökken az ökolĂłgiai rendszerek sĂ©rĂĽlĂ©kenysĂ©ge, nĹ‘ a biodiverzitás, Ă©s mĂ©g a szĂ©n-dioxid megkötĂ©se is fokozĂłdik. De ugyanilyen fontos, hogy az ökolĂłgiai rendszerek kĂ©pesek segĂteni az aszálykárok mĂ©rsĂ©klĂ©sĂ©ben, megelĹ‘zĂ©sĂ©ben is.
Mi a visszavadĂtás?
Az ember okozta környezetpusztĂtás tulajdonkĂ©ppen a legutĂłbbi jĂ©gkorszak Ăłta folyamatos, Ă©s egyre nagyobb mĂ©reteket ölt. Nagyobb mĂ©rföldköveknek a következĹ‘ esemĂ©nyek tekinthetĹ‘k: a mezĹ‘gazdaság megjelenĂ©se, az Ăłkorban kezdĹ‘dĹ‘ mediterráneum erdeinek kipusztĂtása, a közĂ©pkorban folytatĂłdĂł nagymĂ©rtĂ©kű fafelhasználás (Anglia erdeinek szinte teljes eltűnĂ©se), majd a második világháborĂşt követĹ‘ kapitalista globalizmus.
Az antropocĂ©nnek nevezett földtörtĂ©neti kortĂłl kezdve környezetĂĽnket egyre nagyobb mĂ©rtĂ©kben átalakĂtottuk. Ez a termĂ©szetes ökoszisztĂ©mák visszaszorulásával, egyre sĂ©rĂĽlĂ©kenyebbĂ© válásával, olykor megszűnĂ©sĂ©vel jár, járt. Ezt a folyamatot igyekszik mĂ©rsĂ©kelni, visszafordĂtani a visszavadĂtás.
PĂ©ldául Magyarországot a civilizáciĂłk megjelenĂ©se elĹ‘tt 84–85%-ban borĂthatta erdĹ‘. Ez a terĂĽlet a honfoglalás idejĂ©re felĂ©re, azĂłta pedig alig több mint 20%-ára apadt. Ezeket a terĂĽleteket Ă©pĂtett környezet (városok, utak) Ă©s művelĂ©sbe vont terĂĽletek (szántĂłk, legelĹ‘k, telepĂtett erdĹ‘k) vettĂ©k át, Ăgy a korábbi erdĹ‘k Ă©s növĂ©nytársulások visszaszorultak vagy megszűntek. Ezek jĂł rĂ©sze vissza sem állĂthatĂł, mert vagy városok foglalják el a terĂĽletĂĽket, vagy pedig olyan nagy mĂ©rtĂ©kben átalakĂtottuk a környezetet, talajt, hogy az ott Ă©lĹ‘ fajoknak Ă©vszázadokra vagy Ă©vezredekre lenne szĂĽksĂ©gĂĽk ahhoz, hogy visszahĂłdĂtsák a terĂĽletet. Ugyebár Csernobilt is visszahĂłdĂtotta a termĂ©szet nĂ©hány Ă©vtized alatt, csak az a kĂ©rdĂ©s, hogy az Ăşjonnan kialakult társulás mennyiben felel meg a korábbinak.
A visszavadĂtás tehát a korábban ott Ă©lĹ‘ ökolĂłgiai társulás visszatelepĂtĂ©sĂ©t, Ăşjra kialakĂtását jelenti.
Fontos megjegyezni, hogy autentikus, háborĂtatlan tájnak nem csak az erdĹ‘k számĂtanak. Kevesebbet beszĂ©lĂĽnk rĂłluk, Ă©s olykor hibásan, a mezĹ‘gazdasági tevĂ©kenysĂ©g rĂ©szekĂ©nt tekintĂĽnk rájuk, de a fĂĽves puszták is lehetnek „őserdĹ‘k”.
MiĂ©rt jĂł nekĂĽnk a visszavadĂtás?
A sĂşlyosbodĂł aszályok kiváltĂł okai Ă©ves, Ă©vtizedes távlatban egyrĂ©szt a nem megfelelĹ‘ vĂzgazdálkodás, másrĂ©szt a folyĂłszabályozások, amelyek gyökeresen átalakĂtották az Alföld vĂzkörforgását. A termĂ©szetes társulások, mĂ©g akár csak kisebb foltokban is kĂ©pesek lokálisan kedvezĹ‘ hatást gyakorolni.
Tudtad?
MagyarországrĂłl 12 Ăłra alatt annyi vĂz folyik ki, amennyi a mezĹ‘gazdaság teljes Ă©ves szĂĽksĂ©gletĂ©t fedeznĂ©. De a nedvessĂ©get elsĹ‘sorban a növĂ©nyzetben Ă©s a talajban kell Ă©s lehet tárolni.
A hĂłdok visszatelepĂtĂ©se pĂ©ldául okoz termĂ©szeti károkat, azonban a hĂłdgátak hatĂ©konyan tartják meg a kisebb vĂzfolyásokon a vizet, ezzel emelve a környĂ©k talajvizĂ©nek szintjĂ©t. A faj utolsĂł pĂ©ldányait a 19. század közepĂ©n figyeltĂ©k meg. A hĂłdok visszatelepĂtĂ©se a WWF Magyarország nevű szervezetnek köszönhetĹ‘en 1996-ban indult meg. AzĂłta körĂĽlbelĂĽl 20 ezer hĂłd Ă©lhet hazánk terĂĽletĂ©n. A rágcsálĂł felkutatásakor figyeltĂ©k meg a darvak költĂ©sĂ©t is Magyarországon. A tapasztalatok alapján beláthatĂł, mennyire fontos az ökolĂłgiai rendszerek ĂşjraĂ©pĂtĂ©se, vĂ©delme.
PĂ©ldául már a kisebb fás csoportosulások, a szántĂłkat szegĂ©lyezĹ‘ vagy átfutĂł szalagok is kĂ©pesek párát biztosĂtani a közvetlen környezetĂĽkben találhatĂł növĂ©nyek számára.
ElĹ‘ny, hogy a visszavadĂtás során a lokálisan eltűnt, kihalt fajok visszatelepĂtĂ©sĂ©vel az adott társulás közelebb kerĂĽl termĂ©szetes állapotához, egyensĂşlyához, Ăgy ellenállĂłbb lesz a kĂĽlsĹ‘ határokkal szemben.
Egyre nagyobb figyelem hárul a visszavadĂtásra az Ă©ghajlatváltozás mĂ©rsĂ©klĂ©se szempontjábĂłl is. Az egĂ©szsĂ©ges növĂ©nytársulások ugyanis hatĂ©konyabban kötik meg a szĂ©n-dioxidot, a sĂ©rĂĽltek szĂ©nmegkötĹ‘ potenciálja kisebb. A nagyobb mĂ©rtĂ©kben károsodottakĂ© pedig egyenesen negatĂv. A „beteg” társulásokbĂłl hiányoznak azok a lebontĂł Ă©lĹ‘lĂ©nyek Ă©s folyamatok, amelyek visszaforgatják a bomlásbĂłl származĂł szĂ©n-dioxidot Ă©s metánt.
A legĂgĂ©retesebb ökoszisztĂ©mák 15 százalĂ©kának visszavadĂtása kĂ©pes lenne az ipari forradalom Ăłta lĂ©gkörbe juttatott szĂ©n-dioxid harmadát megkötni. Emellett további pozitĂv hatást Ă©rhetnĂ©nek el a veszĂ©lyeztetett fajok Ă©s a biodiverzitás megtartásával.
HasonlĂł elĹ‘nnyel járna a legeltetĂ©s visszaszorĂtása – pĂ©ldául a hĂşsfogyasztás csökkentĂ©se rĂ©vĂ©n –, aminek következtĂ©ben a termĂ©szetközelibb gyepek hatĂ©konyabban tudnák megkötni a szĂ©n-dioxidot.
Zöld szigetek a városban
Kisebb lĂ©ptĂ©kben visszavadĂtásnak tekinthetjĂĽk a Miyawaki-kerteket, melyekbĹ‘l Budapesten már több is találhatĂł. És hasonlĂł megoldások azok a háztáji kertek is, amelyek segĂtenek a biolĂłgiai sokszĂnűsĂ©g fenntartásában.
Budapest környékén a Háros-szigeti ártéri erdő természetvédelmi területe az egyik ilyen nagyobb folt, amely annak is köszönheti érintetlenségét, hogy a csúcsához épült egykori laktanya megvédte az emberi behatásoktól, a parcellázástól.
JĂł hatásĂş az is, ha több mĂ©hlegelĹ‘t hagyunk, kertĂĽnkben vadvirágos sávot alakĂtunk ki, vagy csak hagyjuk magasabbra nĹ‘ni a pázsitot. Hiszen a levágott fĂĽvű terĂĽlet párolgása sokszorosa az Ă©rintetlen, „kezeletlen” terĂĽletĂ©nek.
Újra megjelenő állatok
A már emlĂtett hĂłdon kĂvĂĽl megjelennek helyileg eltűnt fajok is: a vadmacskák, a tĂşzok, a kĂ©k vĂ©rcse vagy a bölĂ©ny a Kárpát-medencĂ©ben, de akár Spanyolországban is, ahol az erdĹ‘tĂĽzek megfĂ©kezĂ©sĂ©ben segĂthet a kĂ©rĹ‘dzĹ‘ állat.