Zöldtrágya a kertben – Ültess, használd, élvezd az eredményt!

Zöldtrágya a kertben – Ültess, használd, élvezd az eredményt!
Zöldtrágya a kertben – Ültess, használd, élvezd az eredményt!

A természet sokszor kifürkészhetetlen, de ha rájössz, hogyan működj együtt vele, óriási (pozitív) meglepetések érhetnek. Remek példa erre, hogy hogyan tápláld kerted talaját úgy, hogy még csak gondolnod se kelljen a vegyszerekre, és a locsolást is minimalizálhasd. Nézzük meg, mit tud a zöldtrágya!

Minél többet tud valaki a vegyszermentes kertekről, annál többet akar tanulni és kihozni a kertjéből. Évek óta beleesem ebbe a hibába: többet tudok, és többet is akarok, de idő híján sosem sikerült jól összehangolni a folyamatokat.

Ezért a legfontosabb, amit egy kezdő kertész tehet (aki természetesen mindenféle műtrágyát, vegyszert és permetszert kizárna a kertjéből), hogy szépen, lépésenként halad, és amint siker koronázza az egyik lépést, utána ugrik a következőre. Érdemes először a kisebb, egyszerűbb megoldások felé menni: ez pedig a vízmegtartás és a talajélet felturbózása. Mindkettőre jó megoldás, ha megismered a zöldtrágyákat, a használatukat, de főként azt, miért is nyer velük óriásit a kerted.

Mi az a zöldtrágya?

Először is mi az a zöldtrágya? Röviden olyan nagy tömegű zöld növényt jelent, amely a talajba forgatva, majd lebomolva növeli annak tápanyagtartalmát. Célunk, hogy általa növeljük a földben a szervesanyag-tartalmat. Különösen hasznos ez kizsigerelt, szétszántott földek esetében, ugyanis a zöldtrágyázás a talajélet beindítását is elősegíti.

Maga a módszer még jóval a műtrágyák előtti korokból származik, ám mivel a műtrágyát kiszórni egyszerűbb, utóbbi megjelenésével a zöldtrágyázás szép lassan kikopott a köztudatból. Egészen mostanáig, ugyanis a vegyszermentes kertészkedést folytatók (akik szerencsére egyre többen vannak) és a talajjavítást preferáló szakemberek is egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a zöldtrágyának.

A módszer lényege tehát a zöldtrágya talajba juttatása, ám mindez tudatosan, jól megválasztott módon történik. A talajba juttatott gyomokat ugyanis nem kifejezetten nevezhetjük zöldtrágyának.

A mezőgazdaságban is egyre több helyen alkalmazzák.
Kép: canva

Miért jó, ha alkalmazod a módszert?

Számos alkalmas növény magját elvetheted a földedbe, hogy mikét, az általában attól függ, mire is van szüksége a talajnak. A zöldtrágya hatásai mindenesetre igen kedvezők lehetnek:

  • Véd a talajerózió ellen

A zöldtrágyának használt növények gyorsan nőnek, ezáltal a talaj felső és alsó régióit is hamar a magukévá teszik. Ez kedvező lehet a szél és a víz általi erózió csökkentése szempontjából. Ám fontos, hogy a szóban forgó növényeket nem szabad összekeverni a talajtakaró növényekkel, azok ugyanis nem kerülnek majd be a talajba. A nagy esőzések idején azonban kétségtelenül hasznosak.

  • Javítja a talajt

A zöldtrágya talán legfontosabb tulajdonsága, hogy javítja a talajt. Míg a növekedés fázisában a talajszerkezetet javítja, később a szervesanyag-tartalomhoz járul hozzá. Ráadásul attól függően, hogy mit vetsz, más és más módon segítheted elő a szerkezet javulását. Ez az aszályos időszakokban vagy nagyon kötött talajok esetében is áldásos lehet.

  • Jót tesz a vízelvezetésnek is

A mindent átszövő gyökerek lazítják a talajt, így a víz elvezetését is segítik. A csapadék gyorsabban és könnyebben tör utat magának a talajban. A pohánka, a facélia vagy a bükköny például remek segítség lehet.

A zöldtrágyázásnak számos jó hatása van.
Kép: canva
  • Felbolydul a talajélet

Kétségtelen, hogy a zöldtrágya által a talajélet is aktívabbá válik: a bekerült szervesanyag ugyanis növeli a talajéletet, gondoljunk csak a gilisztákra, a lebontó szervezetekre. Ráadásul a paránylények, a mikrobák is sokkal könnyebben elszaporodnak, így a talaj tápanyagtartalmában is jelentős javulást várhatsz.

  • Éltető szerves anyag

A zöldtrágyanövények, különösen, ha fiatal, még nem virágzó növényekről van szó, a talajba kerülve jelentős mértékben növelik a tápanyagtartalmat. A pillangósok például a C/N-arány növekedésével a jövő veteményesének mozgatórugói lehetnek. Sőt, a tápanyag kimosódását is meggátolhatják, és megköthetik az értékes tápanyagokat.

  • Gyommentes övezet

Egyes zöldtrágyanövények, mint például a mustár, remekül elnyomják a gyomokat, de ez igaz a gyorsan növő fehérherére vagy a facéliára is.

  • Viszlát, kártevők, hello, biodiverzitás!

Ha vetésforgóban alkalmazod őket, jó eséllyel hosszútávra elbúcsúzhatsz egyes kártevőktől. A mustár és az olajretek például gátolja a fonálférgek fejlődését, de a cserebogárpajor sem kedveli őket. Sőt, mivel több a növény az adott területen, más, hasznos fajokat is bevonzhatnak, így növelik a kert vagy a terület biodiverzitását is.

Nem mindegy, hogy a zöldtrágyát mikor forgatjuk bele a földbe.
Kép: canva

A vetés előtt lásd a céljaid!

Mielőtt belevágnál, érdemes feltenni a kérdést: miért van szükségem zöldtrágyázásra? A fentiek fényében ez az első lépés, amely segít majd abban, hogy jól csináld.

Például célod lehet

  • a nitrogén növelése a főnövények esetében,
  • a gyomok elnyomása,
  • a vízelvezetés javítása stb.

Érdemes egyből két célt kiválasztani: egy elsődlegest és egy másodlagost, így a zöldtrágya több síkon is segítségedre lesz majd.

Harmadik lépésként ki kell választani, milyen területre kerül majd a növény. Kötött talajba? Homokos talajba? Domboldalba? Minden talajtípus esetében bevethető valamilyen növény, ám ennek kiválasztásához ismerni kell a javítandó területet.

Az is rendkívül fontos szempont, bár erről lényegesen kevesebb szó esik, hogy milyen más növények vannak a zöldtrágyának kívánt növény környezetében. Ha ugyanis egy bizonyos főnövény kártevőire csak ráerősít a vetett mag, sokkal nagyobb kárt okozhatunk növényvédelmi szempontból, mint gondolnánk. Így mindenképp mérlegelni kell, milyen esetleges kártevőt vonzzunk majd be a kertbe a növény beültetésével. Emellett természetesen a beporzás is lényeges szempont: a facélia például vonzza a méheket, ami sok esetben több mint kívánatos, például a gyümölcsösök alá vetett facélia nagy segítség lehet ebből a szempontból.

A hajdina szuper zöldtrágya.
Kép: canva

A legjobb növények zöldtrágyázáshoz

Ha megvan a cél, és azt is tudod, pontosan hova kell telepítened a zöldtrágyának valót, még mindig van egy fontos szempont: mégis mit ültess? Sok lehetőséged van, mindegyik más célt szolgál. A teljesség igénye nélkül az alábbiak a legnépszerűbbek:

Mustár és pohánka

A hajdina vagy más néven pohánka és a mustár előkelő helyen szerepel a listán. Rendkívül gyorsan nőnek, akár egy hónap is elég ahhoz, hogy hasznosítsd a zöldtömeget. Meggátolják a férgek szaporodását, elnyomják a gyomokat, remekül hasznosíthatók zöldtrágyaként.

Mindkettőt május és augusztus között érdemes vetni, nem bírják a fagyokat.

Olajretek

A burgonya jó barátja, csökkenti a burgonyavírus okozta rozsdafoltosodást. Emellett a fonálférgeket is kordában tartja, és remek szervesanyagpótló. Nagy méretű gyökérzete lazítja a talajt, így igen kedvező életfeltételeket biztosít a mikroorganizmusoknak.

Pillangósvirágúak

A bíborhere, a bükköny, a csillagfürt vagy akár a szójabab, a borsó vagy a bab remek nitrogénmegkötők, ez a pillangósvirágúak szuperereje. Egész ősszel vethetők, jól bírják a telet, még virágzás előtt, kora tavasszal a talajba juttathatók, hogy mire veteményeznél, remek tápanyag-utánpótlást nyújtsanak a talajnak. Az agyagos talajnak is jót tesznek, javítják a minőségét.

A bíborhere nemcsak szép, hasznos is.
Kép: canva

Facélia, más néven mézontófű

Nemcsak jó zöldtrágya, de szép és rovarcsalogató is. Nyár végéig érdemes elvetni, ha szeretnél egy lazább, tápanyagdúsabb talajt. Gyökerei mélyre nyúlnak és nagy zöldtömeget képeznek, így a növény gyomelnyomó képessége is kiemelkedő. Sőt, ha levágod, még mulcsként is remekül funkcionál.

Rozs

Gyökérzöldségek vetése előtt remekül fellazítja a talajt, mulcsként és zöldtrágyaként is jó megoldás. Ráadásul jól bírja a telet.

Bíborhere

Tavasztól őszig vethető, magában hordozza a pillangósvirágúak összes pozitív tulajdonságát. Ráadásul szemet gyönyörködtető látványt nyújt.

Spenót

A legjobb ehető zöldtrágya. Gyorsan nő, és zöldtrágyaként is remekül funkcionál: gondolj csak bele, ami a szervezetednek jót tesz, miért ne lenne üdvös a talaj számára is?

Sokan a mustárra esküsznek.
Kép: canva

Így ültesd el a növényeket!

Érdemes néhány lépést betartani, ha megjött a kedved a zöldtrágyázáshoz. Most még éppen időben vagy ahhoz, hogy a jövő évet egy sokkal gazdagabb talajjal kezdhesd!

  1. Tisztítsd ki a beültetni kívánt területet! Ha gyomos, akkor is érdemes némi takarítást végezni, de a letermett veteményt is ki kell tisztítani a területről.
  2. Ha kisebb magvú növényt választottál, hasonlóképp vess, mint amikor gyepet alakítasz ki. A talajon egyenletesen oszlasd el a magokat! Nagyobb magok esetében lyukakba érdemes ültetni. Amíg meg nem vetik a lábukat a magok, eső híján érdemes locsolni.
  3. A nem fagytűrő növényeket még a hideg beállta előtt forgasd bele a talajba, akár még lótrágyát is tehetsz rájuk.
  4. Fagytűrő növények esetében elegendő a zöldségek vetése előtt 1–2 hónappal a talajba juttatni a zöldtrágyát.
  5. Fontos, hogy virágzás után azonnal vágd le a növényeket, mert könnyen elszórják magjaikat, és ebben az esetben áteshetsz a ló túlsó oldalára.
  6. Ha új veteményest szeretnél, a zöldtrágya remek megoldás: ez akkor is igaz, ha nem ismered az új területet, de hadba fognád. A zöldtrágyázás remek tápanyagnövelő.
  7. A zöldtrágyázásra szánt növényt egyszerre is vetheted ehető növényekkel: a magasabbra növő zöldségek alá bátran vethetsz alacsonyabb zöldtrágyanövényt.

A zöldtrágyázás tehát több mint áldásos hatású, érdemes mielőbb elkezdeni és akár évről évre megismételni, hogy egy jól termő, élettel teli talajt kapj.

search icon