A felmelegedés a bennszülött fajokra a legveszélyesebb
A felmelegedés a bennszülött fajokra a legveszélyesebb

A klímaváltozás a Föld majdnem minden élőlényének életére hatással van, azonban vannak olyan fajok, melyek különösen érintettek, sőt élőhelyük gyors változása folytán a kihalás is fenyegeti őket.

Az endemikus vagy bennszülött fajok sokszor csak egy-egy földrajzilag jól behatárolható, kisebb területen élnek. Ilyen például a Himalája hegyei közt élő hópárduc, Madagaszkár számos makifaja vagy épp az általunk is nemrég bemutatott afrikai erdei elefánt.

A Biological Conservation című tudományos folyóiratban frissen megjelent tanulmány szerint ezek a fajok jóval nagyobb veszélybe kerülnek a klímaváltozás miatt, mint azok, amelyek nagyobb elterjedési területtel bírnak.

A kutatás szerint a klímaválság a kis területen élő őshonos fajokat háromszor jobban fenyegeti kihalással, mint a széles körben elterjedteket, míg az invazív fajokkal összehasonlítva a szorzó tízszeresre nő.

A kutatók több mint 8000 faj és mintegy 300, gazdag élővilágú régió vizsgálatával arra a következtetésre jutottak, hogy ha nem tudjuk tartani a párizsi egyezményben lefektetett 1,5 fokos klímacélt, annak az élővilágra nézve beláthatatlan következményei lehetnek. Három fokos átlaghőmérséklet emelkedés esetén például a hegyvidéki régiók őshonos fajainak 84 százalékát, egyes szigetek bennszülött fajainak pedig akár 100 százalékát fenyegetheti a kihalás.

Nem lehet abban reménykedni, hogy a fajokban gazdag régiók menedékként szolgálnak egy melegebbé váló világban, a veszélyeztetett fajok nem tudnak csak úgy áttelepülni kedvezőbb környezetbe.

– állapította meg a tanulmány társszerzője, Mark Costello, az Aucklandi Egyetem munkatársa

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(origo)

search icon